Ľudia hľadajú kominára často, až keď je problém na svete. Povestné kominárske šťastie nosia tým, ktorí na prevenciu nezabúdajú.
SVIDNÍK. Podľa protipožiarnych preventistov berú majitelia rodinných domov údržbu a kontrolu komínov zväčša na ľahkú váhu. Služby revíznych technikov komínov, či inak kominárov, využívajú zriedka.
„Možno je to nevedomosťou, či malým záujmom. Každý rok je to rovnaké. Kto by v auguste povedal, že príde aj zima? Naše služby vyhľadávajú, až keď príde sezóna vykurovania či problém. Ľudia si mylne myslia, že si vystačia len s vlastnou údržbou. Sú obce, kde sa zo štyristo domov nahlásia na kontrolu komínov dvadsiati vlastníci,“ hovorí cechmajster Prešovského kraja Jozef Gazdík z Komory kominárov Slovenska.
Na svoju úlohu pri predchádzaní požiarom zabúdajú i obce. Starostovia si podľa slovenských kominárov neuvedomujú kompetencie, ktoré im vyplývajú zo zákona.
„Za požiarnu bezpečnosť obce je zodpovedný starosta. Mal by plniť služby týkajúce sa protipožiarnej ochrany. Z požiarneho zákona vyplývajú aj pokuty. Minimálne každých päť rokov je potrebné v obci robiť preventívne prehliadky. Je však asi také povedomie, že to robiť nemusia.“
Kvôli bezpečnosti vo vlastnom dome
Pri nedodržaní základných pravidiel a spaľovaní nevysušeného dreva môže byť bežný komín na drevo zanesený aj za týždeň. Zákon stanovuje minimálne intervaly, kedy sa má nechať vyčistiť a skontrolovať.
„Komín na tuhé palivo do 50 kilowattov výkonu musí byť vyčistený raz za štyri mesiace. Pri plynovom kotle s výkonom do 50 kilowattov je to raz za 12 mesiacov. Ak je stavba občasne využívaná ako napríklad rekreačná chata, vyčistenie je minimálne raz za dva roky,“ pripomína J. Gazdík.
Po každej kontrole kominári vydávajú revízne správy komína, ktoré sú potvrdením o jeho funkčnosti, aj úradným dokladom o vykonanej revízii.
„Ľudia nám dávajú prácu, ale my im dávame pocit bezpečia na celú vykurovaciu sezónu. Na jar si tak môžu povedať, bol tu kominár, mali sme šťastie, že sme nevyhoreli,“ povedal Gazdík.
V Prešovskom kraji je v súčasnosti registrovaných 18 kominárov. Ich počty boli podľa cechmajstra pred niekoľkými rokmi kritické.
„Pred šiestimi rokmi bol v okresoch Svidník, Stropkov, Medzilaborce problém s kominármi. V priebehu posledných piatich rokov pribudli. Ani teraz sa nedá povedať, že je nás dosť,“ skonštatoval Gazdík.
Riadia sa európskymi normami
Kominárske remeslo môže vykonávať iba odborník, ktorý je v odbore vyučený. Musí vedieť všetko o materiáloch, predpisoch protipožiarnej ochrany. Okrem vymetacej kefy používajú dnešní komínári aj moderné pomôcky a detektory, ktoré merajú emisie, či vyhodnocujú spaľovací proces.
„Kominár musí mať povinnú trojročnú prax a absolvované školenie revízneho technika. Po zložení skúšok získava osvedčenie o spôsobilosti na revíziu komínov. Každoročne sa musí školiť podľa predpisov týkajúcich sa protipožiarnej bezpečnosti a životného prostredia,“ priblížil Gazdík.
Kominárov v regióne trápi čierna ovca
Veľká časť kominárov je na svoje remeslo hrdá. Ich povesť na severovýchode Slovenska očierňuje podnikavec, ktorý vystavuje revízne správy komínov bez údržby, kontroly či preukázanej odbornosti. Viacerí ľudia na svoju dôverčivosť doplatili. Na falošného kominára chce komora kominárov podať trestné oznámenie.
„Tento podnikavec navštevuje viacero okresov, pôsobí seriózne a u ľudí vzbudzuje dôveru. Podvodným spôsobom vykonáva revízie a oberá ľudí o peniaze. Na údržbu a revízie nemá osvedčenie, ani odbornú spôsobilosť. V minulosti pôsobil ako kominár, ale jeho oprávnenie mu bolo odobrané,“ povedal J. Gazdík.
Revízne správy, ktoré falošný kominár vlastníkom domov vydáva, podľa kominárskeho cechmajstra nemajú žiadnu právnu hodnotu.
„Pokiaľ by prišlo k požiaru, poistnej udalosti či usmrteniu spalinami, je s tým rozhodne problém. Svojím konaním sa dopúšťa podvodu, ale aj marenia výkonu úradného rozhodnutia. Za túto činnosť už bol aj trestne stíhaný a opäť v tom pokračuje.“
Oficiálne tlačivá vydáva Komora slovenských kominárov, tie sú evidované podľa svojich evidenčných čísiel.
„Tieto tlačivá sú distribuované komorou, ale všetko sa dá sfalšovať. Ľudia by si mali zistiť, či revízny technik je evidovaný v komore kominárov a má platné papiere. Overiť si to môžu aj na stránke Komore slovenských kominárov.“
Falošné doklady tento podnikavec podľa kominárov vydáva za poplatok aj na niekoľko rokov. Podvodné podnikanie chcú kominári nahlásiť polícii.
„Zhromažďujeme dôkazy, budeme to riešiť trestným oznámením,“ dodal Gazdík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári