Prešovská stanica je na okraji slovenského železničného sveta i záujmu. Na spojenie so svetom musia Šarišania prestupovať v Kysaku. V nedeľu začne platiť nový grafikon, ktorý podľa jeho kritikov ešte viac obmedzuje spojenie Prešovčanov so svetom.
PREŠOV. Šéf petičného výboru, občiansky aktivista a železničiar Jozef Róbert Šmigalla tvrdí, že nový grafikon je zostavený zle.
Odporučil ministerským úradníkom navštíviť nedeľný Kysak, kde si cestujúci z pražského rýchlika 441 počkajú na prípoj do tretieho najväčšieho slovenského mesta presne hodinu.
Nepáči sa mu, že prešla „tvrdá“ verzia grafikonu, bez akceptovania pripomienok tisícok východniarov a zmeny majú prísť až v marci. Zmeny si „vydupala“ prešovská župa.
Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková však trvá na tom, že grafikon nepovažujú „za šťastný“.
V kraji došlo k zrušeniu spojov medzi Spišským Podhradím a Spišskými Vlachmi, a tiež Starou Ľubovňou a Plavčom.
Nový poriadok „osekal“ aj počty vlakov medzi Lipanmi - Plavčom a Kežmarkom - Starou Ľubovňou. Došlo aj k ďalším redukciám, zrušený bol aj jediný priamy vlak z Prešova do Bratislavy.
Opakovaným argumentom ministerstva dopravy voči výhradám župy, mesta a občanov bolo, že ide o „sentimentálne návrhy“.
So zmenami nesúhlasia
Včera sme zisťovali priamo na prešovskej železničnej stanici, ako vnímajú cestujúci prijaté zmeny.
„Cestujem len medzi Prešovom a Ličartovcami, tak týchto osobných vlakov sa zmeny asi nedotkli. Horšie sú na tom tí, korí jazdia na Plaveč alebo Starú Ľubovňu. Myslím si však, že táto zmena je hlúposť. Každý bol zvyknutý na cestovný poriadok, teraz ho takto skrešú. A neušetria tým nič. Ušetrili by, keby si siahli na platy,“ povedal nám 77-ročný Bartolomej Krajňák z Ličartoviec.
„Zmenu grafikonu nepociťujem, lebo našťastie na spoje z Oravy do Prešova, kde študujem, nesiahli. Vlakom cestujem každý víkend,“ povedala vysokoškoláčka Terézia Vavrečanová (23) z obce Sedliacka Dubová v okrese Dolný Kubín.
Dodala: „Chápem, že pre niektorých mohli byť zmeny nepríjemné, ale pre mňa osobne nie. Všetko je, ako má byť.“
Eva Krátka (65) z Dulovej Vsi (okres Prešov) nepovažuje zmeny grafikonu za šťastné, hoci sama cestuje málo.
„Ak majú ľudia dve hodiny čakať v Kysaku na prípoj, to je skutočne pre tých cestujúcich z Prešova a okolia ťažké. Bolo to nesprávne rozhodnutie,“ vyjadrila svoj názor cestujúca.
Roky preferovala autobusovú dopravu, ale v poslednom čase si vlaky nevie vynachváliť: „Išla som z Lipian do Košíc na tom novom, poschodovom vlaku a bol skutočne perfektný. Čisto a teplo bolo aj vo vlaku Liptov z Košíc do Bratislavy.“
Nový grafikon platí od 9. decembra. Od marca sa má údajne zjemniť. Novinkám sa už prispôsobili aj autobusoví prepravcovia v kraji, išlo však o kozmetické úpravy.
Náhradné autobusové spoje si zatiaľ župa neobjednávala, no spolu s dopravcami ešte vyčkáva, ako sa nový železničný grafikon odzrkadlí v praxi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári