V januári sa zmenila organizačná štruktúra na prešovskej radnici. Vzniklo na nej 5 sekcií, 19 oddelení a 5 referátov, namiesto pôvodných 12 odborov a 21 oddelení. Podľa primátora Pavla Hagyariho (nez.) zmenou chceli šetriť na mzdách a dosiahnuť vyššiu efektivitu vo výkonoch. Chystá sa ďalšia zmena.
PREŠOV. O tej sa majú dozvedieť poslanci na zasadnutí zastupiteľstva, ktoré sa bude konať 21. novembra.
V terajšej štruktúre sa má k sekcii vnútornej správy pričleniť aj oddelenie verejnoprospešných činností. Vznikne tak sekcia vnútornej správy a verejných činností. Právomoci sekcie majetkovej a ekonomickej sa zúžia.
Na začiatku roka vedenie radnice urobilo niekoľko výrazných zmien. Prepustilo 16 pracovníkov a vyplatilo im odstupné za vyše 60-tisíc eur.
Na úrade teraz pracuje 238 ľudí
Podľa vyjadrení primátora Hagyariho z februára tohto roku ideálny stav mal byť 210 zamestnancov. Podľa našich informácií však v priebehu roka prijali nových ľudí, preto nás zaujímal reálny stav v súčasnosti.
„K 1. novembru je počet zamestnancov 238. Keďže proces fluktuácie je živým procesom, nie je v tomto prípade možné hovoriť o novoprijatých pracovníkoch,“ reagoval prednosta radnice Branko Benko.
Ako ďalej vysvetlil, z tohto počtu je 9 ľudí na zastupovanie počas materskej dovolenky, 4 sú na zastupovanie počas dlhodobej PN, 23 ľudí na radnici pracuje v rámci preneseného výkonu štátnej správy a teda ich financuje štát a 20 pracovníkov pracuje na skrátený 65-percentný úväzok.
„V prepočte to znamená, že pre 13 ľudí sú náklady na plný pracovný úväzok, hoci počtom figurujú dvadsiati, 18 osôb je z toho zamestnaných na dohodu,“ konkretizoval stav prednosta.
Opýtali sme sa tiež, či zmenou dosiahli očakávanú efektivitu chodu úradu, a to nielen finančne.
Podľa jeho slov sa organizačná štruktúra osvedčila veľmi dobre a podarilo sa im vyrovnať aj deficit na mzdy vo výške 150-tisíc eur.
Keď sme sa zaujímali, či sa pripravujú ešte ďalšie zmeny v personálnom obsadení radnice, Benko odpovedal, že všetko bude závisieť od toho, aký rozpočet bude schválený na rok 2013.
Na otázku, koľko financií potrebuje radnica ročne na mzdy, však neodpovedal.
Kaliňák: Radnica sa zmenila na personálnu agentúru
Niektorí poslanci si však o novej štruktúre myslia svoje.
„Nový systém sa evidentne neujal. Mal priniesť efektivitu, ale materiály do zastupiteľstva sú pripravované nekvalitne, čo dokazuje aj fakt, že rokovania sa naťahujú nie na hodiny, ale na dni. Radnica sa za ostatné roky zmenila na neúspešnú personálnu agentúru, ktorá hazarduje s verejnými zdrojmi. Dnes funguje iba vďaka niekoľkým schopným úradníkom,“ argumentoval poslanec Michal Kaliňák (Smer).
Ani podľa poslanca Richarda Drutarovského (SaS) sa efektivita neprejavila. „Najdôležitejší materiál, návrh rozpočtu na rok 2013, ešte stále nemáme v rukách, krátko pred posledným zastupiteľstvom v roku. Primátor zmenil štruktúru s tým, aby sa všetko stihlo pripraviť, no nie je to tak,“ myslí si Drutarovský.
„Podľa materiálov, ktoré sme mali k dispozícii, úrad potrebuje na mzdy mesačne 500-tisíc eur, z toho mi vyšlo, že je to 6 miliónov na rok, a to je viac, než mesto vyberie na daniach z nehnuteľností od obyvateľov a firiem,“dodal poslanec.
Pre porovnanie, na Úrade Prešovského samosprávneho kraja je 193 zamestnancov.
Zistili sme
Koľko zarábajú úradníci na radnici
V prvom polroku 2012 bol priemerný mesačný plat na radnici 844 eur.
Reálne hrubé mzdy boli v tejto výške:
Primátor- 3 260 eur
Hlavný kontrolór - 1 936 eur
Zástupca primátora - 1 583 eur
Prednosta - 1 569 eur
Vedúci sekcií - 1 107 eur
Pracovníci kontroly - 884 eur
Kancelária primátora - 803 eur
Pracovníci oddelení - 773 eur
Matričný úrad - 748 eur
Referáty - 697 eur
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári