Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Jedna z dominánt Prešova má znovu ožiť. Vodárenskú vežu chce s jej vlastníkom zameniť mesto Prešov, následne má do objektu majetkovo vstúpiť aj župa.
PREŠOV. Primátor mesta Prešov Pavel Hagyari (nez.) a predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík (Smer-SD) dnes podpísali spoločné memorandum.
Týka sa budúcnosti momentálne nevyužívanej vodárenskej veže. Už čoskoro má byť na nej sprístupnená vyhliadka a objekt sa má stať sídlom Krajského informačného centra.
Chystajú zámenu nehnuteľností
Fakty
Vodárenská veža
- Vodárenská veža, ktorá je technickou pamiatkou, bola postavená v prvej polovici 20. storočia ako súčasť projektu vodovodnej siete
- Nachádzal sa na nej rezervoár s objemom 350 kubických metrov.
- Postavili ju podľa projektu maďarského rodáka Viliama Glasza na najvyššom bode štvrte Táborisko so skvelým výhľadom na ďaleké okolie.
- Postupom času stratila svoje prvotné opodstatnenie, bola prestavaná a dobudovaná na vyhliadkovú vežu s presklenou kaviarňou na vrchole a reštauráciou a obchodmi pri základoch.
-
Vyhliadková kaviareň bola otvorená v 70. rokoch, fungovala však pomerne krátko. Už vyše tri desaťročia je neprístupná.
Foto: frk
„Mesto už asi rok komunikuje s vlastníkom objektu COOP Jednota. Komisia už odsúhlasila zámenu pozemkov, aby sa veža dostala do vlastníctva mesta. Je to výnimočná technická pamiatka, ktorá môže slúžiť nielen ako výhliadková veža, ale aj ako sídlo Krajského informačného centra,“ povedal primátor Hagyari.
Podľa jeho slov chce mesto zameniť s Jednotou objekt vodárenskej veže, ktorý je na mestskom pozemku, za pozemky pod obchodnými centrami Jednota.
Transakcia sa má udiať jedna k jednej, teda bezodplatne, s tým, že mesto by navyše od Jednoty mohlo dostať stotisíc eur ako kompenzáciu za doterajšie nájomné.
Chcú sprístupniť aj hornú časť
„Je dobré, že sa obnovila myšlienka oživenia vodárenskej veže, ktorú považujem za jeden zo symbolov Prešova. Chceli by sme ju dať naspäť do pôvodného stavu. Budem rád, keď mestské zastupiteľstvo schváli zámenu majetku s Jednotou. My by sme potom, chceli do projektu majetkovo vstúpiť. Je to niečo výnimočné, čo iné mestá nemajú. Verím, že v novembri pristúpime k ďalším rokovaniam a čo najskôr obnovíme chod veže,“ doplnil župan Chudík.
Predstava oboch zainteresovaných je taká, že hore na veži by bola vyhliadka s kaviarňou a minigalériou, dole by sídlilo informačné centrum a možno aj Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR).
Jej členom zatiaľ mesto Prešov nie je. To sa má čoskoro zmeniť. Podľa primátora mesto rokuje o spoločnej oblastnej organizácii s Bardejovom. Tá by sa ku KOCR mohla pripojiť už 26. novembra na valnom zhromaždení.
Staticky je budova v poriadku
Čo sa týka sprístupnenia veže, je Hagyari optimista. Prvá fáza, teda sprístupnenie vyhliadky na veži, by podľa neho mohla byť hotová do konca roka.
„Verím v zdravý rozum našich poslancov a v to, že sa na konci roka na vyhliadke stretneme,“ podotkol primátor.
Zdôraznil, že staticky je budova v poriadku: „Nepotrebuje tak veľa peňazí, aby bola otvorená.“
Ak by zámer vyplývajúci z memoranda vyšiel, veža by bola majetkom krajskej a mestskej samosprávy a bola by funkčná.
Vodárenská veža, ktorá je technickou pamiatkou, bola postavená v prvej polovici 20. storočia ako súčasť projektu vodovodnej siete a nachádzal sa na nej rezervoár s objemom 350 kubických metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári