PREŠOV. Nevidiacim pomohol finančný grant, ktorý na projekt Dajme šancu nevidiacim učiť sa cudzie jazyky venovala prešovskému krajskému stredisku Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska banková nadácia.
Na jazykových kurzoch angličtiny sa zúčastnilo 16 klientov Únie nevidiacich a slabozrakých z Prešova, učili ich dvaja lektori, ktorí sú zrakovo postihnutí, vyštudovali angličtinu, ale sú nezamestnaní. Projekt bežal od marca a práve sa končí.
Únia naň získala 1 692 eur a zo získaných peňazí financovala kúpu špeciálnych informačných technológií pre nevidiacich.
Frekventanti absolvovali 50 vyučovacích hodín a rozhodli sa v štúdiu pokračovať. Krajské stredisko im pre to vytvorí priestorové podmienky, lektori budú naďalej vyučovať bez nároku na odmenu. Z grantových peňazí budú môcť využívať počítač a špeciálne prehrávače zvukových kníh.
Vedúci prešovského krajského strediska Jozef Hlubovič uviedol, že cieľom projektu bolo podporiť snahu nevidiacich vzdelávať sa v cudzom jazyku, lebo vzhľadom na svoj hendikep majú problém zaradiť sa do bežných kurzov.
Tie majú študijné materiály zamerané na vizuálnu stránku, čo nevidiacim nevyhovuje, tiež výučba má relatívne vysoké tempo. Preto sa únia nevidiacich v Prešove rozhodla na základe požiadaviek svojich klientov pripraviť jazykový kurz vo vlastných priestoroch.
Nevidiaci musia dostať angličtinu do krvi hlavne v zvukovej forme
Klientov učili rovnako zrakovo postihnutí ľudia, ktorí sa vedia lepšie vžiť do ich potrieb.
„Štúdium bolo viac zamerané na elektronické texty, na zvukové nahrávky a komunikáciu. Vytvorili sa dve skupiny pre začiatočníkov a pokročilých. Lektori k účastníkom kurzu pristupovali individuálne, podľa tempa, ktoré zvládajú,“ informoval Hlubovič.
Problémom bola vhodná literatúra, ktorá by vyhovovala nevidiacim. Na jednotlivé hodiny si lektori pripravili vlastné učebné materiály v elektronickej podobe, ktoré prekonvertovali do Braillovho písma a zväčšeného vyobrazenia.
Podľa Hluboviča potrebujú nevidiaci dostať angličtinu do krvi hlavne v zvukovej forme, lebo v zahraničí sú odkázaní na ústnu pomoc, žiadne informačné či smerové tabule im nepomôžu. Angličtinu môžu tiež využiť pri počítačových softvéroch, ktoré nie sú v slovenčine.
Nevidiaci používajú aj hlasové výstupy, ktoré sú v anglickom jazyku. Preto Hlubovič vidí v štúdiu angličtiny pre nevidiacich širšie uplatnenie.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári