Občianske združenie Rákociho cesta vo Veľkom Šariši, ktoré sa už niekoľko rokov venuje záchrane a obnove Šarišského hradu, plánuje v priebehu budúceho roka vytvoriť na hrade informačné a vzdelávacie centrum.
VEĽKÝ ŠARIŠ. V posledných dvoch rokoch sa podarilo túto národnú kultúrnu pamiatku zaradiť do programu opravy pamiatok podporovaného Ministerstvom kultúry SR a stavebné práce sa výrazne pohli dopredu.
Predseda združenia Martin Sárossy konštatoval, že nosné práce zabezpečili hradní robotníci a dobrovoľníci sa preto chcú sústrediť na ďalšie aktivity, ktoré by mali zlepšiť prezentáciu hradu.
"Hrad nie je len studený kameň, z ktorého je postavený, je to história, kultúra a preto si myslíme, že by mal istým spôsobom aj fungovať. Aktivity, na ktoré sa tu vytvoril priestor, vdýchnu tomuto miestu život a verím, že prilákajú ľudí," povedal Sárossy.
Inšpirovali ich návštevníci hradu
Námet na vytvorenie projektu informačného centra vznikol počas stretnutí s návštevníkmi hradu, ktorí sem chodia v hojnom počte.
"Práve takéto centrum by bolo miestom, kde by mohol návštevník dostať základné informácie, kúpiť si propagačný materiál či suvenír a našiel nejakého sprievodcu, ktorý by mu poskytol výklad," povedal predseda združenia.
So žiadosťou o finančný príspevok sa OZ obrátilo na Komunitnú nadáciu Veľký Šariš, ktorá každoročne vyhlasuje grantový program Občianska voľba pivovaru Šariš. Občania vo verejnom hlasovaní projekt podporili a získal viac ako 2000 eur. Dôležitou súčasťou projektu by však malo by aj vzdelávanie a to nielen o histórii.
"Hrad je výnimočný tým, že poskytuje veľký priestor na organizovanie rôznych podujatí. Vízia je, aby tu ľudia mohli aktívnejšie stráviť voľný čas a zaučiť sa napríklad, ako sa obnovuje historické murivo, akými technológiami ľudia v minulosti pracovali," povedal Sárossy.
Zdôraznil, že podobné projekty sú známe zo zahraničia a sú veľmi úspešné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári