Členovia klubov vojenskej histórie počas osláv oslobodenia predviedli pouličné boje.
BARDEJOV. Pri príležitosti 68. výročia oslobodenia mesta Bardejov sa na Radničnom námestí konala rekonštrukcia oslobodzovacích bojov počas druhej svetovej vojny.
Scenár bardejovskej simulovanej ukážky v pouličnom teréne sa začal prepadom stanoviska nemeckej poľnej polície.
„Útočiace vojská nemali dosť síl, aby toto postavenie dobyli. Na pomoc preto prišla ťažká technika. Ľavé krídlo útoku tvoril 1. československý armádny zbor a pravé Červená armáda. Nemci neboli vybavení protitankovou zbraňou, museli sa stiahnuť najskôr do druhej a poslednej tretej pozície,“ priblížil Pavol Kolibár z Klubu vojenskej histórie (KVH) Krasnogvardejci Košice.
Z bránenej štábnej budovy s poľným lazaretom sa ozývali rozkazy a začali vylietavať roztrhané dokumenty.
„Nemci likvidovali nielen vojenské dokumenty. V Bardejove bola veľká židovská obec, takže mohlo ísť aj o dokumenty, ktoré svedčili o arizácii, transportoch či zemských spolkoch.“
Predstavitelia nemeckých vojakov sa v sobotnej ukážke po masívnom útoku nakoniec vzdali pred dobytou štábnou budovou, na ktorej víťazne zaviala československá a sovietska vlajka.
Zaujímavosťou je, že priamo o mesto Bardejov sa neviedli rozsiahle pouličné boje. Mesto oslobodila 3. československá samostatná brigáda pod vedením generála Klapálka po nočnom útoku z 19. na 20. január 1945.
Prvé jednotky sovietskej 1. gardovej armády dorazili do Bardejova až v ranných hodinách.
Vojenskej techniky bolo neúrekom
Konfederačnej ukážky bojov sa zúčastnilo cez deväťdesiat členov klubov vojenskej histórie zo Slovenska a Poľska. Väčšina účastníkov a klubov sa zúčastnila aj piatkovej ukážky v Prešove. Výhodou bol preto prevoz zaujímavých kusov ťažkej techniky, ktorej bolo v Bardejove tento rok neúrekom.
„Boli to sovietske pancierové vozidlá BA-64, vozidlá Willis a Dodge. Na nemeckej strane mohli diváci vidieť známe vozidlo Kübelwagen, veľké množstvo pechotných zbraní, ale aj ťažké guľomety SG-43 Goryunov, guľomet Maxim, pechotné guľomety DP-27 a protitankové guľomety,“ dodal P. Kolibár.
Vojenská technika. Pechota v dobových uniformách bola posilnená aj vzácnymi kusmi historických vozidiel a bojovej techniky.
Zdeno Barbierik a Pavol Kolibár. Členovia KVH Krasnogvardejci sa ročne zúčastňujú zhruba dvadsiatky akcií.
Foto k článku: iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári