Kedysi silné inštitúcie tak po vyše 60 rokoch končia, ich agenda prejde na obvodné úrady, teda z ministerstva obrany pod vnútro.
PREŠOV. Vojenské správy vznikli ako nástupníci krajských a okresných vojenských veliteľstiev v roku 1951. Mestská vojenská správa a Okresná vojenská správa Prešov boli ustanovené Výnosom ministerstva národnej obrany.
V roku 1960 k prešovskej vojenskej správe pričlenili aj Sabinov a niektoré obce. Od toho času sídlila Okresná vojenská správa (OVS) v priestoroch oproti Caraffovej väznici, kde bola až donedávna. Prvým náčelníkom OVS v Prešove bol major Ján Nič.
OVS ostali zachované aj po vzniku samostatnej SR a jej armády. Po roku 1996 bol ich počet rozšírený, v súvislosti s novým členením na 79 okresov.
V roku 2002 došlo k ďalším zmenám, v kraji bolo zrušených 12 územných vojenských správ (Bardejov, Sabinov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Stará Ľubovňa, Humenné, Medzilaborce, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou).
Nástupníckou organizáciou s prebratými kompetenciami a právomocami po zrušených územných vojenských správach sa stala Územná vojenská správa (ÚVS) Prešov.
Činnosť zachovajú
V súčasnej dobe ÚVS, okrem iného, vedie evidenciu registrovaných občanov a občanov zaradených do záloh ozbrojených síl, povoláva ich na výkon mimoriadnej služby, pripravuje, zabezpečuje a vykonáva mobilizáciu, realizuje oslobodenie občanov od výkonu mimoriadnej služby.
Tieto i ďalšie úlohy musí štát vykonávať naďalej. Po Novom roku však bude Územná vojenská správa Prešov zrušená a jej kompetencie a agenda prejdú na obvodný úrad. Informoval o tom riaditeľ ÚVS Prešov Jozef Mydla.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári