Podľa hovorcu ministerstva školstva Michala Kaliňáka základné a stredné školy v tomto roku dostali 69 titulov nových reformovaných učebníc za 2,8 milióna eur. Celkom išlo o 1 354 600 kusov. Zjavne však nestačili. Skúsenosti škôl sú také, že im stále chýbajú, dokonca si ich musia aj požičiavať.
PREŠOV. Podľa Kaliňáka sa zo spomínanej sumy podarilo ministerstvu zabezpečiť aj 660 titulov rôznych učebníc v printovej podobe.
„Predstavuje to 3 milióny učebníc, vrátane 159 titulov pre odborné predmety,“ uviedol Kaliňák.
Popri tlačených knihách mohli učitelia aj žiaci pracovať s digitálnymi verziami na portáli eAktovka, kde je bezplatne sprístupnených 59 titulov aj ich prekladov.
Ďalších 17 učebníc vydali pre zrakovo postihnutých žiakov v Braillovom písme, pričom časť z nich je aj v elektronickej podobe.
Učitelia kritizujú obsah niektorých učebníc
Viaceré školy, ktoré sme oslovili, však stále bojujú s ich nedostatkom. V každom ročníku im učebnice chýbajú aj teraz. Piatakom najmä biológia a prírodoveda, ôsmakom fyzika. Deviataci dostali len biológiu a geografiu.
„Aj keď sme ich objednali, nikdy nám neprišlo dostatočné množstvo. Musíme si ich požičiavať zo škôl, kde majú menej žiakov a vedia sa uskromniť. Niektoré máme zo ZŠ v Hrabkove (okres Prešov), z Prešova a dokonca aj z Krompách (Spišská Nová Ves). Učitelia mi napríklad hovoria, že keď konečne dostali učebnicu fyziky, zistili, že jej obsah je zle zostavený a deti sa v nej nevedia orientovať, chýbajú následnosti,“ povedala nám o skúsenostiach riaditeľka ZŠ v Širokom v okrese Prešov Renáta Gazdová.
V ich škole, ktorú navštevuje 393 detí, je pravidlom, že jednu učebnicu má dvojica, prípadne až štvorica žiakov v jednom ročníku.
Aj riaditeľka ZŠ v Ľutine (okres Sabinov) Ivana Gurková nám potvrdila, že obsah viacerých učebníc má nielen formálne, ale aj faktické chyby. Napríklad v novej biológii pre deviatakov je učivo, ktoré už prebrali v 7. a 8. ročníku. Pri textoch sú dokonca aj rovnaké ilustrácie.
Učitelia si kladú otázku, akí odborníci ich zostavovali a kto ich v tejto podobe pustil do obehu. Zhodujú sa v tom, že by ich mali radšej zostavovať tímy učiteľov z praxe na základe štátneho vzdelávacieho programu.
Chýbajúcich 17 titulov nebolo ani napísaných
Mali byť tento rok, ale nebudú. Učitelia tak musia často využívať eAktovku, aby pripravili hodiny na rôzne predmety v rôznych ročníkoch.
Menšie, najmä vidiecke školy pritom narážajú aj na technický problém. Nie sú tak dobre vybavené počítačmi, aby mohli viesť hodiny v odborných učebniach a pomáhať si elektronickými pomôckami. Príprava a podklady pre žiakov tak ostávajú zase na učiteľovi.
V tej súvislosti vyznieva zaujímovo informácia o tom, že náš portál eAktovka využívajú aj návštevníci z Českej republiky, Anglicka, Nemecka, USA, Írska, Rakúska či Indie. Na portáli zaznamenali vyše sto takýchto kliknutí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári