Na stredajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa v rámci interpelácií stala udalosť, ktorá rozhorčila primátora Pavla Hagyariho (nez.). Hovorí, že poslanci zmenili zásady odmeňovania a tichým spôsobom si tak zvýšili odmeny. Poslanci však oponujú. Zrušili iba dodatok k zásadám odmeňovania a mali na to svoje dôvody.
PREŠOV. Primátor Hagyari považuje ich postoj za neslušný. Podľa jeho slov sa tak stalo na návrh pravicového klubu SDKÚ, KDH, SaS a Most-Híd.
„Považujem to za neslušné a nemorálne aj z hľadiska porušenia procesných princípov, aj z hľadiska toho, že všetci vieme, že mesto musí šetriť. Určite budem tento materiál vetovať,“ povedal primátor.
O koľko konkrétne by sa mali odmeny zvýšiť síce nevedel povedať, ale zdôraznil, že odhlasovaný princíp považuje za nemorálny.
Poslanci to vidia inak
V skutočnosti návrh predniesla poslankyňa Mária Čížiková (SDKÚ), ktorá predtým oslovila všetky poslanecké kluby.
Tie sa na princípe zhodli. Svedčí o tom aj väčšinové hlasovanie. Navrhla zrušiť dodatok k zásadám odmeňovania z roku 2009, ktorý predtým schválili na návrh bývalej poslankyne Márie Kusendovej (Smer).
Vtedy v rámci šetrenia prijali pravidlo, že poslanci dostávali odmenu len za každé ukončené mestské zastupiteľstvo. Pri stredajšom hlasovaní teda išlo o zrušenie tohto dodatku.
„Podľa mňa nás primátor zneužíval. Každé pokračujúce zasadnutie bolo zadarmo a v poslednom čase takých bolo veľa. Nechceme byť v pozícii rukojemníkov jeho rozhodnutí. Naším cieľom nebolo zvyšovať odmeny, ale zastaviť zbytočné naťahovanie rokovaní,“ vysvetlila nám predsedníčka pravicového klubu Andrea Turčanová (KDH).
„Ja som sa zdržal hlasovania presne preto, lebo som také vyhlásenie primátora očakával, ale tiež považujem za nenormálne, ak sa jedno zastupiteľstvo naťahuje na dva dni. V poslednom čase sú zasadnutia každé dva týždne a predtým sme ich mali raz za dva mesiace,“ myslí si Stanislav Kahanec (KDH).
Pripomenul tiež, že poslancov hnevá aj systém predkladania materiálov na zastupiteľstvo. Podľa Kahanca ich z radnice dostávajú neskoro, niektoré aj v deň rokovania.
„Zastupiteľstvá sa naozaj konajú častejšie, ako je zdravé. Niektorí poslanci majú problém zakaždým sa uvoľniť z práce a ešte aj bez nároku na odmenu, lebo zaplatené bolo len za to zastupiteľstvo, na ktorom bol ukončený celý program. Aj teraz sa stalo, že VZN o daniach a psoch sme už na minulom zasadnutí prerokovali, ale v programe pokračujúceho zastupiteľstva bol tento bod zaradený znova a ešte ho primátor aj stiahol z rokovania,“ dodal Richard Drutarovský (SaS).
Uplatní primátor právo veta?
Primátor Hagyari chce toto uznesenie vetovať. Argumentoval tým, že občas prerušil rokovanie aj preto, lebo zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné.
„Je ich povinnosťou sedieť na zastupiteľstve a v prípade, že odchádzajú, mali by dať vedieť kolegom alebo mne, kde sú. Ja nie som ani detektív, ani skrutátor, ale primátor,“ dodal.
Zaujímali sme sa, ako budú poslanci reagovať, ak uznesenie vetuje.
„Neviem, čo by tým mohol dosiahnuť. Dohodli sa všetky kluby a o zásadách odmeňovania podľa zákona rozhodujú poslanci,“ poznamenala Turčanová.
„Primátor má právo vetovať uznesenie nevýhodné pre mesto. Toto nie je ten prípad. Vzťah medzi radnicou a zastupiteľstvom je v poslednom čase chorý,“ dodal Drutarovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári