Korzár logo Korzár Prešov

Fašiangových zabíjačiek na severovýchode ubúda

Počet zabíjačiek stále klesá. Niekdajší rodinný sviatok je dnes už v mnohých obciach len peknou spomienkou.

Tradičná zabíjačka. Z obcí severovýchodu sa vytráca fašiangová tradícia pri zabíjaní doma odchovaného prasaťa.Tradičná zabíjačka. Z obcí severovýchodu sa vytráca fašiangová tradícia pri zabíjaní doma odchovaného prasaťa. (Zdroj: Vladimír Ilečko)

Počet domácich zabíjačiek stále klesá. Niekdajší rodinný sviatok je dnes už v mnohých obciach len peknou spomienkou. Fašiangové obdobie od Troch kráľov do Veľkej noci bolo pritom časom škvariek, praženej bravčoviny, kapusty a veselosti.

SVIDNÍK/KURIMKA. Za ostatný rok v Svidníckom a Stropkovskom okrese veterinári evidujú len štyri ohlásené domáce zabíjačky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutočné čísla sú však podľa nich zhruba na úrovni 60 až 70 zabíjačiek ročne. Pri počte 110 sledovaných obcí je to stále nízke číslo.

„Miestne dediny sú dosť prestarnuté. Dôvodom sú aj náklady na chov. Ak si to spočítame, tak nákup odstavčaťa, kŕmnych zmesí, energia a práca sa môže pohybovať okolo 150 eur. Približne v takejto cene je možnosť kúpiť bravčové polovičky, či spracované mäso u domácich producentov, či v Poľsku,“ reagoval riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Michal Zozuľák.

SkryťVypnúť reklamu

Kurimka bola zabíjačkami vychýrená

Chov prasiat a tradičné domáce zabíjačky boli v minulosti veľmi rozšírené v obci Kurimka v Svidníckom okrese. Miestny starosta Ján Božík (Smer) sa domácim zabíjačkám venuje dodnes. Ako chlapec si pamätá zakáľačky, ktoré trvali dva dni.

„Najlepší čas na zabíjačku je vždy tuhá zima so snehom. Robí sa vtedy dobre s výrobkami, mäsom i samotná zabíjačka má tak tradičnejší význam. Rok a celoročná práca sa zvykla zavŕšiť dobrou zabíjačkou,“ hovorí J. Božík.

Fašiangové zabíjačky mali podľa neho niekedy väčšiu váhu i tradíciu. Zvykla sa pri nich zísť rodina, a všetci, ktorí rodine pomáhali pri práci na dvore, či na poli.

„Zabíjačka bývala sviatok. Prvý deň bolo prasa zabité, gazdiné napražili mäso a škvarky. V Kurimke bola hlavne miestna špecialita z praženej podhrdliny. Prvý deň gazdiné podávali makovníky, orechovníky, koláče, spievalo sa a hostilo až do rána.“

SkryťVypnúť reklamu

Chlapi museli mať presnú ranu

Pred zabíjačkou sa najskôr z ôsmich chlapov vyberal ten, kto dobre vykŕmené prasa sekerou zabije.

„Museli to byť vyberaní chlapi, ktorí mali presnú ranu. Nemohol to robiť hocikto. Jedna rana mierila na čelo, druhá na krk. Po podrezaní sa chytila krv, ktorá išla do jaterníc. Potom si chlapi zvykli dať za pohárik pálenky za život prasaťa.“

Zabité prasa sa zvyklo niekedy opaľovať slamou, neskôr sa prešlo na obarovanie.

„Po očistení prasa zavesili a rozdelili na polovice. Po naporcovaní sa mäso uložilo do chladu a pracovalo sa s ním až na druhý deň. Na večer sa varila mačanka a polievka z kostí. V Kurimke bolo veľa muzikantov, takže všade bolo počuť spev.“

Na druhý deň všetko spracovávali. Robili sa všetky tradičné výrobky až na klobásy a paštéty, ktoré sa v regióne rozšírili až neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

„Sadlo stáčali, nasolili a nechávali zaúdiť. Gazdovia sa pýšili tým akú majú slaninu, ktorá musela byť hrubá na jednu ruku. Topila sa bravčová masť, ktorá vydržala celý rok. Veľkou špecialitou boli zadné nohy, ktoré išli s kosťou celé na údenie. Štyri týždne ležali v soli v koryte či sude, a potom sa zavesili údiť do komína.“

Dnešné zabíjačky sú rýchle

V súčasnosti sa podľa Božíka nedodržujú zvyky a zabíjačky sa robia v prípade, že si o to niekto požiada aj v teplom období.

„Dnes to už pri zabíjačkách ide tak rýchlo, ako uteká čas. Za jeden deň chce každý mať všetko hotové. Prasa sa poráža jatočnou pištoľou. Menej sa už robia krvavé výrobky.“

Za hodinku po zabití sa prasa obarí a očistí, hneď sa porciuje a ide do kotla.
„Varením sa zo dve hodinky pripravuje tlačenka, jaternice, paštéty a podhrdlina. Po rozporciovaní sa sťahujú kožky, ktoré sú potrebné do tlačenky, jaterníc a konzervovaného mäsa.“
Do módy sa podľa Božíka vracia konzervovanie mäsa.

„Mäso musí deň pred konzervovaním odstáť. Je chutnejšie a je hneď použiteľné bez rozmrazovania. Tak sa môže hneď dochutiť a konzumovať, či ešte tepelne spracovávať. Zvykne sa konzervovať aj tlačenka a jaternice.“

Niekedy mal počas roka aj sto zabíjačiek. „V tejto dobe v Kurimke nemáme ani jednu kravu, kozu, ale možno ešte päť ošípaných. Niekedy bolo v obci viac obyvateľov a hlavne práca pri chove prasaťa nepozná sviatky ani piatky. Ďalšia vec sú náklady na chov. Ľudia si radšej kúpia a majú pokoj,“ dodal Božík.

Hlásených nie je ani polovica zabíjačiek

Zákon v súčasnosti dovoľuje zabíjanie prasiat len na súkromnú spotrebu. Chovatelia v regióne by mali nechať od ošípanej odobrať vzorku na výskyt svalovca špirálovitého. Ľudia však idú radšej do rizika, zabíjačky nehlásia a ich mäso nie je dostatočne vyšetrené.

„Pre tento región platí povinnosť nahlásiť zabíjačku na príslušnú regionálnu a potravinovú správu. Stanovené bolo, že je potrebné vyšetriť minimálne päťdesiat percent domácich zabíjačiek na trichinelu,“ uviedol M. Zozuľák.

Za Svidnícky a Stropkovský okres veterinári v minulom roku urobili len štyri vyšetrenia, pri ktorých sa výskyt svalovca nepotvrdil.

„V prípade, že sa svalovec nachádza v mäse, hrozí vážne ochorenie. Je ho možné zničiť pri varení pri teplote 65 stupňov minimálne jednu minútu,“ dodal Zozuľák.

Podľa RVPS v susednom Bardejove bolo v okrese Bardejov v minulom roku evidovaných 13 hlásených zabíjačiek ošípaných a 7 odobratých vzoriek na výskyt svalovca špirálovitého. Ten sa zo vzoriek rovnako nepotvrdil.

Povinnosti pred zabíjačkou

Pred zabíjačkou je povinnosťou chovateľa deň vopred na príslušnú regionálnu veterinárnu správu (RVPS) nahlásiť, že si chce nechať zabiť ošípanú pre domácu spotrebu.

Mäsiar odoberie vzorky z oboch polovičiek ošípanej z takzvaných bráničných pilierov. Tie sú uložené v mikroténovom obale na chladnom mieste.

Na RVPS sa oznamujú základné údaje: adresa, dátum zabíjačky a telefonický kontakt.

Zamestnanci RVPS si po tieto vzorky prídu sami. Najneskôr na druhý deň majú veterinári výsledky laboratórneho vyšetrenia.

iv

Hovädzí dobytok testujú na TSE

Zákon o veterinárnej starostlivosti dovoľuje aj domáce zabíjačky hovädzieho dobytka. Mäso výlučne na domácu spotrebu sa kontroluje na TSE či chorobu šialených kráv u kusov nad 72 mesiacov.

„Vzorku musí odobrať veterinárny lekár a je zasielaná na Štátny veterinárny ústav vo Zvolene, kde je výsledok do jedného dňa. Po získaní negatívneho výsledku môže byť mäso použité na domácu spotrebu,“ uviedol riaditeľ RVPS vo Svidníku Michal Zozuľák.

Pre chovateľa zo zákona vyplýva aj povinnosť likvidovať rizikový materiál. „Úradným spôsobom v kafilérii musí byť zlikvidovaná lebka okrem dolnej čeľuste, vrátane mozgu, miechy hovädzieho dobytka staršieho ako 12 mesiacov, chrbtica a mandle od 12 mesiacov a črevá akéhokoľvek veku,“ dodal Zozuľák.

Každý kus hovädzieho dobytka je evidovaný v centrálne evidencii. Pri kontrole musí byť predložený doklad od kafilérie.

iv

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  4. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  6. Na Marka oharka do jarka
  7. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 096
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 782
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 029
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 372
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 930
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 204
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 862
  8. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 499
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 769
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 332
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 75 013
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 683
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 581
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 641
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 597
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 769
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 332
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 75 013
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 683
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 581
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 641
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 597
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu