Ako by mala vyzerať prešovská železničná stanica? Vodárenská veža? Rozličné staré objekty na Sekčove, „trojke“ či v Solivare? Či priestranstvo medzi Prešovom a Košicami? Odpovede na tieto otázky dáva výstava Medzimestské zásahy.
PREŠOV. Viac či menej odvážne nápady, ako zmeniť vzhľad Prešova, Košíc a medzimestia sú až do konca marca vystavené v Caraffovej väznici v Prešove. Následne výstava poputuje do ďalších miest.
Fantázii sa medze nekládli. A od architektov i nearchitektov došli organizátorom tejto aktivity desiatky návrhov.
„V oboch mestách chceme poukázať na možnosti zmeny verejných priestorov.
Väčšinou ide o jednoduché nápady, ktoré sa dajú zrealizovať. Sú to hodené rukavice mestským predstaviteľom, prípadne súkromným investorom, aby sa niečoho takého chytili,“ povedal Rudolf Kozlai zo združenia Urbanika, ktoré je prešovským spoluorganizátorom výstavy.
Hlavným organizátorom je košické občianske združenie ÚzemnéPlány.sk.
Hlasujte za nápady
Či sa niektorý zo zásahov aj skutočne uskutoční, je zatiaľ hudbou budúcnosti. Každopádne, organizátori takúto ambíciu majú.
„Naša iniciatíva je taká, že na stránke vranokonovo.sk sa dá hlasovať za jednotlivé návrhy a najlepších päť budeme odporúčať mestu,“ uviedol Kozlai, ktorý však pripustil, že ide o beh na dlhé trate. Ak však bude vôľa, nie je to nemožné.
Skúsenosť z prvej takejto akcie z Košíc však hovorí, že v meste by mohli byť dokončené projekty mlynského náhonu, zazelenania električkových tratí a lezecká stena pod mostom.
Posledne menovaný projekt je zatiaľ najďalej, pustilo sa doň priamo združenie ÚzemnéPlány.sk.
Jednoducho i odvážne
Len z Prešova prišli do Medzimestských zásahov tri desiatky návrhov na skrášlenie mesta. Od jednoduchých nápadov po ambiciózne architektonické projekty.
Navrhovatelia sa „vybláznili“ hlavne v prípade územia medzi Prešovom a Košicami, kde by mohlo byť všetko možné od letiska cez dráhu Formuly 1, vodnú nádrž až po urýchľovač častíc.
V meste sa navrhované zásahy týkajú napríklad malej i veľkej železničnej stanice, Solivaru, priestranstiev na Sekčove, Sídlisku III, rómskych bytov na Tarasa Ševčenka či Hlavnej ulice.
„Je to pošteklenie nášho podvedomia, že aj s tými miestami sa dá niečo robiť, len nad tým treba popremýšľať,“ dodal Kozlai.
Návrh dráhy Formule 1, autor Marek Dubiel, predpokladaný rozpočet 30 miliónov eur.
Zásahy
Čo by zmenili...
Spomedzi desiatok návrhov na zmeny objektov a lokalít v Prešove sme ako príklad uviedli dva, ktoré sa týkajú centra mesta.
Vchod do väznice
Caraffova väznica, táto nedávno zrekonštruovaná a sprevádzkovaná pamiatka, sa tiež stala objektom mestských zásahov. Konkrétne sa týka hlavného vchodu.
Spracoval ho architekt Matej Ochotnický, podľa ktorého funkčnej galérii chýba dominantný hlavný vstup.
„Pre návštevníkov je zvlášť mätúci fakt, že tento priestor je prístupný z dvoch miest, ale iba jeden vstup je určený pre verejnosť,“ dôvodil.
Hlavný vchod sa v návrhu nachádza na Floriánovej ulici a má formu výrazného priestorového a farebného prvku. Odhadovaná cena projektu je 5000 eur.
Chodníkové nápisy
S jednoduchým, ale efektným nápadom prišli Michaela Borodáčová a Tatiana Vozárová. Nazvali ho ...Dívaj sa pod nohy!!
Vychádzajú z predpokladu, že v ľudskom podvedomí utkvejú historické pamiatky aj nenápadne a nerušivo. Tak, že ich názvy sú pri nich napísané na zemi. Tak, ako má Hollywood chodník slávy, mohli by byť v Prešove na chodníku napísané názvy kľúčových pamiatok, ako je Rákocziho palác.
„Či chceme alebo nechceme, dívame sa. Prečo to nevyužiť v prospech rozvíjania znalostí o meste,“ vysvetlili autorky. Tento projekt podľa ich odhadu neprekročí sumu 500 eur.
frk
Caraffova väznica dnes. Hlavný vchod do očí neudrie.
Caraffova väznica v budúcnosti. Návrh hlavného vchodu z Floriánovej.
Rákocziho palác. Informuje o ňom tabuľa na budove.
Návrh zásahu. Pamiatku by opísal nápis na chodníku.
Foto k článku: Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári