Vykurovacia sezóna sa už oficiálne začala. Kým správcovia bytov v predstihu zabezpečili aj revíziu regulátorov tlaku plynu, radiátorov, spotrebičov či rozvodov plynu, niektorí vlastníci, ktorí sa odpojili od centrálneho zdroja tepla, si túto povinnosť nesplnili, hoci im to ukladá zákon. Okrem toho, že im hrozí pokuta, v prípade havárie ohrozujú ľudí v okolitých domoch.
PREŠOV. Pred niekoľkými rokmi sa niektoré spoločenstvá vlastníkov bytov hromadne odpájali od centrálnych kotolní v snahe ušetriť náklady za teplo.
Viaceré paneláky si zriadili samostatné kotolne, ale našli sa aj majitelia bytov, ktorí investovali do kotlov na individuálne kúrenie. Tým vyplýva povinnosť zabezpečiť si pravidelné revízie zariadení.
Odborná prehliadka regulátorov tlaku plynu a spotrebičov je povinná raz do roka a revízia na rozvodoch plynu raz za tri roky.
„V bytových domoch, ktoré spravujeme, naši revízni technici vykonávajú pravidelné kontroly od plynomeru až po sporák. Keď je spotrebič zastaraný alebo chybný, odporúčame ľuďom, aby urobili opatrenia alebo si kúpili nový. Nemôžeme však vstúpiť do bytov, v ktorých si majitelia urobili vlastný kotol a je ich pomerne veľa. Prehliadku odborníkom si musia zabezpečiť sami,“ informoval nás predseda Bytového družstva v Prešove Miroslav Sopko.
Dodal, že aj spoločenstvá vlastníkov bytov (SVB), ktoré majú v bytových domoch samostatné kotolne, si tieto revízie zabezpečujú sami.
„Niektorí vlastníci bytov kontrolu plynových zariadení podceňujú a pritom je to časovaná bomba. Môžu ohroziť susedov,“ poznamenal Sopko.
Mimochodom, bytové družstvo v súčasnosti spravuje 13 593 bytov v okresoch Prešov a Sabinov. Konkrétne v Prešove, Veľkom Šariši, Sabinove, v Lipanoch a v ďalších 36 obciach z oboch okresov.
Technik: Záujem o revízie je minimálny
Zaujímalo nás, ako na povinné revízie reagujú majitelia bytov či objektov s individuálnym vykurovaním.
„Záujem je minimálny a týka sa to nielen rodinných domov a bytov. Firmy tiež podceňujú tieto revízie. Problém je v tom, že tu chýba kontrola. Mnohí si myslia, že by zbytočne vyhodili peniaze a nič im nehrozí,“ povedal nám revízny technik Ján Neščivera.
Podľa jeho slov by mal štát nielen nastaviť zákon, ale posilniť kontroly na jeho dodržiavanie.
„Ľudia sú zbytočne vystavovaní riziku. Problém môže nastať aj vtedy, ak revízia prebehla, ale je lepšie a menej nákladné odstrániť menšie nedostatky, ako rozsiahlu poruchu,“ dodal technik.
Podľa našich informácií dôsledná preventívna kontrola trvá asi dve hodiny a stojí okolo 100 eur. Sankcie sú však oveľa vyššie. Štátna energetická inšpekcia môže za chýbajúce revízie uložiť pokutu od 333 do 1 666 eur.
Spravbytcomfort sa na sezónu pripravil v predstihu
Najväčší dodávateľ tepla v Prešove, spoločnosť Spravbytkomfort a. s., začal skúšobne temperovať byty už v septembri.
Dôvodom bol aj fakt, že chceli skontrolovať funkčnosť piatich nových výmenníkových staníc pripojených na novú kotolňu na biomasu na Sekčove.
„Kalendárne je vykurovacie obdobie od 1. septembra, ale reálne sa začína vtedy, keď dva dni po sebe teplota klesne pod 13 stupňov Celzia. Dali sme priestor na to, aby si ľudia v bytových domoch skontrolovali stúpačky a radiátory, aby sa prípadné poruchy stihli odstrániť. Zatiaľ nám žiadne nehlásili,“ konštatovala riaditeľka Spravbytkomfortu Natália Banduričová.
Dodala, že celé leto sa pripravovali na to, aby sezónu zvládli bez problémov. V súčasnosti vykurujú vyše 16 000 bytov v Prešove a až 70 percent z nich bude odteraz vykurovaných z biomasy.
Banduričová potvrdila, že na ich zariadeniach vykonali všetky potrebné revízie. Zároveň zdôraznila, že pre rok 2013 udržia rovnaké ceny tepla ako v tomto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári