Prešla kompletnou modernizáciou za 2,82 milióna eur. Ostáva ešte dokončiť telocvičňu a prepojovaciu chodbu medzi dvoma objektmi, ale tie neboli súčasťou projektu financovaného z fondov EÚ, štátnych a mestských zdrojov.
PREŠOV. Ide o najväčšiu ZŠ v meste, ktorá už obnovu nutne potrebovala.
V takmer 50-ročnom objekte stále zápasili s únikmi tepla, prehnitými oknami, ktoré sa už ani nedali otvárať, deravou strechou, zlou kanalizáciou a nevyhovujúcimi sociálnymi zariadeniami.
„Nebolo to ľahké, lebo modernizácia sa robila za plnej prevádzky, ale keďže sme postupovali po pavilónoch, zvládli sme to. Získali sme tak aj moderné odborné učebne, počítače a vnútorné zariadenie v podobe najmodernejších lavíc či interaktívnych pomôcok,“ uviedla riaditeľka Ľubica Kohániová.
Obnova bola financovaná z Regionálneho operačného programu (ROP) zameraného na infraštruktúru vzdelávania ešte v roku 2008. Samotná rekonštrukcia a stavebné práce sa začali v máji 2011.
Potrebujú dokončiť telocvičňu
Objekty boli oficiálne skolaudované len pred mesiacom. Nenávratný finančný príspevok z EÚ a od štátu tvoril 2,56 milióna eur, mesto prispelo sumou 122-tisíc eur.
Zateplením objektu, rekonštrukciou rozvodov a elektriny sa predpokladá zníženie energetickej náročnosti budov o viac ako 50 percent.
Škola ešte potrebuje dokončiť interiér telocvične, ale keďže je tam veľa žiakov a kapacita nebude dostačujúca, privítali by aj multifunkčné ihrisko. Radnica na to však najprv musí nájsť zdroje v mestskom rozpočte.
„Neplánovane sme museli navýšiť sumu o 70-tisíc eur na práce, ktoré projekt nepredpokladal. Bolo okolo toho veľa nervozity, ale kontrola potvrdila, že tieto práce treba vykonať a dodávateľ ich aj realizoval,“ konštatoval primátor Pavel Hagyari (nez.).
Dodal, že investovaním sa zhodnotil mestský majetok a žiaci získali väčší komfort.
Zistili sme
Zápasili s rôznymi nástrahami
Rekonštrukcia trvala dlhých 16 mesiacov a počas nej sa objavovali rôzne nástrahy, s ktorými ani projektant, ani realizátori stavby nepočítali. Napríklad pri výmene elektroinštalácie alebo pri počte okien, ktorých bolo v priebehu stavby zrazu málo. l Stavebné dozory sa práve pre podobné chyby počas rekonštrukcie vymenili trikrát.
Pri výmene skriniek v šatni sa napríklad zistilo, že stavebníci použili nesprávny druh náteru na stenách a museli to urobiť znova tou správnou farbou. Potrápila ich strecha, ale aj také drobnosti ako chýbajúce dvere či umývadlá.
Všetko museli riešiť za plnej prevádzky a ako nám prezradila riaditeľka Ľubica Kohániová, mnoho drobností si škola zabezpečovala z vlastných zdrojov, teda mimo projektu. Napríklad 400 neónových trubíc, lebo v projekte ich bolo narátaných málo. Uhradili si aj elektroinštaláciu v kuchyni.
Keď už objekt predbežne skolaudovali, zistilo sa, že v kuchyni bude chýbajúca vzduchotechnika nevyhnutnosťou, ale projekt s ňou nerátal. Kuchárky tam totiž pripravujú jedlo pre 700 z 995 žiakov. Na dôvažok v septembri zhorel jeden zo sporákov, čo nikto nemohol predvídať a vznikli tak ďalšie nečakané výdavky, ktoré sa zastavili na sume 70-tisíc eur.
Dokončenie telocvične či multifunkčné ihrisko by sa mali realizovať až v ďalšej etape, ale všetko závisí od toho, v akej finančnej kondícii bude mesto v roku 2013. Počas rekonštrukcie sa totiž v telocvični poškodila palubovka a je nutné vymeniť ju, urobiť nový náter, vymeniť okná a zišlo by sa aj štandardné vybavenie.
ak
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári