Do málotriednej školy v obci Breznica (okres Stropkov) je zapísaný iba jeden predškolák.
BREZNICA. V miestnej základnej škole v Breznici majú dve triedy, ktoré navštevuje celkom 14 žiakov. Klesajúci počet školopovinných detí sa podľa starostu má zmierniť po prisťahovaní mladých rodín.
„Do prvého ročníka sa nám prihlásil zatiaľ jeden žiak. Je však predpoklad, že sa stav zlepší. Prisťahovala sa jedna rodina. Ďalšia, ktorá si kúpila starší dom, sa má prisťahovať do polroka. Verím, že si školu udržíme, pretože v budúcom roku máme mať desať prvákov,“ hovorí starosta Breznice Slavomír Brendza (SDKÚ-DS).
Obec so 780 obyvateľmi zriaďuje aj materskú školu, ktorá má podľa starostu v súčasnosti 24 detí. Málotriedku si chcú udržať dotovaním z obecného rozpočtu.
„Obec bude uhrádzať všetky energie za školu z obecných financií. Je to už zohľadnené v rozpočte. Mali sme k tomu stretnutie s obecnými poslancami. Školu sa nám podarilo zrekonštruovať a postavené bolo detské ihrisko. Bolo by hriech zatvoriť ju,“ reagoval S. Brendza.
Breznica ročne hospodári s rozpočtom zhruba 250-tisíc eur. Príspevok od štátu vo výške 28-tisíc eur im postačuje na úhradu miezd pre učiteľov. Okrem školy a škôlky obec zriaďuje aj poobedňajšie materské centrum.
Motivácia benefitmi nezabrala
Mnohé deti z obce navštevujú základné školy v neďalekom Stropkove. V minulosti chcel starosta rodičov za umiestnenie detí do obecnej školy motivovať benefitmi.
Obec ponúkala úľavu na miestnych daniach a poplatkoch. Výhody však nezabrali.
„Rodičia o to nemali záujem. Tí, ktorí chceli svoje deti umiestniť v meste, rozhodnutie nezmenili. Deti však chceme vychovávať od malička. Máme tu škôlku, deti by mali byť vedené ku vzťahu k svojej obci, ktorú treba rozvíjať,“ skonštatoval Brendza.
Málotriedka zamestnáva dve učiteľky a vychovávateľku. Výučba prebieha v prvom stupni základnej školy. V jednej triede sa tu učia prváci a tretiaci, v druhej druháci a štvrtáci.
Zistili sme
Vo Vyšnej Olšave počítajú s dvoma prvákmi
Málotriedna škola vo Vyšnej Olšave v Stropkovskom okrese má v súčasnosti 25 žiakov. Podľa jej riaditeľky Amálie Borkovej ide v porovnaní so susednými obecnými školami o slušný počet.
„Obec nie je na hlavnom ťahu do mesta Stropkov. Z toho dôvodu rodičia dávajú deti automaticky na našu školu. Rodičia si volia túto cestu, pretože je to jednoduchšie, nemusia trápiť malé dieťa cestovaním,“ reagovala A. Borková
Do nasledujúceho školského roku sú do miestnej málotriedky zapísaní dvaja budúci prváci.
„Súvisí to s počtom narodených detí v obci. Prognóza sa nám na jednotlivé roky strieda. V budúcom roku by sme mali mať šesť až sedem prvákov. Škola určite nie je na zánik a počítame s ďalšími žiakmi,“ dodala Borková.
Miestna málotriedna škola má dvoch učiteľov a vychovávateľa.
iv
Reakcia
Ministerstvo chystá zmeny financovania
Podľa štatistík ministerstva školstva bolo v roku 2012 na Slovensku 713 málotriedok. Štatistiky Ústavu informácií a prognóz školstva zaznamenali v školskej sieti 283 základných škôl, ktoré ku koncu roka 2012 navštevovalo dvadsať a menej žiakov. Rezort školstva chystá zmeny financovania aj pre malé školy.
„V pripravovanej novele zákona o financovaní, ktorá by mala platiť od 1. januára budúceho roka, navrhuje určiť najnižší počet žiakov v triede pre všetky druhy škôl, teda aj pre takzvané málotriedky, a zároveň navrhuje zaviesť normatívne financovanie škôl na triedu,“ uviedol hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári