Komisia pre územný plán, výstavbu a životné prostredie bude po prvý raz zasadať 8. januára. V programe má aj jeden zvláštny bod. Má sa zaoberať ambulantným predajom kvetín na Moyzesovej a Vajanského ulici v Prešove, teda pri hlavnom mestskom cintoríne.
PREŠOV. Dôchodkyne predávajú kvety pri mestskom cintoríne už roky. Mnoho Prešovčanov aj náhodných návštevníkov mesta si na to zvyklo.
Najmä, keď idú na cintorín neplánovane a v čase, keď sú kvetinárstva zatvorené. V babkách kvetinárkach majú istotu. Tie sú tam vždy a nie bez povolenia.
Vydáva im ho radnica na základe schválených podmienok predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach.
Situácia sa zmenila, keď na radnicu prišiel podnet od Karola Schneidera. Vyzval kompetentných, aby ambulantný predaj preverili.
Podľa neho predávaný sortiment prekračuje vydané povolenie a predávajúci nerešpektujú podmienky.
Tvrdí, že porušujú vymedzenú plochu predaja, znečisťujú trávnaté plochy a nemajú zabezpečené ani mobilné toalety.
Úradníci podnet preverili
Podnetom sa zaoberali úradníci na rôznych oddeleniach, vrátane správcu cintorínov. Ich stanoviská sú negatívne.
„Nie sme správcami priľahlých komunikácií, ale napriek tomu neodporúčame ambulantný predaj ani na týchto miestach,“ uviedol za správcu cintorínov, teda Technické služby mesta Prešov, Martin Janiga. Sekcia stavebného úradu a urbanistiky je tiež proti.
„Ambulantný predaj je možné riešiť len v obmedzenom rozsahu, iba pri vstupe na cintorín z Vajanského ulice za podmienky vyriešenia prístupového chodníka k novému vstupu na cintorín,“ uviedla architektka Helena Jacová s pripomienkou, že predaj je dovolený len z vlastnej pestovateľskej činnosti.
Vyjadrila sa aj sekcia strategického rozvoja. Tí zase navrhli pozastavenie vydávania rozhodnutí.
Všetci sa zhodli v tom, že ambulantný predaj nie je vhodný, stačia na to aj kvetinárstva v okolí, a preto navrhujú pozastaviť doterajšie povolenia na predaj.
Prešovčania: Je to nezmysel
Viacerí Prešovčania, ktorých sme oslovili, sa zhodli v tom, že ak sa ambulantný predaj pozastaví, babky kvetinárky im budú pri cintoríne chýbať.
„Občas som sa na ne doslova spoliehala a myslím si, že dať im zarobiť pár centov je len dobré. Nikdy som si nevšimla, že by tam nechávali neporiadok,“ myslí si Marta Uhlárová.
„Som už dôchodca a celé roky si všímam, že tam predávajú. Niektorí ľudia si potrpia na čerstvé kvety, nie umelé a nemajú na to, aby si ich hocikedy kúpili v kvetinárstve. Ceny z roka na rok rastú. Pestovateľky boli v sezóne vždy dobrý zdroj,“ dodáva Dušan Berko.
„Mne to skôr zaváňa tým, že nejakému majiteľovi kvetinárstva prekáža konkurencia. Kde majú tie staré ženy predávať kvety? Na trhovisku a platiť ešte aj za stánok? To si nemôžu zarobiť aspoň tých pár eur ku dôchodku, keď už pestujú kvety? Zakázať to je nezmysel,“ konštatuje Milan Varga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári