Banky považujú koniec roka za najsilnejšie obdobie, keď okrem financovania bežných potrieb ľudia riešia výdavky spojené s Vianocami. Vlani si peniaze na nákupy požičala každá piata slovenská rodina.
BARDEJOV. Najväčší záujem o spotrebné úvery majú bankové inštitúcie na konci októbra a v novembri, keď ľudia okrem financovania bežných potrieb intenzívne riešia výdavky spojené s Vianocami.
Podľa prieskumu agentúry Focus pre spoločnosť zaoberajúcu sa pôžičkami siaha takmer štvrtina slovenských rodín po pôžičke a rovnaké percento z nich malo i problémy svoje záväzky splácať.
Len necelá štvrtina domácností si podľa prieskumu použitie financií dlhodobo plánuje. Vyše 70 percent slovenských domácností sa snaží aspoň si občas odkladať úspory, pričom pravidelne sporí 30 percent respondentov.
Bardejovčania: Úverovať sa nevypláca
Slováci podľa prieskumu zväčša s výdavkami na Vianoce rátajú a úveruje ich len pätina domácností.
Počas vianočných trhov sme u Bardejovčanov zisťovali, či pred sviatkami využili nejakú formu úveru či pôžičky.
„Osobne by som úver len kvôli sviatkom nebral. Snažíme sa nenakupovať drahé darčeky tak, aby sme vždy finančne vyšli. Myslíme na to už skôr a niečo ušetríme,“ povedal Martin Majerník.
Bardejovčan Andrej Ondkanin by svoju rodinu kvôli Vianociam nezadlžoval. „Ak to nie je nevyhnutné, pôžičku neberiem. Skôr sa snažíme ušetriť. Brať si úver kvôli darčekom je nerozvážne. Nad úverom by som rozmýšľal až v najnutnejšom prípade,“ uviedol.
Natália Halajová sa pôžičkám tiež snaží vyhýbať. „Väčšie nákupy pred Vianocami riešim z ušetrených peňazí. V iných prípadoch, ak si niekto nemôže požičať napríklad od rodiny, musí to riešiť pôžičkou.“
Podľa Anny Richveisovej sa mladým rozhodne zadlžovať nevypláca. „Hlavne mladí ľudia by mali pred každou pôžičkou rozmýšľať, či to v budúcnosti budú môcť splatiť. Krátkodobé pôžičky sa väčšinou dlhodobo splácajú. Radšej sa trošku uskromniť, ako sa bezhlavo zadlžovať.“
S úvermi opatrne, nemali by sa prejedať
Pri uvažovaní nad pôžičkou je podľa odborníkov na úvery potrebné dodržať základnú zásadu. Všetky splátky by nemali prekročiť približne tretinu príjmov domácnosti.
„Neodporúčame riešiť pôžičkou financovanie bežných výdavkov, ako je nákup potravín alebo zaplatenie nájomného. Pôžička musí byť primeraná príjmom a výdavkom a klient ju musí vedieť reálne splatiť. Potom sa netreba báť si požičať, urobiť to však rozumne a po konzultácii s bankovým alebo finančným poradcom,“ hovorí Ján Ondráš, vedúci oddelenia retailových úverov najväčšej komerčnej banky.
Ľudia by si podľa neho mali dať poradiť v skúsenej finančnej inštitúcii. Úver alebo pôžičku v neoverenej a málo známej firme by si mali dôkladne rozmyslieť.
„Počas konzultácie vo finančnej inštitúcii treba klásť otázky a spýtať sa na všetky poplatky, úroky a podmienky svojej pôžičky. Podpísanie zmluvy je vždy záväzok, hoci je možné od zmluvy o spotrebnom úvere do 14 dní odstúpiť bez udania dôvodu. Ak je úver poskytnutý na príliš dlhú dobu, splátky sú síce výhodne nízke, ale celkovo sa úver dosť preplatí.“
Dobrý postup je namodelovať si ideálnu splátku na kalkulačke banky a o výsledku sa poradiť s finančným poradcom. Ďalšou radou je uvažovať o poistení k úveru.
„Môže ochrániť pri péenke, strate zamestnania alebo úraze či invalidite. Vtedy za klienta začne uhrádzať splátky poisťovňa. Typ poisteného rizika si môže klient spravidla vybrať a podľa toho potom za poistenie platí poplatok,“ radí J. Ondráš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári