Ľudia prichádzajú na miesta posledného odpočinku príbuzných a známych už pred Sviatkom všetkých svätých.
SVIDNÍK/BARDEJOV. Bežnej údržbe a upratovaniu svidníckych cintorínov sa ich správca venuje po celý rok.
Údržbu troch cintorínov zabezpečujú dvaja zamestnanci. Špeciálne pred Dušičkami sa pustili do úpravy drevín.
„Končí sa vegetačné obdobie, orezávali sme najmä stromy,“ uviedol správca cintorína a Domu smútku Jozef Laca.
Stavebné firmy majú zákaz
Týždeň pred sviatkami majú všetky stavebné firmy na cintoríny zákaz vstupu.
„Často sa nám stávalo, že nám tu nechali neporiadok. Aspoň posledný týždeň pred sviatkami sa preto snažíme obmedzovať výstavbu pomníkov,“ hovorí J. Laca.
Svidnícke cintoríny majú najväčší problém s parkovaním. Radnica plánuje do konca roka vybudovať nové parkovisko.
„Počas Dušičiek je našou snahou, aby pred našimi bránami nevznikali zápchy. Autá zvyknú parkovať po oboch stranách cesty, takže vzniká veľmi malý priestor pre prejazd. Púšťame ich aj do areálu, aby sa mohli otočiť.“
Problém s nedostatkom hrobových miest zatiaľ na svidníckych cintorínoch riešiť nepotrebujú. V meste je približne tridsať pohrebov ročne.
„Pochovávanie je stále aj na starých cintorínov, kde pochovávame do spoločných rodinných hrobov. Nový cintorín má ešte stále miesto aj s rezervou na najbližších päť rokov.“
Na cintoríne sa v súčasnosti pochováva do štandardných hrobov a do hrobiek. V posledných rokoch sa ujal spôsob pochovávania na spôsob trávnika a pomníka. Miest posledného odpočinku pribúda aj v urnovom hájiku.
Cintorínske poplatky a nájmy hrobových miest už niekoľko rokov nemenili. Nájom samostatného hrobového miesta vychádza vo Svidníku na 6,35 eura ročne. Ten sa platí na desať rokov.
Cintorín je otvorený aj celú noc
Brány svidníckeho cintorína sú počas sviatkov otvorené cez deň i celú noc. S krádežami a vandalizmom sa na cintorínoch stretávajú už len zriedka.
„Po minulé roky došlo k pár sťažnostiam, keď zmizli drahé kytice. Nedá sa povedať, že by to bolo pravidelné. Nechceme však cintorín zamykať. Ľudia sem majú prístup po celú noc. Sviecami osvetlený cintorín má svoju atmosféru. Ak chce niekto škodiť, nezabráni mu ani plot.“
Pozostalí prichádzajú aj po rokoch, nie vždy sa im podarí nájsť hľadaný hrob. Svidnícke cintoríny sú podľa správcu zmapované v registri hrobov.
„Máme počítačový program, ktorý uchováva prehľad o pochovaných,“ hovorí J. Laca. Priznáva, že podobný register hrobových miest za desiatky rokov nosí aj v hlave.
„Stáva sa, že príbuzných nasmerujeme, keď hrob nevedia nájsť. V takom prípade stačí, ak nás požiadajú a pomôžeme,“ dodal J. Laca.
Bardejovské hroby možno vyhľadávať na internete
O tri mestské cintoríny a cintoríny v mestských častiach Bardejovská Nová Ves, Dlhá lúka a Mihaľov sa stará mestský podnik Bapos. Správu cintorínov vykonáva päť zamestnancov. Každoročné sviatky považujú za rutinu.
„Je urobený rozpis otváracích hodín počas trvania sviatkov, otvorené bude do 22.00 hodiny. Ľudia vo väčšom navštevujú cintoríny už od minulého týždňa. Ak by niekto potreboval sprístupniť cintorín aj mimo oficiálnych hodín, sú zverejnené kontakty na pracovníkov,“ informoval zástupca riaditeľa mestského podniku Bapos Marián Novický.
Novinkou je internetové vyhľadávanie hrobov. Na stránke Bapos-u si návštevníci či pozostalí môžu pozrieť informácie o konkrétnom hrobovom mieste.
„Doteraz to bolo dosť zdĺhavé. Využívala sa databáza hrobov, v ktorej sa hľadalo podľa čísla hrobov. Návštevníci si teraz sami vo vyhľadávaní môžu zistiť informácie o polohe hrobu aj s vizualizáciou. Rovnako si môžu zistiť aj to, do ktorého roku je uhradený nájom hrobového miesta.“
Cintoríny sú podľa správcu pred sviatkami pripravené a upratané tak, ako aj pri svojej bežnej údržbe. Počas minulého týždňa sa robili posledné stavebné úpravy aj na objekte Domu smútku, kde vymenili dvere.
Aby sviatky boli nerušené, na poriadok bude ako každý rok dohliadať mestská polícia. Bardejov je podľa Novického jedno z mála miest, kde ku krádežiam a vandalizmu dochádza veľmi zriedka.
„Už počas minulého týždňa sa začal zvýšený dohľad mestskej polície v areáloch cintorínov aj po 22.00 hodine.“
V pláne je rozšírené parkovisko
Ani jeden z bardejovských cintorínov, s výnimkou nového cintorína, nemá svoje väčšie parkovisko. Návštevníci cintorínov stoja väčšinou pozdĺž ciest. Pri hlavnom cintoríne má mesto v pláne postaviť ďalších stopäťdesiat parkovacích miest.
„Malo by dôjsť k spojeniu dvoch súčasných parkovísk a parkovať by sa malo pozdĺž celého cintorína. Hotová je projektová príprava. S prácami by sa malo začať v marci budúceho roka.“
Kapacita cintorínov v súčasnosti vystačuje. Po rozšírení plochy nového cintorína má postačovať najbližších desať rokov.
„Ešte pred dvoma rokmi sme boli vo fáze, kedy hrozilo vyčerpanie kapacity cintorínov. V hornej časti nového cintorína sa prikúpili pozemky, urobila sa predprojektová dokumentácia a začalo sa stavať. Rozvody vody už sú. Momentálne sa začína s budovaním chodníkov a treba dobudovať oplotenie.“
Ceny nájmov radnica menila ešte v septembri minulého roku, kedy sa zmenila aj doba prenájmu hrobových miest. Nájom samostatného hrobového miesta vychádza v Bardejove na sedem eur ročne.
„Doba desať rokov sa skrátila na päť. Máme aj menej disciplinovaných nájomníkov hrobových miest. Na uhradenie vyzývame pozostalých maličkými nálepkami na hroboch, alebo aj písomne. Nájom budú môcť uhradiť aj počas sviatkov.“
Čo sa týka trendov pochovávania v Bardejove, prevládajú konzervatívne spôsoby.
„Najčastejšie sa pochováva do murovaných hrobiek. Jeden sektor cintorína je vyhradený pre pochovávanie na spôsob trávnika a pomníka, s ktorým sa začalo v minulom roku. Urnová stena je prenajatá na jednu tretinu, svojou kapacitou postačuje na ďalších zhruba päť rokov,“ dodal Novický.
Hlavný cintorín vo Svidníku. Na mieste je v súčasnosti zhruba osemsto hrobových miest.
Jozef Laca. Správca svidníckych cintorínov nosí prehľad o hrobových miestach v hlave.
Marián Novický. Mestské cintríny boli podľa zástupcu riaditeľa Baposu vyčistené a priebežne sa upratujú.
Foto k článku: iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári