Pred Konkatedrálou sv. Mikuláša aj tento rok nainštalovali drevený betlehem v nadživotnej veľkosti. Jeho autorom je Juraj Antoňák z Ličartoviec (okres Prešov). Betlehem mestu zapožičal už štvrtýkrát, ale každý rok sa v ňom objavujú nové detaily.
PREŠOV. Obdivovať ho môžu malí aj veľkí do 8. januára 2013. Celkom 12 postáv predstavuje svätú rodinu Mária, Jozefa a malého Ježiška, troch kráľov, ktorí prinášajú dary, pastierov, anjela a nechýbajú ani zvieratá.
Medzi postavami sú aj deti a tie rezbár prispôsobil podobe svojich vnukov.
„Je to pekné. Keby nie trhov a tohto betlehemu, ani by sa mi nezdalo, že prichádzajú Vianoce. Žijeme veľmi rýchlo,“ myslí si Prešovčanka Jana Vavreková. Pre deti je to atrakcia, ktorá sa líši od kreslených postavičiek či rozprávok, ktoré vidia v televízii.
„Páči sa mi to, ale viac sa teším na Mikuláša, čo bude rozdávať darčeky,“ povedal nám 6-ročný Marko.
Vytvoril už stovky sôch
Juraj Antoňák sa venuje najmä sakrálnej tvorbe, preto sú betlehemy, krížové cesty či podobizne Cyrila a Metoda v centre jeho pozornosti.
„Každý rok som do tohto betlehemu dotvoril niečo nové. Použil som rôzne drevo od lipy, cez buk, dub, javor aj čerešňu. Práve v týchto dňoch mám na výstave v Sabinove aj iný, rozkladací betlehem. Postavy sú na závesoch,“ prezradil nám rezbár.
Mimochodom, pôvodne je stavbárom a vyrezávať začal až v dôchodkovom veku. K drevu mal síce blízko, lebo jeho otec bol tesárom, ale svoje zážitky v sebe ukladal veľa rokov, kým vzal do rúk dláta a začal vyrezávať.
„Pracoval som pri údržbe a reštaurovaní pamiatkových objektov v Banskej Štiavnici, na Spiši, v Levoči aj v Prešove a pri tom som sa čosi priučil od akademických maliarov ako bol Mikuláš Jordán či Jozef Bendík. Získal som veľa skúseností aj inšpirácie,“ zaspomínal si.
Pri tvorbe betlehemu ho však ovplyvnila návšteva Vatikánu v roku 2005. Odvtedy začal snívať o tom, že raz vystrúha vlastný. Svoj sen premenil na realitu a v Prešove ho vystavil už v roku 2007.
Od svojich prvých pokusov prešiel dlhú cestu a odkedy rezbárči, z jeho dielne vyšlo už 530 sôch rôznej veľkosti, vrátane nadrozmerných.
Niektoré venoval a zdobia teraz kostoly, rôzne turistické lokality, vinice aj obce na východe Slovenska. Jeho sochy však majú aj zberatelia v Kanade, Amerike, Austrálii aj v Európe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári