Nákazu tuberkulózou v Terni (okr. Prešov) monitorovali včera priamo v teréne regionálni hygienici. Prvý potvrdený prípad v tejto obci bol ešte v októbri. Dnes sú podozriví šiesti. Ako sme už informovali, jeden prípad nákazy diagnostikovali aj v sabinovskej väznici. K hygienikom sa však hlásenia dostali neskoro.
TERŇA. Hoci sa tuberkulóza objavila v Terni (okres Prešov) koncom minulého mesiaca, regionálni hygienici šli situáciu zmonitorovať až včera. Hlásenia dostali totiž od miestnych lekárov neskoro. Výsledky monitoringu však ešte nie sú známe.
Pri Prešove sa už druhýkrát za krátky čas potvrdila tuberkulóza. V oboch prípadoch bol Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove informovaný neskoro, nie do 24 hodín, ako by to malo byť.
„Podľa § 52 zákona č. 355/2007, o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a zdravotnícki pracovníci povinní hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva výskyt prenosného ochorenia alebo podozrenie na prenosné ochorenie. Tuberkulóza patrí medzi povinne hlásené prenosné ochorenia do 24 hodín. V prípade nesplnenia tejto povinnosti hrozí poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti a zdravotníckemu pracovníkovi zo strany regionálneho úradu verejného zdravotníctva udelenie pokuty,“ informovala Lenka Skalická, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Lekárka, ktorá ochorenie nahlásila, sa však bráni. „Úradu som nahlásila ochorenie vtedy, keď som to mala potvrdené odborným lekárom,“ uviedla Oľga Vinclerová, praktická lekárka pre dospelých, ktorá pôsobí v Terni.
Hygienici pátrajú po prameni nákazy
Inkubačný čas ochorenia je desať dní až tri mesiace. Prejaviť sa však môže aj oveľa neskôr.
„K aktivácii primárneho komplexu alebo k reinfekcii môže dôjsť aj o niekoľko rokov po primoinfekcii. Preventívne opatrenia sú zamerané na aktívne vyhľadávanie chorých a podozrivých z nákazy,“ skonštatovala L. Skalická.
V ohnisku nákazy sa pátra po prameni nákazy. „Osoby sa predvolajú na vyšetrenie, röntgen pľúc, spútum, kožný test na TBC, a zaraďujú sa do dispenzárnej skupiny so zvýšeným rizikom ochorenia. V pravidelných intervaloch sa tieto osoby kontrolujú na oddelení pre TBC a pľúcne choroby. V indikovaných prípadoch sa môžu očkovať alebo sa im podávajú preventívne lieky. V ohnisku nákazy sa vykonáva dezinfekcia. Stála starostlivosť sa vzťahuje na osoby, ktoré prekonali TBC, pretože v prípade recidívy ochorenia sa môžu stať nebezpečným prameňom nákazy,“ zdôraznila Skalická.
Doposiaľ bola tuberkulóza potvrdená u dvoch dospelých a dvoch detí v Terni. Podozrivé sú ale ďalšie osoby, čaká sa však na odborné výsledky.
Fakty
Koľko ľudí môže byť nakazených?
Mohlo sa nakaziť aj viac ľudí, keďže RÚVZ PO prišli na miesto až vo štvrtok a prvý prípad sa potvrdil koncom októbra? Na otázku odpovedala Lenka Skalická, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
„Obdobie nákazlivosti pri pľúcnej forme trvá po celý čas ochorenia. Chorý môže nákazu šíriť ďalej. U mimopľúcnych foriem je nákazlivosť zanedbateľná. Vnímavosť na ochorenie závisí od veku a fyzickej zdatnosti. Vysoké riziko ochorenia je u zoslabnutých, podvyživených ľudí žijúcich v zlých sociálno-hygienických podmienkach.“
čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári