PREŠOV. Okolo 70-percentnú účasť na štrajku zamestnancov škôl, ktorý sa má začať 26. novembra, odhadujú odborári v Prešovskom kraji.
Agentúre SITA to povedala predsedníčka Krajskej rady Združenia základného školstva za Prešovský kraj Darina Nagyová. Podobné číslo odhaduje aj Ľuboš Kvašňák, ktorý má ako odborár na starosti stredné školy.
„Pokiaľ bude štrajk trvať viac dní, ja osobne odhadujem, že do štrajku sa bude skôr pripájať viac škôl ako odpájať. Tí nerozhodní sa ešte dajú ovplyvniť kolegami, ktorí do štrajku vstúpili,“ uviedla Nagyová.
Majú aj avíza o údajnom zastrašovaní
Podľa Nagyovej účasť na štrajku v jednotlivých okresoch bude rôzna. Už teraz má avízo, že v okrese Snina pôjde do štrajku iba 30 percent školských zamestnancov zo základných a materských škôl.
Podľa Nagyovej určitý vplyv na zamestnancov škôl majú zriaďovatelia škôl, v Snine mali podľa jej informácií riaditelia spoločné stretnutie, na ktorom mali dostať odporúčanie, ako postupovať a zrejme sa dali zastrašiť.
Veľmi vysokú účasť očakávajú odborári v Prešovskom okrese, kde už teraz základné a materské školy avizujú 90-percentnú účasť. Podobne revolučne sú naladení aj školskí zamestnanci v okrese Stará Ľubovňa.
Do štrajku sa zapoja nielen učitelia, ale aj nepedagogickí pracovníci. Dĺžka štrajku sa dá podľa Nagyovej odhadovať veľmi ťažko.
Sama má rozdielne reakcie zo strany školských zamestnancov. „To je rôzne. Niektorí tvrdia, že aj mesiac, niektorí, že tri, štyri dni. Ten týždeň, myslím si, že by vydržali,“ dodala.
V prvý deň štrajku, 26. novembra, sa chystajú na Slovensku tri veľké verejné zhromaždenia. Z Prešovského kraja pôjdu štrajkujúci podporiť zhromaždenie do Košíc.
Ostatní sa pravdepodobne na začiatku štrajku zhromaždia vo svojich školách, kde budú diskutovať o problémoch v školstve. Či budú nejaké mítingy aj v okresných mestách, sa zatiaľ nevie.
Nielen o platoch
Dôvodom štrajku nie sú iba platy, tvrdia odborári. Za nespokojnosťou ľudí zo škôl treba vidieť nakopené problémy, ktoré sa dlhodobo neriešili.
„Štrajk je o celkovom rozvrate v školstve, o systéme fungovania, o legislatíve a financovaní škôl. Učitelia ak čokoľvek potrebujú, musia na to písať projekty. Bez nich im padajú na hlavu strechy škôl, nemajú dôstojné pracovné podmienky, v triedach chýbajú učebnice, pomôcky. Celý tento systém ich deprimuje a odrádza od práce. Už jednoducho toho majú dosť,“ povedala Nagyová.
K platom odborárka uviedla, že do roku 2010 bola valorizácia miezd v školstve pravidelná, hoci iba mierna. V rokoch 2011 a 2012 sa mzdy nevalorizovali a takto to malo fungovať aj ďalej.
Učitelia sú na tom zle, no nepedagogickí zamestnanci sa ocitajú prakticky na hranici chudoby, preto idú tiež podporiť štrajk. Či pôjdu do štrajku aj súkromné a cirkevné školy, Nagyová nevedela povedať, ale sú s nimi v kontakte.
V septembri sa do výstražného štrajku v Prešovskom kraji zapojilo 86 percent školských zamestnancov, bolo to 8 758 ľudí z celkového počtu 10 219 zamestnancov škôl.
Nagyová upozornila, že v týchto číslach je zahrnutých 12 okresov kraja (z 13), lebo odborári majú okres Levoča zaradený pod Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári