PREŠOV. Na prešovskom vojenskom letisku si dnes slávnostným nástupom pripomenuli 20. výročie vzniku Leteckej základne, ktorá po viacerých reorganizačných zmenách bola pomenovaná v júli 2009 na Vrtuľníkové krídlo generálplukovníka Jána Ambruša.
Na akcii sa zúčastnili súčasní aj bývalí príslušníci tejto zložky Ozbrojených síl SR a viacerí hostia.
Štátny tajomník ministerstva obrany SR Miloš Koterec uviedol, že vrtuľníkové krídlo je pevnou súčasťou Ozbrojených síl SR.
Vyzdvihol profesionalitu vojakov v každodennej činnosti aj ich úspešne pôsobenie v mierových misiách.
Pripomenul tiež významné aktivity profesionálnych vojakov zamerané na elimináciu nevojenských a zmiešaných ohrození, vrátane zmierňovania a odstraňovania následkov spôsobených živelnými katastrofami a mimoriadnymi udalosťami.
„Naši občania vedia, že ste vždy tam, kde je vaša pomoc potrebná,“ povedal štátny tajomník.
Súčasťou slávnostného nástupu bolo tiež odovzdávanie ocenení. Spolu 23 vojakov prezvalo z rúk Koterca ocenenia rôzneho stupňa, ako pamätnú medailu ministra obrany SR, medailu za vernosť Ozbrojeným silám SR, čestný odznak Ozbrojených síl SR, odznak náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR i ocenenie zaslúžilý vojenský letec Ozbrojených síl SR.
Pôsobili v Bosne aj v Kosove
Veliteľ vzdušných síl Ozbrojených síl SR Miroslav Korba, ktorý donedávna zastával funkciu veliteľa vrtuľníkového krídla, uviedol, že za uplynulých 20 rokov má táto základňa na svojom konte viac ako 44-tisíc nalietaných hodín, takmer 140-tisíc vykonaných letov, pri ktorých zohrával svoju neodmysliteľnú úlohu aj podporný zabezpečujúci personál.
Príslušníci zasahovali pri povodniach, požiaroch v horách a iných živelných pohromách. Považuje to za ideálny príklad, ako sa dá úspešne spolupracovať aj mimorezortne.
Na zahraničných misiách pôsobili príslušníci tejto základne v Bosne a Hercegovine i v Kosove. Pripomenul, že iba pred niekoľkými týždňami skončil svoje pôsobenie na tomto letisku a roky tu prežité ostanú navždy zapísané v jeho srdci.
Na slávnostnom akte bol prítomný aj synovec generálplukovníka Jána Ambruša, Miroslav Ambruš (na snímke TASR), ktorý žije v Martine. Vyslovil uznanie a vďaku za to, že pamiatka jeho strýka je tu docenená.
Pripomenul jeho profesionálne úspechy aj roky, kedy strýko nebol vo svojej vlasti žiaduci a ocenenia a slávy sa mu dostalo skôr v zahraničí.
Najviac sa v ich rodine spomína, že bol nositeľom Radu Britského impéria, toto výnimočné ocenenie mu udelil v roku 1947 kráľ Juraj VI., otec terajšej kráľovnej Alžbety II. a takéto vyznamenanie na Slovensku nevlastní nikto ďalší.
Foto: TASR/Milan Kapusta
Kto bol Ján Ambruš
Generálplukovník Ján Ambruš bol prvým československým veliteľom slávnej 312. čsl. stíhacej perute Royal Air Force v rokoch II. svetovej vojny.
Budoval československé letectvo pred II. svetovou vojnou a počas nej pripravoval vynikajúcich letcov.
Po vojne velil v rámci ČSR 4. leteckému zboru na území Slovenska a bol poslancom Národného zhromaždenia. Bol nositeľom mnohých československých aj britských vyznamenaní.
Zomrel v Chicagu v roku 1994. Jeho telesné pozostatky boli prevezené na Slovensko a uložené na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári