V obci Rovné (okres Svidník) sa podarilo dať do poriadku miestny vojnový cintorín z prvej svetovej vojny. Pôvodne zarastené pohrebisko obnovili podľa záznamov miestnej kroniky. Na obnovu získali od ministerstva vnútra 8-tisíc eur.
ROVNÉ. Vojnový cintorín obetí prvej svetovej vojny v Rovnom sa nachádza na vyvýšenine na severnom okraji obce pri ceste smerom na obec Mlynárovce. Jeho dominantou je okrem centrálneho kríža aj vysoký smrek na okraji donedávna zanedbaného pohrebiska.
„Chceli sme hlavne toto miesto zveľadiť. Obete prvej svetovej vojny si zaslúžia odpočívať na dôstojnom pietnom mieste. Zároveň sme chceli urobiť niečo, čím by Rovné mohlo pritiahnuť záujem návštevníkov regiónu,“ priblížil starosta Rovného Stanislav Viravec (SNS).
Na obnovu cintorína získala obec príspevok od ministerstva vnútra vo výške 8-tisíc eur. Z vlastných zdrojov prispela sumou zhruba 2-tisíc eur.
„Priestor bol zarastený. Museli sme to vyčistiť technikou. Vyviezli sme zhruba 36 vlečiek. Bola privezená nová hlina, upravené hrobové miesta. Snažili sme sa urobiť obnovu podľa zachovaných nákresov v obecnej kronike. V okolí bolo vysadených 150 smrekov, osadené boli lavičky a centrálny kríž,“ povedal starosta.
Na mieste osadili informačnú tabuľu, kde sú vybrané informácie, úryvky z obecnej kroniky týkajúce sa vojnového cintorína.
Odlišné počty padlých
Na vojnovom cintoríne v Rovnom sa nachádza 93 hrobových miest. Telá obetí prvej svetovej vojny boli podľa obecnej kroniky v roku 1925 exhumované z neďalekej Čiernej hory a pochované na cirkevnom pozemku.
Štátna príslušnosť pochovaných nie je známa.
„Z údajov z obecnej kroniky vieme, že na cintoríne je pochovaných zhruba 800 vojakov. Z toho asi polovica sú ruskí vojaci a druhá polovica rakúsko-uhorskí,“ uviedol S. Viravec.
Ďalšie zachované údaje o vojnových obetiach pochovaných na cintoríne v Rovnom sú skromné aj podľa historika Radoslava Turika, ktorý sa zaoberá výskumom vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny na Slovensku. Archívna zložka cintorína z Vojenského historického ústavu však podľa neho hovorí o 371 pochovaných.
„Vojnový cintorín je pôvodný. Vznikol už počas vojny. V medzivojnovom období tu pribudli len dva hroby exhumované v roku 1930. Exhumáciu vykonali žandári z miestnej žandárskej stanice pod vedením strážmajstra Hanzala,“ uvádza R. Turik.
Dokončiť chcú prístupovú cestu
Vojnovému cintorínu chýba ešte spevnená prístupová cesta. Obec chce o pomoc požiadať ruské veľvyslanectvo.
„Ide zhruba o 500 metrov dlhú poľnú cestu, ktorú je treba spevniť. Na tú by sme potrebovali zhruba 20-tisíc eur. Na túto tému sme komunikovali s veľvyslancom Ruskej federácie, od ktorého sme dostali prísľub pomoci,“ dodal Viravec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári