Na niektorých úsekoch však chýbajú smerové stĺpiky, čo vie vodičom skomplikovať orientáciu. Podľa odborníkov na dopravu by tieto bezpečnostné prvky nemali chýbať na žiadnej ceste.
VARADKA/ROZTOKY. Viaceré úseky ciest II. a III. triedy sú síce označené vodorovným dopravným značením, ale pri ich okrajoch chýbajú reflexné smerové stĺpiky. Tieto vodiace prvky chýbajú aj na úseku z Nižného Mirošova do obce Roztoky (okres Svidník).
„Tieto stĺpiky určite nie sú na škodu, správca cesty by ich mohol doplniť,“ uviedol starosta obce Roztoky Martin Jurkovič (SDKÚ).
Po napadnutí snehu je navyše prakticky nemožné riadiť sa čiarami na ceste. Drevené stĺpy, ktoré dávajú cestári počas zimy, podľa starostov dlho na mieste nevydržia.
Stĺpiky chýbajú aj v smere od Nižnej Polianky až po Ondavku (okres Bardejov).
„Miestni už tieto cesty poznajú, horšie je, keď ich niekto nepozná. Aj po odhŕňaní je niekedy problém vedieť, kde je okraj vozovky. Cesta býva zúžená, autá sa obchádzajú s ťažkosťami a môže dôjsť i k nehode,“ hovorí starostka Varadky Sylvia Chudíková (SF).
Mimo obce by chýbať nemali
Smerové stĺpiky patria v zmysle dopravných noriem medzi vodiace bezpečnostné zariadenia. Norma predpisuje ich vzájomnú vzdialenosť v priamych či smerových oblúkoch.
„Plnia veľmi dôležitú funkciu v zabezpečení bezpečnosti cestnej premávky a to najmä za zníženej viditeľnosti a v nočných hodinách. Plnia spolu s vodiacimi prúžkami funkciu vedenia vozidiel a vybavujú sa nimi všetky cestné komunikácie v extraviláne,“ uviedol Pavol Kajánek z Výskumného ústavu dopravného Žilina.
Každá cestná komunikácia by podľa Kajáneka mala byť vybavená smerovými stĺpikmi bez ohľadu na to, či je to cesta I. a II. alebo III. triedy.
Stĺpiky sa osádzajú na všetkých úsekoch mimo obce s výnimkou tých, kde šírku cesty vymedzuje zvodidlo či zábradlie.
„V prípade, že ide o úseky ciest, kde je pravdepodobný výskyt veľkej výšky snehovej pokrývky v zimnom období a pluhovanie ciest by spôsobilo snehové mantinely zakrývajúce smerové stĺpiky, táto situácia by sa mala riešiť osadením snehových tyčí v snehových mantineloch,“ dodal Kajánek.
Dopĺňanie až počas letnej údržby
Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (PSK) má každoročne v pláne svojej činnosti i obnovu a dopĺňanie dopravných zariadení na spravovaných cestách.
„Pre ilustráciu, v roku 2012 bolo osadených v rámci zriadenia nových a výmeny poškodených celkom 6 400 stĺpikov do konca októbra 2012,“ uviedla hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková.
Ďalšie výmeny smerových stĺpikov v novom roku majú byť súčasťou letnej údržby ciest od apríla do septembra. Plánovanú sumu investície do dopravných značení sme sa nedozvedeli.
„Vzhľadom na to, že bežné výdavky na rok 2013 boli krátené o 5,6 milióna eur, odzrkadlí sa to aj na prostriedkoch určených na údržbu ciest. Na tento účel nie sú vyčlenené špeciálne financie, ich výmena je zahrnutá v rámci letnej údržby ciest. Celková suma bude závisieť od aktuálnych možností,“ dodala Fitzeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári