Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Triedy s rómskymi deťmi na poschodiach oddelené od ostatných žiakov musí škola do septembra zrušiť.
PREŠOV/ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Krajský súd v Prešove dnes s definitívnou platnosťou potvrdil verdikt prvostupňového súdu vo veci segregácie žiakov z rómskeho etnika v Základnej škole s materskou školou v Šarišských Michaľanoch.
Podľa rozsudku sa škola dopustila diskriminácie a protiprávneho konania tým, že vytvorila rómske triedy. Súd zaviazal školu napraviť tento stav a vytvoriť zmiešané triedy.
Nepomohol ani argument žalovanej strany, že deti nerozdeľovali podľa etnika, ale vytvárali triedy pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Podľa senátu je irelevantné to, že do oddelených tried zadeľovali žiakov po predchádzajúcom súhlase ich rodičov, keďže sa nikto nemôže vopred vzdať svojho práva.
Starosta obce Vincent Leššo po vynesení verdiktu neskrýval sklamanie: „Zdôrazňoval som vo svojej výpovedi, že škola nemá rómske triedy. To, že senát operoval slovom „rómsky“, podľa mňa segregoval. Slovensko by si teraz malo po tomto verdikte postaviť otázku, aká bude vzdelanostná úroveň našich žiakov terajších i budúcich za takýchto podmienok.“
V celom procese mu chýbali odborné stanoviská pracovníkov školského úradu, školskej inšpekcie a ministerstva školstva.
„O to nikto nepožiadal. Okrem riaditeľa našej školy tu nebol žiaden prizvaný pedagóg. Pritom ide o problém výchovno-vzdelávací,“ povedal nahnevane.
Musia vytvoriť zmiešané triedy
Podobne to vidí aj riaditeľ žalovanej školy Jaroslav Valaštiak: „Budeme sa zamýšľať a hľadať možnosti, ako veci vyriešiť. Aké budú následky, neviem v tejto chvíli povedať.“
Škola je podľa rozsudku povinná vykonať nápravu od budúceho školského roka. Pre súd nie je určujúce, či s presunom žiakov do zmiešaných tried ich rodičia budú súhlasiť, alebo nie, lebo často ide o ľudí bez vzdelania, ktorí nevedia doceniť tieto práva detí.
Podľa predbežných prepočtov v prípade vytvorenia zmiešaných tried bude pomer jedna ku dvom. „Šesť detí z bezproblémových rodín a dvanásť žiakov zo znevýhodneného prostredia. Čo nám to urobí zo vzdelávaním národa?“
V škole sa po tomto rozsudku obávajú odlivu detí z majoritného prostredia a ich odchodu na vzdelávacie inštitúcie do iných miest.
Zo 425 žiakov školy je 267 zo sociálne znevýhodneného prostredia. Z nich je väčšia časť z rómskej osady v susednej obci Ostrovany.
Žalobu za diskrimináciu podala na školu Poradňa pre občianske a ľudské práva (PPOĽP). )Ako dôvod uviedli segregáciu žiakov rómskeho etnika a porušenie zásady rovnakého zaobchádzania.
Právna zástupkyňa PPOĽP Vanda Durbáková po verdikte súdu uviedla: „Je to historicky významné rozhodnutie súdu, ktoré môže naštartovať zmeny v našej spoločnosti smerom k rovnému vzdelávaniu každého dieťaťa.“
Podľa nej je predčasné vyjadrovať sa k možnej žalobe na ďalšie školy, ktoré vytvárajú takéto triedy: „Ale je pravdou, že táto škola nie je výnimkou a takáto prax je bežná.“
Koordinátor PPOĽP Štefan Ivanco dodal: „Veríme, že toto rozhodnutie bude signálom pre iné školy a uvedomia si, že segregácia rómskych detí a ich vzdelávanie v oddelených triedach nie je v poriadku.“
Okresný súd v Prešove vyniesol rozsudok v tejto veci 5. decembra 2011. Škola, ktorú navštevuje 425 žiakov, sa proti tomuto verdiktu odvolala.
Ide o vôbec prvé súdne rozhodnutie, týkajúce sa segregácie rómskych detí vo vzdelávaní na Slovensku.
Škola podľa súdu diskriminuje deti oddeľovaním do rómskych a nerómskych tried.
Deti dochádzajú do školy v Šarišských Michaľanoch zo susednej obce Ostrovany.
Foto: Ingrid Timková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári