Vývoj rozpočtu mesta Prešov nie je priaznivý. Vyplýva to zo správy o jeho plnení, ktorou sa zaoberalo mestské zastupiteľstvo. Peniaze plynú do mestskej kasy pomalšie, než sa očakávalo, napriek proklamovaným šetriacim opatreniam.
PREŠOV. Aj ten najviac reštriktívny rozpočet v histórii prešovskej mestskej samosprávy sa ukázal ako rozšafný.
Očakávané príjmy sa po troch kvartáloch roku 2012 nenaplnili. Podielové dane boli za 9 mesiacov naplnené na 72,56 percenta (16,6 milióna eur), ešte horšie sa plní miestna daň z nehnuteľností (70,51 percenta). Takmer vôbec sa neplní časť predaj majetku.
Paradoxne, výborne je na tom daň za psa, kritizovaná za jej výšku, z ktorej sa vybralo o dve a pol percenta viac, než sa plánovalo. To však nestačí.
Celkovo sa príjmy za tri štvrtiny tohto roka naplnili len na necelých 64 percent. Výdavky sa plnili na necelých 60 percent.
Pod paľbou kritiky
Poslanci na správe o plnení rozpočtu za tri kvartály nenechali nitku suchú.
„V príjmovej časti máme výpadok. Pýtam sa, či je reálne nejakým spôsobom to vykryť,“ položil otázku poslanec Igor Andrejčák (Smer).
Richard Drutarovský (SaS) zdupľoval: „Vidíme, že nenapĺňame príjmy. Stále na to ukazujem, ale akoby som nebol pochopený.“
Kritizoval aj rezervný fond. Za to, že je na ňom len zhruba 700-tisíc eur, a že na úrokoch zarobil len 25 eur: „Som šokovaný. Keď takto hospodárime aj s ostatnými peniazmi, ktoré sú na radnici, tak je to zúfalé.“
Poukázal aj na ďalšiu položku: „V Žiline vedú spor, či 250-tisíc eur, ktoré platí súkromná firma mestu je dosť a u nás je to desaťnásobne nižšia suma. Asi je niekde chyba.“
Viacerí poslanci sa pozastavili nad nedostatkom peňazí z predaja majetku, najmä pozemkov v priemyselnom parku IPZ Záborské.
„Predali sme celý Dubník a príjmy z predaja nehnuteľností plníme na 8,17 percenta, je to strašne málo. Takisto sa vôbec nenaplnil,“ konštatovala Andrea Turčanová (KDH).
Miroslav Benko (Smer) zasa poukázal na ďalšiu vec: „Za veľký nedostatok považujem nezaplatenie dodávateľských faktúr. Niektoré sú po lehote splatnosti.“
Najkritickejší bol obligátne Vasiľ Janko (SDKÚ): „Ideme pomaličky dolu vodou... Nehovorím to v zlom, ale ako diagnózu. Toto vedenie mesta nie je na zlé časy. Je to vedenie na dobré časy, vie vynikajúcim spôsobom a pompézne utrácať. Prešov má radosť, sú tu stále nejaké slovenské národné hry na námestí, ale keď treba ušetriť, je to problém.“
Kontrolór varuje
Hlavný kontrolór Milan Tkáčik tiež vidí riziká v rozpočte.
„Sú informácie, ktoré treba zreálniť. Ak dnes schválite majetkový prevod a očakávate, že peniaze do konca roka prídu, nie je to pravda,“ povedal hlavný kontrolór.
Upozornil i na to, že viaceré záväzky prejdú do budúceho roka. „Som za to, aby sa uvoľňovali výdavky až vtedy, keď sú kryté príjmami.“
Riaditeľ sekcie majetkovej a ekonomickej Miroslav Hudák sa k niektorým veciam vyjadril priamo v pléne.
V prípade predaja pozemkov povedal, že „už to neplatí, v októbri bolo zaplatených 165-tisíc eur“, no priznal, že od firmy Traveline peniaze v tomto roku neprídu. Taliani si ešte stále dohadujú subdodávateľské podmienky s Honeywellom.
Na margo rezervného fondu povedal, že je na účte, ktorý „musí byť okamžite dostupný, preto má nižšie úročenie“.
Primátor upokojuje: Krátili sme aj výdavky
Hoci poslanci mestského zastupiteľstva zľava i sprava zniesli hodnotenie hospodárenia mesta Prešov pod čiernu zem, primátor ostáva pokojný.
Primátor Prešova Pavel Hagyari (nez.) dlhodobo tvrdí, že finančná situácia mesta nie je zlá, že by si mal ešte vziať úver a vstúpiť do PPP projektov. Jeho hodnotenie vývoja rozpočtu sa od toho poslaneckého líši.
„Tých problémov je výrazne viac, ako máme financií... Je pravda, že sa nenaplnil rozpočet, ale nielen príjmy, ale aj výdavky. Nevyčerpajú sa napríklad peniaze na rekonštrukciu materských škôl Jurkovičova a Haburská,“ uviedol primátor, podľa ktorého bol tohtoročný rozpočet síce reštriktívny, ale „nebol robený na základe objektívnych potrieb“, preto sa niektoré položky navyšovali.
„Je to politické divadlo,“ podotkol Hagyari poukazujúc na to, že odhad príjmov z podielových daní „robila pravica na centrálnej úrovni“.
Potvrdil, že príjmy za pozemky v priemyselnom parku IPZ sa nenapĺňajú: „Ide to pomalšie, než sme očakávali, prejavilo sa spomalenie ekonomiky.“
Podľa jeho slov je v súčasnosti mesto v rôznych fázach rokovaní so záujemcami zo Španielska, Nemecka, ČR i SR na celkovú sumu 4 milióny eur.
„Keby polovica z toho vyšla, boli by sme šťastní. V priebehu 1. polroka bude zrejmé, koľko z nich bude reálnych. Firmy sa rozhodujú aj podľa vývoja indexu rastu. Keby všetko bolo v ideálnom stave, na budúci rok predáme IPZ,“ dodal primátor, ktorý si želá, aby bol budúcoročný rozpočet vyšší než ten tohoročný.
„Ja nebudem ten, kto bude rozpočet škrtať. Treba ho zostaviť tak, aby boli zachytené všetky problémy samosprávy. Ak ho poslanci zoškrtajú, nech si to zodpovedia svojim voličom. Často to beriem ako kolorit, ktorý patrí k politike.“
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári