Počas leta na mieste prebiehal archeologický prieskum.
FRIČKOVCE. V chotári obce Fričkovce (okres Bardejov) sa podaril unikátny nález. Ešte v apríli tohto roku bol na mieste iba otvor do zeme.
Archeologický výskum v lete odkryl 22 metrov dlhú kamennú murovanú pivnicu datovanú do 18. storočia.
Miestnu časť Fričkoviec pri vstupe do obce smerom od Hertníka dlhé roky volajú „Pivnica“. V lokalite je podľa starších obyvateľov niekoľko zasypaných pivníc.
„Vedeli o tom aj naši rodičia i prarodičia. Údajne sú na mieste ďalšie pivnice, ktoré tiež slúžili na uskladnenie vína z Maďarska, ktoré vozili do Poľska,“ hovorí Martin Petruščák.
„Na tom mieste boli niekedy role. Z rozprávania rodičov viem, že sa tam občas počas orania aj zapadlo. Hlavne nech sa o to mladí postarajú,“ povedala Anna Dupľáková.
„Je to dedičstvo našich predkov. Ešte ako deti sme počuli, že sú tam ďalšie tri pivnice, dokonca aj spojovacia chodba až do kláštora v Hertníku,“ uviedla Jana Madzinová.
Obec sa pustila do odhaľovania histórie
Náhodnými prieskumnými sondami ešte v roku 2007 objavili vstupný otvor do objektu pivnice.
Obec sa rozhodla, že na mieste nechá urobiť rozsiahlejší archeologický výskum. Postup konzultovali s pamiatkarmi.
Lokalitu sa podarilo zapísať do ústredného zoznamu Pamiatkového fondu SR ako archeologické nálezisko „Pivnica“. Fričkovce požiadali o prostriedky z grantového systému rezortu kultúry.
„Najskôr nám poskytli dotáciu vo výške 5700 eur. Cieľom bolo vykonanie archeologického a archívneho výskumu našej najstaršej historickej stavby, ktorý realizoval Krajský pamiatkový úrad Prešov,“ informoval starosta Fričkoviec Matej Straka (SDKÚ).
Ďalšie financie získali z rezervy vtedajšej predsedníčky vlády Ivety Radičovej vo výške 10-tisíc eur a od Prešovského samosprávneho kraja ďalších tisíc eur.
Financie použili na spevnenie cesty, vyčistenie vstupnej časti, zastrešenie vstupu do pivnice pred počasím a osadenie informačnej tabule.
Pivnica by podľa Straku v budúcnosti mohla byť využitá na prezentáciu histórie a novovekých dejín obce Fričkovce. Pred ďalším výskumom bude musieť obec majetkoprávne vysporiadať susedné pozemky.
Výskum odhalil vínnu pivnicu Klobušických
Pamiatkari počas výskumu v chotári Fričkoviec odkryli kamennú murovanú pivnicu s dĺžkou 22 metrov, šírkou 4 metre a výškou bezmála 3 metre, ktorá bola sprístupnená schodiskom z drevených trámov.
„Pivnica je najstaršou zachovanou stavbou v chotári a dotvára historické prostredie dediny Fričkovce. V 18. storočí získala Fričkovce rodina Klobušických. Práve s príslušníkom tejto rodiny Antonom Klobušickým sa spája výstavba vínnej pivnice v polovici 18. storočia,“ povedal vedúci archeologického výskumu Gabriel Lukáč z Krajského pamiatkového úradu Prešov.
Datovanie objektu do 18. storočia podľa pamiatkarov potvrdzujú aj nespočetné nálezy, najmä črepy. Nález pivnice považujú za zriedkavý.
„Nepochybne ju možno zaradiť k pamiatkám regionálneho významu. Už pri prvej obhliadke nás zaujala kvalita murárskej práce. Staval ju nepochybne skúsený staviteľ.“
Po sprístupnení pivnice pamiatkari navrhujú ďalšiu etapu obnovy. „Navrhujeme zrekonštruovať klenbový pás pri vstupe, segmentové zaklenutie nad vstupnou šijou a vyznačenie pôdorysu zaniknutej stavby nad pivnicou,“ dodal G. Lukáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári