STROPKOV. „Tento druh makakov sme ešte nemali, tak verím, že v novej sezóne, ktorá sa začne na jar, potešia malých aj veľkých návštevníkov. Keďže ide o párik a makaky sa v zajatí bez problémov rozmnožujú, počítame s tým, že v budúcnosti sa budeme tešiť aj z ich potomstva. Nevyžadujú nejakú špeciálnu starostlivosť, akurát v zime teploty nad 15 stupňov, takže sa budú zdržiavať nielen vo vonkajšej voliére, ale aj vo vnútorných vyhrievaných priestoroch,“ uvažoval ošetrovateľ zvierat Kamil Soóš.
Pri našej návšteve sme sa mohli presvedčiť, že nejde o žiadne plaché tvory. Bez problémov si v našej bezprostrednej blízkosti pochutnávali na zelenine, zvedavo si nás obzerali, komunikovali, nevyplašil ich ani blesk fotoaparátu.
Makaky sú rozšírené v teplých oblastiach Afriky a Ázie. Žijú pozemným aj stromovým spôsobom života obvykle vo väčších tlupách, v ktorých vládne prísna hierarchia.
Najaktívnejšie sú cez deň. Živia sa rastlinnou, ale aj živočíšnou potravou. Ich dorozumievacími prostriedkami sú hlavne hlas a zrak, menej čuch.
Kotnosť samíc trvá 150 až 200 dní a väčšinou privedú na svet jedno mláďa. To sa pridržiava matkinej srsti na bruchu a samica ho nosí stále so sebou. Samice niektorých druhov dojčia mladé aj jeden a pol roka. Makaky dospievajú v troch až šiestich rokoch. Dožívajú sa dvadsiatich, vo výnimočných prípadoch aj tridsiatich rokov.
Majú aj svoje „nárečie“
Typickým znakom makakov je ich obrana pred predátormi. Majú značne rozvinutú komunikáciu, v rámci ktorej bol u niektorých jedincov pozorovaný primitívny jazyk, keď na určitý zvukový signál reagovali všetci jedinci, s výnimkou mláďat, rovnako.
Tento akustický signál sa však v jednotlivých oblastiach líši, takže varovanie makaka žijúceho napríklad v Senegale nepochopí makak žijúci v Malawi. Navyše, dospelé jedince učia tieto signály mláďatá.
Je pozoruhodné, že hliadkujúci makak priťahuje svojimi prejavmi pozornosť dravca a poskytuje tak drahocenný čas zvyšku tlupy. Úkryt nachádzajú nielen vo vrcholkoch stromov, ale aj vo vode, pretože niektoré makaky sú dobrými plavcami.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári