Farmárske trhy v centre Stropkova dali po druhýkrát príležitosť na priamy predaj domácim pestovateľom, chovateľom, či výrobcom čerstvých výrobkov. V stánkoch prevažovali najmä remeselnícke výrobky.
STROPKOV. Vedenie stropkovskej radnice chce nadviazať na pravidelne sobotné jarmoky známe z histórie mesta. Farmárske trhy chcú organizovať každé dva týždne.
„Chcem, aby sa hlavne regionálni pestovatelia, predajcovia a remeselníci dostávali priamo k ľuďom. Tí majú možnosť priamo podporiť domácich pestovateľov a výrobcov,“ uviedol prednosta stropkovskej radnice Ivan Kleban.
Mesto zabezpečilo priestor, časť predajných stánkov, služieb a energie. Predajcom zasielalo i pozvánky o mieste a čase konanie farmárskeho trhu. Reakcie mali zatiaľ priaznivé.
„Je to nová aktivita. Snažíme sa oslovovať najmä regionálnych predajcov. Potravinársky sortiment je zatiaľ skromný. Ďalej by mal pribudnúť predaj kapusty a koreňovej zeleniny. Máme prísľub od chovateľov a agrofariem, že na jar by sa mohli zapojiť a predávať syry, mliečne výrobky,“ dodal Kleban.
Prevažovali ručné výrobky
Na Námestí SNP predajcovia v uplynulú sobotu zaplnili približne desať stánkov. V ponuke bol med, výrobky z medu, vianočné medovníky, ale najmä remeselnícke výrobky.
Jozefína Štefančíková z Michaloviec vyrába a ponúka ručne tkané koberce. Keď ju napadne nejaký vzor, hneď ho chce vytvoriť. So svojimi krosienkami reprezentuje tradičnú tkanú výrobu.
„Som tu prvýkrát. Vyšlo krásne počasie, sú tu milí ľudia a som rada, že sa tu aj porozprávam. O moje koberce je záujem. Ľudia si pýtajú aj informácie a to ma teší. V našej domácnosti žila babka, ktorá ma tkaniu naučila. Roky som robila v školstve a po odchode do dôchodku takto veľmi rada trávim svoj čas.“
Stropkovčanka Zuzana Michrinová prišla na sobotný farmársky trh ponúknuť ručne vyrábané vianočné ikebany a ručne pletené stromčeky z papiera.
„Pri adventných venčekoch a ikebanách používam rôzny materiál, aj zbieraný. Sú to šišky, makovice a orechy. Dotváram ich striekaním farbami, lakmi a snažím sa to urobiť podľa svojej fantázie. Tieto trhy môžu mať peknú tradíciu. Je dobré, že tu je priestor aj pre podomácky vyrobené a originálne výrobky.“
S ručne zdobenými perníkmi zavítala aj Jana Gergošíková s manželom až zo Smrečan na Liptove. Do Stropkova cestovali už od štvrtej ráno.
„O farmárskom trhu sme sa dozvedeli z internetu tak sme sa prišli pozrieť na východ. Ľudí je zatiaľ pomenej, ale sme spokojní. Prišli sme ponúknuť perníčky s vianočným motívom, ktoré môžu poslúžiť aj na ozdobu. Na výrobu máme svoj tajný recept, ľudia si ich kupujú nazdobené, ale aj sami zdobia.“
Ďalší farmársky trh v predvianočnom termíne sa má konať o dva týždne a prekrývať sa bude s vianočnými trhmi.
Z. Michrinová a P. Lechmanová ponúkali originálne vianočné ikebany, venčeky a ďalšie ručne vyrábané ozdôbky.
Jana Gergošíková. Tajný recept na výrobu perníkov nevyzradila. Foto k článku: Vladimír Ilečko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári