V Prešove zrejme ostane cena za teplo rovnaká ako v tomto roku. Podobne je na tom aj Veľký Šariš. Ľudia, ktorí majú kombinované kúrenie, si môžu pomôcť tak, že sa zásobia drevom z Mestských lesov.
PREŠOV. Dodávatelia tepla a teplej úžitkovej vody v týchto dňoch posielajú svoje cenové návrhy pre rok 2013 na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ten totiž musí schváliť maximálnu cenu.
Najväčší dodávateľ tepla v Prešove, spoločnosť Spravbytkomfort, a.s. navrhol ÚRSO priemernú cenu 78,99 eura za megawathodinu. Túto cenu môže spoločnosť garantovať vďaka tomu, že v minulosti investovala do výstavby dvoch kotolní na biomasu.
Drevoštiepkou teraz vykuruje 16-tisíc bytov, čo je 70 percent z celkového počtu.
Rročná spotreba plynu pred vybudovaním kotolní bola v priemere 30 miliónov kubíkov. Po výstavbe a prepojení kotolní na biomasu na Sídlisku III a na Sekčove spotreba plynu klesla o 40 percent.
Podľa riaditeľky Spravbytkomfortu Natálie Banduričovej pre rok 2013 sa predpokladá priemerná spotreba 18-19 miliónov kubíkov plynu.
„V roku 2013 plánujeme vyrobiť z biomasy 79-tisíc MWh tepelnej energie, čo predstavuje 40 percent z celkovej výroby tepla. Spotrebujeme 130-tisíc priestorových metrov štiepky, čím ušetríme 10,8 milióna kubíkov zemného plynu a emisie znížime o vyše 20-tisíc ton,“ konkretizovala plán spotreby na rok 2013 Banduričová.
Veľký Šariš chce tiež cenu udržať
Mesto Veľký Šariš (okres Prešov) vlani investovalo do kotla na drevoštiepku s úmyslom šetriť spotrebu plynu. Zatiaľ je len v skúšobnej prevádzke, preto nie je jasné, či alternatívne vykurovanie prinieslo plánovaný efekt.
„Pre nás je to prelomový rok a spotrebu budeme musieť prehodnotiť, ale to bude možné až koncom marca 2013. V každom prípade chceme udržať cenu tepla rovnakú, ako v tomto roku. Možno sa nám podarí mierne znížiť cenu vo variabilnej zložke, lebo už teraz vieme, že spotreba plynu sa nám tento rok znížila,“ informoval nás vedúci bytového oddelenia na mestskom úrade Stanislav Höger, ale navrhovanú cenu pre ÚRSO nekonkretizoval.
Ľudia sa zásobujú aj drevom
Kým v mestách sa obyvatelia sídlisk spoliehajú na kotolne a pohodlnú dodávku tepla, ľudia v rodinných domoch majú zväčša kombinované kúrenie.
Kotly na plyn zapínajú, len keď prídu silné mrazy. Bežne kúria radšej drevom, ktoré je lacnejšie. Prešovčania sa už od jari postupne zásobujú palivovým drevom z Mestských lesov, ktoré spravujú Technické služby mesta Prešov.
„Záujem je pomerne slušný a sú dve možnosti. Môžu si kúpiť palivové drevo, čo sú 4-metrové vlákninové výrezy, ktoré predávame za cenu 34 eur za kubík, alebo môžu využiť aj možnosť samovýroby. To znamená, že si prídu do lesa sami nazbierať zvyškové drevo a tu platí cena 4,17–eura za priestorový meter,“ povedal nám obchodný riaditeľ Mestských lesov Pavel Choma.
Ročne predajú okolo 200 kubíkov kvalitnejšieho palivového dreva a okolo 500 kubíkov v režime samovýroby.
Pre záujemcov na základe ich požiadavky vedú poradovník, aby mal šancu každý záujemca a mohol si vybrať lokalitu v blízkosti bydliska.
Konkrétne ide o lokality Haniska, Borkút, Surdok, Šidlovec, Vydumanec, tiež obce Chminianska Nová Ves a Šindliar v okrese Prešov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári