Prevádzkový režim na prešovských cintorínoch sa v týchto dňoch zmenil. Sú otvorené dlhšie, aby si ľudia mohli ešte pred Sviatkom Všetkých svätých upraviť hroby. Väčšina ľudí práve teraz nakupuje aj výzdobu a sviečky. Ponuka je síce pestrá, ale každý zvažuje svoje finančné možnosti.
PREŠOV. Cintoríny sú teraz otvorené do 22. hod. a tento stav potrvá až do 11. novembra. Potvrdil nám to vedúci prevádzky Pohrebných a cintorínskych služieb (PaCS) Martin Janiga.
V domoch smútku na hlavnom mestskom cintoríne, ale aj v Solivare a Nižnej Šebastovej budú návštevníkom cintorínov k dispozícii zamestnanci PaCS , aby im poskytli informácie o uhradených či neuhradených poplatkoch, prípadne pomôžu nájsť hrobové miesto tým, ktorí na cintoríny prichádzajú z iných miest len raz za čas a nevedia sa zorientovať.
„Pracovníci budú v čase od 1. do 4. novembra k dispozícii od 9. do 18. hod. každý deň,“ informoval Janiga.
Okrem toho budú na všetkých mestských cintorínoch umiestnené informačné tabule s pasportizáciou všetkých hrobových miest, vrátane informácie o tom, za ktoré hrobové miesta je potrebné uhradiť poplatky.
Ako každý rok, aj počas tohtoročných sviatkov Pamiatky zosnulých PaCS častejšie monitorujú cintoríny, kontrolujú vyvážanie kontajnerov aj úpravu chodníkov v areáloch. Na bezpečnosť návštevníkov, prípadne možné problémy s parkovaním, bude dohliadať mestská polícia.
Uctia si aj významné osobnosti
Prešovčania si zvyknú uctiť nielen svojich blízkych, ale väčšina návštevníkov pravidelne zapáli sviečky aj v centrálnych častiach cintorínov.
Najčastejšie pri kaplnkách, hroboch cirkevných hodnostárov, pri krížoch, ale aj pri hroboch významných osobností.
Časť z nich zvykne napríklad zapáliť sviečku aj pri miestach posledného odpočinku skladateľa Mikuláša Moyzesa, fotografa Karola Divalda, maliara Maxa Kurtha či portrétistu ruskej cárskej rodiny Jána Rombauera.
Čo a za koľko kúpiť?
Ľudia uprednostňujú umelé kvety
Niektorí Prešovčania začali s nákupmi dušičkovej výzdoby v predstihu. Niektorí vycestovali do Poľska, kde sú kvety aj sviečky o niečo lacnejšie, iní sa spoliehajú na kvetinárstva v meste. Časť ľudí nákup odkladá na poslednú chvíľu.
„Výber je veľký, ale ceny veľmi odlišné. Najprv som si urobila prieskum a až potom som nakupovala, lebo mám veľkú rodinu. Našla som predajňu, kde som kúpila umelú čačinovú kyticu za 2,50 eura a potrebovala som ich šesť,“ povedala nám dôchodkyňa Alžbeta Janigová.
„V niektorých obchodoch majú kytice aj za 11 až 20 eur a pritom majú takmer rovnaké kvety, ako tie lacnejšie, len dekorácia je bohatšia. Obchodníci sa snažia zarobiť,“ dodáva Mária Vaľková. Iní zase uprednostňujú ikebany z umelých kvetov a tých je na trhu tiež dostatok.
„Hľadám kytice z čerstvej čačiny, ale zatiaľ ich v kvetinárstvach nemajú. Akosi sa z ponuky vytratili. Len na trhu majú čačinové vence za 1,50 eura, ale sú bez ozdôb,“ opísala svoju skúsenosť Valéria Juhásová.
Kvetinárka Marcela nám vysvetlila, že tradičná čačina je teraz vzácna a hoci ju ľudia žiadajú, majú z roka na rok čoraz väčší problém nakúpiť ju.
„Kytice aj vence sú potom o niečo drahšie, lebo musíme zaplatiť dodávateľa, dopravu aj prácu na nich, ale niektorým zákazníkom to neprekáža. Väčšinou kupujú umelé kytice pre širšiu rodinu a živé len pre najbližších príbuzných,“ vysvetlila nám.
Na trhu je však aj veľký výber živých chryzantém, no tie sa netešia veľkej obľube. Prvé mrazy ich zvyčajne spália. Súčasťou výzdoby sú aj sviečky a ich ceny sa podľa veľkosti pohybujú od 45 centov po zhruba 2 eurá.
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári