Tentoraz pravdepodobne potrvá viac dní.
PREŠOV. Krajskí šéfovia Odborového zväzu Pracovníkov školstva a vedy Ľubomír Kvašňák (SŠ) a Darina Nagyová (MŠ, ZŠ, CVČ a ZUŠ) nám potvrdili, že sa chystá ďalší štrajk 26. novembra.
Rozhodla tak rada odborového zväzu na svojom zasadnutí v Kežmarských Žľaboch po neúspešných rokovaniach s ministrami školstva a financií.
Podľa Kvašňáka prieskum potvrdil, že učitelia podporia štrajk rovnako ako v septembri, teda pôjde asi o 70 percent škôl v Prešovskom kraji.
„Sľubované zvýšenie miezd o 5 percent nič nerieši, lebo sa v konečnom dôsledku nepremietne do tarify a teda ani do platov, zvýšili by sa len normatívy, aj to len na rok 2013. Nie je to systémové riešenie, ktoré sme žiadali,“ povedal Kvašňák.
Neskrýval, že majú isté obavy z toho, či sa zapoja aj nepedagogickí pracovníci. Dôvod je prozaický. Majú veľmi nízke mzdy a strata zárobku za viac dní by bola pre nich priveľkou stratou.
„Mohli by stratiť aj týždňový plat a pri 300 eurách je to veľká záťaž. Na niektorých školách pracujú aj obaja manželia a ich obava z ekonomického postihu je pochopiteľná,“ dodal.
Darina Nagyová naopak verí aj v ich podporu. Hovorí, že meniť tabuľkový systém bude síce zložité, ale raz sa to už musí vyriešiť. „Budeme žiadať záruky aj pre nich,“ zdôraznila.
Minister rešpektuje rozhodnutie
Dušan Čaplovič zdôraznil, že ponuka 5-percentného zvýšenia miezd bola realistická a na hranici možností štátu, ale rešpektuje rozhodnutie školských odborárov vstúpiť do časovo neobmedzeného štrajku.
„Táto ponuka bola v podstate prejavom úprimnej vôle nájsť také možnosti, ktoré budú akceptované obidvoma stranami. Bola na hranici našich finančných možností,“ tlmočil stanovisko ministra jeho hovorca Michal Kaliňák.
Dodal, že rezort je ochotný rokovať s odborármi o ďalších argumentoch.
Borščová: Sľuby počúvame už 25 rokov
Riaditeľka ZŠ Matice slovenskej v Prešove Renáta Borščová podporuje odborárov v avizovanom štrajku.
„Sľuby počúvame už 25 rokov. Každý z ministrov hovoril, že školstvo je prioritou a pritom sa z roka na rok prepadáme do horšej biedy. Platy nám nevalorizovali už asi 3 roky a 10-percentné zvýšenie miezd by štátny rozpočet nepoložilo. Rezervy sú v celej organizácii školstva, musia prísť systémové kroky. Podľa mňa starý dom treba zbúrať a na jeho základoch postaviť nový,“ argumentovala Borščová.
„Z detí sa stal tovar, ich počet v školách klesá a tým aj výdavky štátu na normatívy, ale nemení sa systém. Na našej škole potrebujeme aj logopédov, terapeutov, psychológov a ďalších odborných pracovníkov a nevieme ich zaplatiť,“ poznamenala.
Tiež sa obáva toho, či nepedagogickí zamestnanci podporia štrajk. Mnohí z nich sú samoživitelia rodín a pokles mzdy by sa prejavil v decembri, teda krátko pred Vianocami.
Školy musia suplovať štát
Podľa riaditeľa Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Slavomíra Kožára (na snímke) je v školstve naozaj málo peňazí.
„Keby sme si nehľadali ďalšie zdroje, boli by sme na tom ešte horšie. Suplujeme štát tým, že sme aktívni a hľadáme ich, píšeme projekty, uchádzame sa o granty, robíme kurzy, spolupracujeme s podnikateľmi, ale na druhej strane sa z nás stávajú viac manažéri ako učitelia a to je nežiadúce,“ povedal nám svoj názor na situáciu.
Na otázku, či sa pripoja k novembrovému štrajku, zatiaľ nevedel odpovedať. Rozhodnutie padne až po hlasovaní v kolektíve zamestnancov.
Odbory stále trvajú na požiadavke, aby sa platy zamestnancov v školstve zvýšili na 1,2 až 1,6-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve na nasledujúce roky.
Odborári očakávali systémové riešenie v odmeňovaní a financovaní, namiesto toho prišla len 5-percentná náplasť, aj to len na rok 2013.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári