Zároveň vyšla aj rovnomenná publikácia. Časový úsek je orientačný, storočie je „dlhšie“ (zhruba 1780 - 1920), tiahne sa od klasicizmu po brány moderny.
PREŠOV. Návštevníkov vernisáže privítali krásne mladé dámy v dobových kostýmoch. O priliehavú atmosféru sa postarali žiačky Strednej odbornej školy podnikania v Prešove. Na vernisáži sa predviedli aj ich spolužiaci.
Výstava je unikátna. Ponúka diela, ktoré ešte nikdy neboli predstavené na verejnosti, ale aj diela notoricky známe. „Notorickosť spočíva práve v ich vysokej kvalite,“ povedal na otvorení kurátor Jozef Ridilla.
V 19. storočí sa v strednej Európe vystriedalo viacero zdanlivo protirečivých prúdov (empír, biedermeier, romantizmus, realizmus, akademizmus, naturalizmus, symbolizmus...).
Napriek tomu to nebola umelecky roztrieštená dekáda.
„Výstava sa ju snaží prezentovať ako epochu dožívania staromajstrovského tvorivého myslenia v pluralite názorov. Zatiaľ čo vystavené diela z obdobia pred rokom 1900 ilustrujú plnú šírku umeleckých názorov vrátane najprogresívnejších štylistických východísk, kľúčom k výberu diel vzniknutých začiatkom 20. storočia bol ich tradicionálny aspekt, ešte nepoznačený avantgardou,“ konštatoval Ridilla.
Rodinné striebro a unikáty
Mená vystavených autorov sú výtvarným priaznivom známe. Okrem šarišských osobností Maxa Kurtha a Jána Rombauera, ktorých obrazy sú rodinným striebrom Šarišskej galérie, majú na unikátnej výstave svoje miesto aj Medňanský, Bencúr, Donát, Tibelly, Miklošík, Klimkovič, Ballo, Zemplényi, i Szepesi-Kuszka. Ich obrazy nie sú radené chronologicky, ale žánrovo.
Medzi nikdy nevystavené unikáty zo zbierok tejto galérie patrí veľká mytologická kompozícia na tému Achilla a Odyssea v akademickom štýle alebo dve novozreštaurované klasicistické krajinomaľby.
„Malá výstavná sieň bola vyhradená na prezentáciu raného moderného maliarstva prvej tretiny 20. storočia, v ktorom sa ešte neprejavili avantgardné výboje. Obľubu krajinárskeho žánru v modernizme dokladajú špičkové diela Konštantína Köváriho, Ľudovíta Csordáka, Elemíra Halásza-Hradila či Ernesta Rákošiho, figurálny žáner je zastúpený prácami Teodora Moussona, Maxa Kurtha a Mikuláša Jordána,” dodal Jozef Ridilla.
Šarišská galéria si touto výstavou uctila 55. výročie svojho založenia. Výstava potrvá do 13. januára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári