Korzár logo Korzár Prešov
Piatok, 19. október, 2018 | Meniny má Kristián
Nájdete nás na webe

V prešovskej ankete opäť kraľovali hádzanári

V Prešove slávnostne vyhlásili 52. ročník tradičnej ankety Najúspešnejší športovci a športové kolektívy dospelých a mládeže za rok 2012.

Objav roka: Matúš Marcin (1.FC Tatran Prešov futbal)(Zdroj: archív)

PREŠOV. V historickej sále Čierneho orla v Prešove slávnostne vyhlásili v poradí už 52. ročník tradičnej ankety Najúspešnejší športovci a športové kolektívy dospelých a mládeže za rok 2012.

Najúspešnejší športovec mesta Prešov za rok 2012

DAJNIS KRISTOPANS - hádzaná, Tatran Prešov

Za zhruba tri a pol roka, čo je v Prešove, spravil robustný 215 cm vysoký, 135 kg vážiaci hádzanár naozaj pozoruhodný výkonnostný skok. Z hráča, ktorému mnohí v Tatrane dlhú životnosť nedávali, vyrástol hádzanár, o ktorého sa trhajú manažéri viacerých popredných európskych klubov. V mladom veku (r. nar. 1990) je tento ľavoruký lotyšský legionár a reprezentant svojej rodnej krajiny, hrajúci na poste pravej spojky, mimochodom už výborne ovládajúci slovenský jazyk aj písomnou formou, oporou Tatrana Prešov a jeho obávaným kanonierom. „Momentálne je asi najlepším hráčom na poste pravej spojky na svete. Aj preto je na prestupovom trhu veľmi žiadaným hráčom. Osobne ma veľmi teší, že nepodľahol tlaku zahraničných manažérov a rozhodol sa pokračovať v kariére v našom klube,“ povedal okrem iného po spečatení predĺženia kontraktu s D. Kristopansom do konca júna 2015 majiteľ Tatrana Prešov Miloslav Chmeliar.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najúspešnejší športovci mesta Prešov za rok 2012 - bez určenia poradia

VERONIKA BALÁŽOVÁ - taekwondo, ŠK TKD GE-BAEK Prešov

Z roka na rok úspešnejšia slovenská reprezentantka v taekwonde. Na ME v slovinskom Maribore si reprezentantka Slovenska vybojovala vynikajúcu striebornú medailu v súborných cvičeniach (I. dan) a ako členka družstva prispela aj k zisku striebornej medaily v disciplíne špeciálne techniky. Na M-SR v Čani získala štyri tituly slovenskej šampiónky – v disciplínach súborné cvičenia (I. dan), špeciálne techniky, prerážacie techniky a športový boj do 52 kg.

RUDOLF BELIŠ -malý futbal a futsal, FK Slovanet Prešov

Hráč FK Slovanet Prešov, vôbec prvého prešovského futsalového klubu štartujúceho v najvyššej slovenskej futsalovej lige, ktorý zahviezdil na ME v malom futbale v moldavskom Kišiňove. Opora slovenského reprezentačného družstva si z kontinentálneho šampionátu odniesla individuálne ocenenie v podobe najlepšieho strelca šampionátu. Celkovo strelil šesť gólov a výraznou mierou sa tak pričinil o štvrté miesto Slovenska. V klube FK Slovanet Prešov patrí rovnako k dôležitým pilierom družstva trénera Dušana Michalčíka.

IGOR DROTÁR - VLADIMÍR BÁNOCI - motorizmus, Rally systém Slovakia Prešov

Aj v roku 2012 jazdila známa prešovská posádka, ktorá sa radí už k legendám motoristického športu na Slovensku, spolu aj individuálne. Igor Drotár so spolujazdcom Vladom Bánocim a Škodou Fabia WRC na medzinárodných M-SR rely zvíťazili v triede 11. V rámci slovenského šampionátu boli najrýchlejšou domácou posádkou. I. Drotár sa zároveň stal majstrom Slovenska pretekov automobilov do vrchu. V seriáli ME pretekov automobilov do vrchu obsadil tretie miesto. Nestarnúce duo je aj držiteľom zvláštneho ocenenia „Čin roka 2012“, keď počas pretekov Rely Košice nehľadeli na vlastné umiestnenie, ale zastavili a poskytli prvú pomoc posádke pred nimi havarovaného auta.

PETER FABIAN - karate, Karate klub Goju-kai Prešov

Mladý karatista patrí v juniorskej kategórii (súťaží v disciplíne kata – súborné cvičenia) k tomu najlepšiemu, čo Slovensko a mesto Prešov má. V tomto roku získal titul majstra Slovenska, stal sa víťazom Slovenského pohára a rovnako sa pýši absolútnym víťazstvom v CEKL (Stredoeurópska liga v karate – všetky úspechy v kata juniori). Na ME kadetov a juniorov v azerbajdžanskom Baku sa tešil zo zisku bronzovej medaily. Peter Fabian si pomaly, ale isto razí cestu aj k seniorom, kde by mal opäť patriť k najlepším. Na seniorských M-SR získal tretie miesto. Kategóriu juniorov ukončil v rebríčku World Karate Federation (WKF) na skvelom 5. mieste.

MARTINA NAMEŠPETROVÁ - tlak na lavičke, ŠK Slyo Fit Prešov

Členka Športového klubu Slyo Fit Prešov v minulom roku ukázala opäť svoje majstrovstvo. Okrem titulu majsterky sveta v tlaku na lavičke do 60 kg federácie GPC je aj absolútnou kontinentálnou šampiónkou v tlaku na lavičke, majsterkou Slovenska v tejto disciplíne a víťazkou C.A.F. Sport games (cross fit). Skvelý súťažný rok 2012 ukončila na novembrových MS v Las Vegas v powerliftingu a tlaku na lavičke vo verzii WPC, kde si výkonom 90 kg zabezpečila bronzovú medailu.

MILAN PRIBULA - Parkúr, Jazdecký klub Pribula Prešov

Profesionálnemu parkúrovému jazdeckému športu sa obetavo venuje už niekoľko rokov. Pravidelne sa zúčastňuje jazdeckých podujatí na domácich a zahraničných kolbiskách, kde dosahuje výnimočné úspechy. Minulý rok na pretekoch CSI* Pezinok medzinárodná GP skončil na peknom 7. miesto. V Rakúsku na pretekoch CSI*** Wiener Neustadt obsadil skvelú 6. priečku a v Bratislave na Svetovom pohári (CSIO***) sa prepracoval do finálovej 35, kde sa napokon tešil z 18. miesta.

ALEXANDER RADČENKO - hádzaná, Tatran Prešov

Kreatívna stredná spojka osemnásobného úradujúceho šampióna Tatrana Prešov patrí neustále k výnimočným hráčom prešovského klubu. Hádzanár svetových kvalít vyrastal v ruskom SKIF Krasnodar, hrával za Rostov na Done, odkiaľ putoval za legionárskym chlebíčkom do českého tímu HC Baník OKD Karviná. V roku 2001 prijal české občianstvo. Okrem spomínaných hádzanárskych zastávok hrával aj za talianske tímy Conversano a Italgest Casarano, v Nemecku za MT Melsungen. Českú republiku reprezentoval na dvoch európskych a jednom svetovom šampionáte. Spojka svetových kvalít je aj v 39 rokoch ťažko nahraditeľným tvorcom hry so skvelým citom pre prihrávku. Je výraznou oporou majstrovského Tatrana Prešov, s ktorým dosiahol aj minulý rok významné úspechy v slovenskej extralige, Slovenskom pohári, nadnárodnej SEHA League a Pohári EHF.

ERIKA TARTAĽOVÁ - kickbox, Kickboxing club Panter Prešov

Členka Kickboxing clubu Panter Prešov, jedného z najúspešnejších kickboxerských klubov na Slovensku, dosiahla v minulom roku prenikavé úspechy. Najprv zažiarila na domácich M-SR v Bardejove, kde sa stala trojnásobnou majsterkou Slovenska v kategóriách light contact, kicklight a low kick. V Bratislave na WAKO MS v kickboxe v konkurencii 2100 pretekárov z 54 krajín si ako členka slovenskej reprezentácie vybojovala titul majsterky sveta v kategórii kicklight a pridala k tomu aj bronzovú priečku v light contacte juniorov. Všetky medailové kovy získala v kategóriách do 65 kg.

ADAM ZÁVACKÝ - atletika, AK TJ Slávia PU Prešov

Najrýchlejší šprintér Prešova. Tak sa možno vyjadriť k osobe atléta Adama Závackého, ktorý v minulom roku dosiahol výnimočné úspechy. Na halových M-SR obsadil 2. miesto na 60 m. Na M-SR mužov na 100 m trati si vybojoval prvé miesto v osobnom rekorde časom 10,56 s, čo je slušná európska úroveň. Na 200 m trati obsadil striebornú priečku. Z víťazstva na 100 m sa tešil aj na akademických M-SR. Adam Závacký momentálne presedlal aj na dráhu bobistu, keď spolu s Milanom Jagnešákom, Martinom Tešovičom, Vladimírom Šimíkom tvoria slovenské kvarteto štvorbobov, ktoré by nás malo reprezentovať na ZOH v Soči.

Najúspešnejší kolektív mesta Prešov v kategórii dospelých

TATRAN PREŠOV - hádzaná

Mužstvo z vynovenej prešovskej TATRAN handball arény štartuje v slovenskej Tipos extralige, Slovenskom pohári, nadnárodnej SEHA League, hralo kvalifikáciu Ligy majstrov, Pohár EHF. Na Slovensku je Tatran Prešov suverénom. Obhájil v poradí ôsmy majstrovský titul, opäť získal Slovenský pohár, v premiérovom ročníku SEHA League sa prebojoval do Final Four v Záhrebe. V Pohári EHF, ktorý je druhou najprestížnejšou európskou pohárovou súťažou hádzanárov, to dotiahol do štvrťfinále. V závere uplynulého roka sa Tatran Prešov prebojoval do skupinovej fázy Pohára EHF a začiatkom tohto ho čakajú mimoriadne atraktívni zahraniční súperi - HC Motor Záporožie (Ukr.), Rhein-Neckar Löwen (Nem.), KIF Kolding (Dán.).

Najúspešnejšie kolektívy mesta Prešov v kategórii mládeže – bez určenia poradia

P.H.K. PREŠOV – dorastenci (hokej)

V prešovskom mládežníckom hokeji sa črtá na lepšie časy. Dorastenci P.H.K. Prešov dosahujú rok čo rok výnimočnejšie úspechy. V sezóne 2011/2012 účinkovali iba v druhej najvyššej súťaži. Po roku strávenom v prvej lige dokázali túto súťaž vyhrať a vrátiť sa do slovenskej extraligy. Kto čakal, že prešovská omladina bude vo svojej nováčikovskej extraligovej sezóne (2012/2013) družstvom bojujúcim o záchranu, tak ten sa veru mýlil. Naši mladíci si zatiaľ počínajú excelentne, keď bojujú o celkové víťazstvo v extraligovej tabuľke. V dorasteneckom tíme trénerov Tomáša Kochana a Vladimíra Pekarčíka je aj deväť reprezentantov Slovenska v mládežníckych kategóriách.

ŠPORTOVO-STRELECKÝ KLUB ŠKP PREŠOV - (športová streľba)

Športové strelkyne z Prešova Kristína Spišáková, Ivana Oľšavská, Zuzana Gabužďová, Barbara Fottová a strelec Dávid Vaško patria k najlepším na Slovensku. Nie nadarmo sú strelci z tohto prešovského klubu tradičnou zásobárňou slovenskej reprezentácie. V predošlom roku pod trénerskou taktovkou Jána Šimu utvorili slovenský rekord v olympijskej disciplíne vzduchová puška 40 rán v súťaži jednotlivcov aj družstiev. Stali sa majstrami Slovenska v disciplínach vzduchová puška, vzduchová pištoľ a malokalibrovka v mládežníckych kategóriách. Všetci členovia sú reprezentanti Slovenska v kategóriách dorastenci, kadeti a juniori. Členka družstva Zuzana Gabužďová vyhrala medzinárodnú súťaž za účasti európskej elity v Nitre v disciplíne VzPu40 výkonom 394 bodov.

Tatran Prešov – starší dorastenci (hádzaná)

Hádzanárska bašta Tatrana Prešov dosiahla v minulom roku azda vo všetkých kategóriách výnimočné úspechy. Starším dorastencom pod trénerskou taktovkou Ivana Pompoša a Stanislava Kolpaka sa podarilo v minulej sezóne získať titul majstrov Slovenska, a to druhý raz po sebe.

Tatran Prešov – mladší dorastenci (hádzaná)

Kvalitná práca s mládežou sa na Slovensku azda najlepšie dokumentuje v hádzanárskej rodine Tatrana Prešov. Po starších dorastencoch obhájili majstrovský titul aj mladší dorastenci, ktorých trénuje Marek Gernát. Z titulu sa tešili aj starší žiaci, ktorých vedie Eduard Schwarzbacher. Mladší žiaci skončili na finálovom turnaji na bronzovej pozícii.

Objav roka

Matúš Marcin (1.FC Tatran Prešov futbal)

Talentovaný hráč, ktorý sa podieľal na zisku majstrovského titulu v kategórii U19 v sezóne 2010/2011 i víťaz Česko-slovenského pohára, sa v aktuálnej sezóne Corgoň ligy stal plnohodnotným členom A-mužstva najstaršieho futbalového klubu na Slovensku – 1. FC Tatran Prešov. Stále len osemnásťročný talentovaný ofenzívny hráč si v jesennej časti najvyššej slovenskej futbalovej súťaži počínal na výbornú. Vynikal rýchlosťou, výbornou strelou a mladíckou dravosťou, ktorú ak bude neustále rozvíjať, môže sa stať obávaným kanonierom. Je členom mládežníckej reprezentácie Slovenskej republiky do 19 rokov, s ktorou sa prebojoval do druhej fázy kvalifikácie ME a čoskoro sa mu i zrejme otvoria dvere do reprezentačnej 21-ky.

Zvláštna cena mesta Prešov

KLUB MODERNEJ GYMNASTIKY CHARM PREŠOV

Mladé gymnastky dosiahli v predošlom roku množstvo významných ocenení na domácej, ale i zahraničnej scéne. Na nedávno skončených M-SR obsadili mladšie žiačky v kategórii štvoríc 2. miesto v spoločných skladbách v zložení Laura Bernátová, Natália Gregová, Sabrina Seifertová a Alexandra Šimková. Na seniorskom šampionáte Slovenskej republiky v individuálnych zostavách sa tešila z vynikajúceho 2. miesta Jana Duchnovská. Mladé gymnastky výborne reprezentujú mesto Prešov na zahraničných súťažiach v Českej republike a Poľsku.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Koľko minút pracujeme na jednu kávu či novú kuchyňu?
 2. Bardejov by mal byť konečne nezávislý
 3. Karibik aj Európa: Plavte sa za dobrodružstvom
 4. Zuzana Žirková: Šport v meste je v polčase rozpadu
 5. Netrestajme tých, čo mestu šetria čas a peniaze
 6. OLED televízory sú ohrozené vypálením obrazu
 7. Z lesa si našla cestu do útulku, na nový domov ale stále čaká
 8. Zaúča výčapníkov vo svete: Odfláknuté pivo zákazník vycíti
 9. Union ponúka množstvo výhod pre deti aj matky
 10. Reportáž: Ako sa vyrába slovenské akostné víno
 1. Dovolenka snov či chladnička plná jedla? Oslavujte s BILLA
 2. Bardejov by mal byť konečne nezávislý
 3. Karibik aj Európa: Plavte sa za dobrodružstvom
 4. Zuzana Žirková: Šport v meste je v polčase rozpadu
 5. Čo nemôžete zaregistrovať ako ochrannú známku?
 6. Potrebujete ochrannú známku pre Váš produkt ?
 7. Netrestajme tých, čo mestu šetria čas a peniaze
 8. OLED televízory sú ohrozené vypálením obrazu
 9. Z lesa si našla cestu do útulku, na nový domov ale stále čaká
 10. Zaúča výčapníkov vo svete: Odfláknuté pivo zákazník vycíti
 1. OLED televízory sú ohrozené vypálením obrazu 16 312
 2. Stíhame napredovať s technológiami? Môže už byť neskoro 12 965
 3. Kvíz o zatepľovaní zvládne iba odborník. Trúfate si? 12 464
 4. Koho výrobky naozaj kupujete v McDonald's? 9 709
 5. Bezpečné bývanie pre rodiny s deťmi? Na toto nezabudnite 8 586
 6. Reportáž: Ako sa vyrába slovenské akostné víno 8 208
 7. Koľko minút pracujeme na jednu kávu či novú kuchyňu? 7 050
 8. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 5 837
 9. Zaúča výčapníkov vo svete: Odfláknuté pivo zákazník vycíti 5 742
 10. Vodič dostal jasný odkaz: Na cyklotrase sa neparkuje 5 470

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop