Majitelia píl v Bardejove hovoria o surovinovej kríze. Väčšina z nich musela pre stratu zákaziek prepúšťať zamestnancov. Problém je podľa nich v dodávkach dreva od štátneho podniku Lesy SR.
BARDEJOV. V minulosti spracovateľom dreva z Bardejova dodávali Lesy SR dohodnuté ročné limity potrebné pre ich výrobu. V tomto roku im podľa ich slov už štátne lesy žiadne drevo nedodali.
„Za posledný rok nám nedodali ani kubík dreva. Tým, že nedokážeme nakúpiť kvalitné drevo, strácame zákazky. Boli sme nútení znižovať stavy. Z 50 ľudí sme museli znížiť stav na terajších 15 zamestnancov. Ak to bude pokračovať, hrozí nám zatvorenie prevádzky,“ uviedol obchodný riaditeľ Obnova Bardejov Marián Miklaš.
Problém nedostatku hlavne mäkkého dreva a straty zákaziek sa v Bardejove týka zhruba desiatich menších spracovateľov.
„Nevieme garantovať prácu našim zamestnancom a boli sme nútení prepustiť od začiatku tejto krízy s drevom polovicu zamestnancov,“ hovorí konateľ firmy Stefano Štefan Malec.
Spracovávatelia: Kvalitné drevo končí v Poľsku
Drevo zo štátnych lesov podľa indícií majiteľov píl putuje za hranice Slovenska.
„Stačí sa pozrieť na pohyb kamiónov, ktoré vychádzajú z Bardejova. Myslím si, že 80 percent končí v Poľskej republike,“ dodal M. Miklaš.
Štátny podnik Lesy SR ťažbu dreva pre zvýšený export do zahraničia odmieta.
„Ide o demagogické zavádzanie, neznalosť situácie, alebo zámenu dodávateľských firiem. V okrese Bardejov v tomto roku podnik dodával drevo šiestim regionálnym odberateľom. Podľa záznamov z bývalého OZ Bardejov bolo týchto odberateľov v roku 2010 spolu desať,“ reagoval hovorca Lesy SR Vlastimil Rezek.
Veľká časť vyťaženej drevnej hmoty sa podľa Rezeka predáva prevažne cez elektronické aukcie dreva.
„Do zahraničia podnik vyviezol 55,429 metra kubického dreva, čo je iba 1,9 percenta z celkových dodávok. Vo vývoze navyše prevažovalo listnaté drevo, najmä buk, o ktorý je na Slovensku nízky záujem.“
Dodávky dreva krátili všetkým
Hlavným faktorom, ktorý naštartoval nespokojnosť majiteľov píl, nielen v Bardejovskom okrese, je podľa Lesov SR relatívny nedostatok ihličnatého dreva.
„Podnik dlhodobo nemôže ťažiť viac dreva, ako v lese narastie. Jednak tomu bráni legislatíva, a jednak by to bolo z lesníckeho hľadiska krátkozraké,“ dodal Rezek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári