Prednosta Krajského úradu životného prostredia (KÚŽP) v Prešove Miroslav Benko tvrdí, že pracovníci v okresoch sa často zaoberajú nelegálnymi skládkami stavebného odpadu. Nemôžu ich však vyriešiť sami, musia spolupracovať so samosprávami. Mestu Prešov napríklad navrhuje zriadiť osobitný dvor pre podnikateľské subjekty.
PREŠOV. Na KÚŽP sa v poslednom čase doslova hromadia nielen podnety o tom, kde všade sa tvoria nelegálne skládky, ale aj sťažnosti na stavebné firmy.
Tie údajne pri zatepľovaní panelákov sutiny či staré okná vyhadzujú aj do kontajnerov na komunálny odpad. Obyvatelia dotknutých ulíc sú na jednej strane nahnevaní, že im zaberajú miesto a na druhej strane vedia, že na likvidáciu sa budú musieť poskladať.
„Úrady životného prostredia potom musia riešiť nepoctivé podnikateľské subjekty, ktoré sa nehlásia do systému zberu odpadov v mestách a obciach alebo nepravdivo uvádzajú množstvá odpadu na likvidáciu. Často ho pália v rôznych nádobách a znečisťujú ovzdušie. Ak to odhalíme, môžeme subjektu uložiť sankciu do výšky 16 596 eur, ale účinnejšie by bolo, keby si samosprávy na svojom území s pomocou mestskej polície stavebnú činnosť a možný odpad kontrolovali,“ myslí si prednosta Miroslav Benko (na snímke vľavo).
Konkrétne pre Prešov navrhuje, aby mesto zriadilo ešte jeden zberný dvor pre podnikateľské subjekty, kde by ukladali stavebný odpad za úhradu.
Peter Smutný: Tretí dvor nepotrebujeme
Ekonomický riaditeľ Technických služieb mesta Prešov Peter Smutný však návrh nepovažuje za reálny.
„Tretí zberný dvor by nebol žiadnym prínosom. Nepotrebujeme ho, lebo na dvoch existujúcich je dosť voľných kapacít aj pre podnikateľov a stavebný materiál. Sme schopní dokonca odoberať aj väčšie množstvo, recyklovať ho a vrátiť do obehu napríklad pri stavbe ciest a diaľnic. Problém je v tom, že nám ho vozia málo a recyklovanie by bolo zatiaľ nerentabilné,“ uviedol Smutný.
Ako dodal, nie je dôvod na to, aby sa tvorili divoké skládky. Stavebníkom dokonca ponúkajú takú službu, že sú ochotní za úhradu sutiny vo svojich kontajneroch aj odviezť a uložiť na zbernom dvore. Za službu však musia zaplatiť podľa platného cenníka.
Stavebníkom sa platiť nechce
Všelijaké obchádzanie pravidiel sa netýka len podnikateľov v stavebníctve. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že na zberné dvory privážajú odpad aj ľudia z vidieka, ktorí si rekonštruujú rodinné domy.
Stačí, ak majú v Prešove príbuzného alebo priateľa a ten im odpad na skládku uloží na svoj občiansky preukaz, a teda zadarmo. Problém je teda v tom, že stavebníci odmietajú za službu platiť.
Ak pravidlo neobídu takto, zaťažia kontajnery na komunálny odpad alebo, ak sa dá, spália ho. V najhoršom prípade vytvoria čiernu skládku.
„Tento rok sme ešte nelegálnu skládku väčšieho rozsahu nelikvidovali, ale prax je taká, že pokiaľ sa nenájde vinník, odpad zvezieme na náš dvor a uložíme ho. Mestu potom náklady fakturujeme,“ vysvetlil Smutný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári