Komunikácia na ulici Ku Kyslej vode v Prešove dlho trápila obyvateľov aj záhradkárov. Je to cesta, po ktorej zvážajú drevo z mestských lesov. Je úzka, bola poškodená.
PREŠOV. V týchto dňoch cestu Technické služby mesta Prešov (TSmP) na vlastné náklady upravili aj rozšírili, a to vyvolalo vášne. Cesta rozdelila susedov na dva tábory.
Práce prebiehali už niekoľko dní, keď sa zrazu objavili sťažnosti niektorých obyvateľov. Namietali, že sa práce vykonávajú bez projektu a stavebného povolenia.
Rodina Medekovcov a Potočňákovcov z Terchovskej ulice, ale aj Hasarovcov a ďalších dokonca požiadali radnicu, aby vykonala na ceste štátny stavebný dohľad.
Chcú, aby im niekto garantoval bezpečnosť. V pondelok sa na ceste stretlo okolo 30 vlastníkov okolitých pozemkov a rekreačných domčekov, aby si postoje vyjasnili, ale nedohodli sa.
O úpravu žiadali opakovane
„O túto úpravu sme žiadali už pred rokom. Situácia na úzkej a strmej ceste bola naozaj nebezpečná. Keď bola zamrznutá, neposýpala sa a neraz sme zažívali strach, keď sme sa na úzkej ceste stretávali s 22–tonovými vozidlami naloženými drevom,“ popísala situáciu obyvateľka ulice Ku Kyslej vode Zdena Bulnová.
„Prejazd bol zložitý, často sme museli cúvať aj 150 metrov niekoľkokrát za deň,“ poznamenal pán Partika, majiteľ záhradného domčeka.
Celé leto ťažba pokračovala a obyvateľov čaká ešte ďalšia etapa, a to výrub stromov z trasy budúcej diaľnice. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo trvali na rýchlej úprave cesty.
„Je navyše neosvetlená a bez chodníka. Neraz som sa obával, že ma zrazí auto. Rozšírenie bolo nevyhnutné,“ zdôraznil ďalší obyvateľ Martin Varga.
Faktom je aj to, že havarijný stav cesty znepríjemňoval život aj záhradkárom zo stovky rekreačných domčekov. Bol to pre nich jediný prístup k záhradám. Cesta je navyše aj turistickou trasou.
Odporcovia chcú garanciu bezpečnosti
„Tá realizácia bola neprofesionálna a nie je adekvátna terénu, ktorý tam je. Cesta je rozšírená do násypu, nie je tam žiadne odvodnenie. Nevieme, či taký zásah bol vôbec možný. Chceme, aby sa urobili opatrenia pre našu bezpečnosť. Prichádza zima a nevieme, čo s týmto rizikovým terénom urobí voda a sneh,“ myslí si Marek Potočňák.
Dodal, že na vedľajšej Horárskej ulici bol zosuv pôdy a robiť cestu bez geologického prieskumu sa mu zdá nelogické.
Višňovský: Konali sme v dobrej viere
Riaditeľ TSmP Jozef Višňovský zdôraznil, že rozšírenie cesty bol ich záväzok, pre ktorý sa pod vplyvom požiadaviek obyvateľov ulice Ku Kyslej vode zaviazali. Stalo sa tak na základe dohody s prešovskou radnicou a s ich vedomím.
„Konali sme v dobrej viere, že pomáhame obyvateľom, ktorí sa sťažovali na zničenú cestu po zvážaní dreva z lesa. Rozšírili sme ju s tým, aby sme pomohli ľuďom a nemali obavy z toho, že veľké vozidlo naraz neprejde popri osobnom. Zrazu prišiel ten konflikt susedov. Myslím, že nemajú dôvod na žiadne obavy,“ konštatoval Višňovský.
Jeho slová potvrdzuje aj zápisnica z novembra 2011, ktorá vznikla po pracovnom rokovaní s radnicou, konkrétne oddelením verejnoprospešných činností.
Podľa záznamu sa TSmP zaviazali opraviť poškodené úseky komunikácie v dĺžke 70 metrov ku svahu zriadením podkladových vrstiev z kameniva na premenlivú šírku od 0,8 do 1 metra s vrstvou aspoň 30cm.
Bolo potrebné stavebné povolenie?
Rozhodnutie TSmP a mesta má oporu v cestnom zákone. Každý, kto spôsobí na ceste poškodenie, ktoré ohrozuje zjazdnosť, je povinný odstrániť ho, uviesť do pôvodného stavu alebo uhradiť správcovi komunikácie náklady spojené s odstránením poškodenia.
TsMP si teda len splnili povinnosť. „Tieto činnosti boli realizované z prostriedkov obchodnej spoločnosti, mimo rozpočet mesta a nepodliehajú predchádzajúcemu súhlasu stavebného úradu, respektíve vydaniu stavebného povolenia,“ uviedla v stanovisku radnice hovorkyňa Veronika Kmetóny Gazdová.
Podľa jej slov rozšírenie cesty zlepší podmienky prístupu a užívania nehnuteľností v tejto lokalite, ale tiež minimalizuje riziko možných kolízií pri prevoze drevnej hmoty.
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári