Školskí odborári zmobilizovali učiteľov prvýkrát 13. septembra, v novembri vstúpili do neobmedzeného štrajku, ktorý vydržal tri dni.
PREŠOV. V Prešovskom kraji bola účasť na štrajku pracovníkov školstva vysoká. Odborári ju odhadli na 70 percent, ale v okrese Prešov bola až 84–percentná.
Vyjednávania s vládou trvali niekoľko mesiacov a výsledkom je sľub o 5-percentnom zvýšení miezd pre všetkých zamestnancov v školstve s výnimkou vysokoškolských.
V niektorých okresoch ako je Snina, Humenné či Vranov nad Topľou však bola účasť v štrajku pomerne nízka. Tam učitelia podľahli zastrašovaniu zriaďovateľov škôl, teda samospráv.
Rodičia sa zmierili s tým, že sa musia na nejaký čas postarať o svoje deti. Nevyužili ani možnosť dať sa s deťmi na péenku. Prešovskí pediatri nemali v ambulanciách nával.
Učitelia neskrývali nespokojnosť s prerušením štrajku, ani nad hodnotením situácie z úst ministrov financií a školstva. Naopak, ich postoje a dezinformácie o výške priemerných platov ich doslova nahnevali.
Prostredníctvom školských odborárov zdôrazňovali, že nebojujú len za platy, ale predovšetkým za zmenu celého systému financovania v školstve.
Keďže mali pocit, že štrajk nepomohol, v decembri znova vyšli do ulíc. Pred prešovským DJZ sa 11. decembra stretlo vyše 700 učiteľov a zamestnancov z celého kraja, aby nahlas pripomenuli vláde, že realita je iná, ako prezentujú od zeleného stola.
Šéf odborov Pavel Ondek na proteste vyhlásil, že požiadavky týkajúce sa rastu miezd, financovania materiálového a technického vybavenia škôl aj transferov na vedu a výskum znova predložia vláde. Chcú s nimi rokovať 8. januára 2013.
Zdôraznili, že štrajk nezrušili, len prerušili a nevylúčili, že v prípade neúspešného rokovania v januári budú v štrajku pokračovať.
Zamestnanci školstva štrajkovali aj v Prešove.
Pozrite si fotogalériu >>
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári