Návštevníci si mohli pozrieť zariadenia prevádzkované Gréckokatolíckou charitou v Prešove.
PREŠOV. Ján Sopko má 58 rokov a vyše desať rokov pobýva v priestoroch charity.
„O prácu som prišiel v apríli 1992, v deň úmrtia mojej mamy. Dôvodom bol alkohol. Najprv ma v pneuservise preložili na podradné miesto, potom vyhodili úplne,“ opísal začiatok svojich ťažkostí. Dnes je spokojný, dlhé roky abstinuje a vraví, že charita mu pomohla dostať sa z najhoršieho, nie je sám.
Jeho spolubývajúci z izby v Dome na polceste Andrej Kačala (59), ktorý kedysi pracoval v železiarňach, sa tiež snaží znovu dostať na vlastné nohy: „Po rozvode som býval sám, prišiel som o byt a ostal na ulici. Tam ma našli ľudia z charity a zachránili ma.“
Šesť rokov býva Pod Táborom mladý, 28-ročný bezdomovec Marek Pavlovský z Prešova. „Peniaze a automaty mi boli prednejšie ako ľudia, ktorí mi boli blízki,“ prezradil svoje dôvody.
Dno sociálnej siete
„Naše služby tvoria dno sociálnej siete. Nižšie je už len ulica,“ vysvetlil riaditeľ Gréckokatolíckej charity v Prešove Peter Valiček.
Prevádzkujú denné nízkoprahové centrum s kapacitou 24 miest. Nocľaháreň pre 12 klientov, útulok pre 53 ľudí a Dom na polceste, ktorý pojme 24 klientov. Spolu teda ide o 89 miest, ktoré sú permanentne naplnené.
Celkovo môžu zobrať, aj s prístelkami, 105 ľudí. „Zatiaľ to zvládame. Ak prídu kruté mrazy, ako boli vlani, vieme to riešiť tým, že otvoríme aj nízkoprahové centrum na 24 hodín, aby sme tým ľuďom vedeli pomôcť,“ povedal P. Valiček.
Deň otvorených dverí v zariadeniach pre bezdomovcov a ďalších ľudí zaujal najmä vysokoškolákov študujúcich sociálnu prácu či animáciu voľného času.
„Našich študentov pripravujeme aj pre prax. Starostlivosť o človeka je to najdôležitejšie. Potrebujú opateru po stránke telesnej, zdravotnej i psychickej a týchto ľudí neustále pribúda,“ uviedol Marek Petro, prodekan gréckokatolíckej teologickej fakulty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári