Sú mladí a spája ich spoločný koníček. Cestovanie stopom po svete. Baví ich na tom sloboda, nadvláda nad časom a tvrdia, že negatívne zážitky nemajú.
PREŠOV. Najprv odišiel za prácou do Holandska. Tamojší monotónny život však Matúša Kačeňáka (27) z prešovských Švábov nebavil. Inšpiroval ho kamarát Peter Valenčin.
Dali si zraz na jednej pláži pri meste Biala v Bulharsku a vyrazili na stop naprieč Balkánom. Zastavili sa v bulharskej metrople, pseudohipisáckej pláži v Rumunsku, na trubkárskom festivale v Srbsku, na neplánovanej návšteve Čiernej hory a výlet ukončili v Chorvátsku.
„Načerpali sme z mora, piesku a slnka prírodné sily. Je to čistá sloboda. Vstaneš, keď ťa zobudí slnko, ideš spať, keď sa ti chce,“ hovorí Matúš (na snímke vľavo), ktorého na stopovaní baví najmä samotná cesta. A najväčšou výhodou je, že človeka nijako neobmedzuje čas.
Zlé skúsenosti zo stopovania nemá. Hneď prvý stop na hraničnom priechode Košice – Milhosť bol parádny a odviezol ho 720 km do stredu Rumunska. V Chorvátsku stopol taxík, ktorý ho dvakrát zadarmo zobral 80 km. Hovorí, že na stop nikdy dlho nečaká: „Čo je dlhé čakanie, keď nemáš hodinky?“
V Kanade prišiel o lásku
Matúša Kačeňáka inšpiroval jeho rovesník, dnes už skúsený stopár Peter Valenčin. Absolvoval s ním spomínaný balkánsky trip.
„Mal by som byť elektrikár, ale som čašník, barman,“ hovorí o sebe P. Valenčin (na snímke vpravo), ktorý pracuje v Anglicku a tam pred rokmi začal absolvovať krátke výlety stopom.
Keď sa jeho kamarát vydal stopom do Indie, tak si povedal, že sa na to tiež dá a pochodí aspoň Európu. Tak aj spravil, aj so svojou kanadskou priateľkou, ktorá však odletela domov. Pol roka makal, aby zarobil na letenku a vreckové a letel za ňou do Kanady. Ona mu povedala, že si našla iného.
„Ostal som v Kanade sám. Mal som asi tisíc dolárov, ktoré som behom týždňa rozbil. Zalieval som smútok,“ otvorene opisuje Peter nepríjemný zážitok, ktorý mal aj pozitívne stránky. Prešiel autostopom Kanadu. „Bolo to zaujímavé. Takto som si napríklad neplánovane a zadarmo skúsil psie záprahy.“
Na stopovanie stále nedá dopustiť. Aj o ňom prednáša, začal písať knihu, sporadicky bloguje. Zlú spomienku nemá ani na šoférov.
„Takéto cestovanie ťa neobmedzuje, je slobodné. Neponáhľaš sa. Ak uvidíš pekné miesto, či stretneš zaujímavých ľudí, ostávaš,“ opisuje svoje hobby Peter, ktorý sa v lete chystá do Afriky a spolu s Matúšom do Španielska a Portugalska. Už v týchto dňoch však vyrazí na európsky zimný trip.
Cykloturistika je lepšia
Hoci Svidníčan Peter Halaj (29, vľavo), žijúci v Prešove, pochodil stopom niekoľko kontinentov, za najlepší spôsob cestovania považuje cykloturistiku. Nie autostop.
„Tento druh turistiky so sebou obnáša slobodu. Máš bicykel, na ňom všetko, čo potrebuješ na prežitie. Spanie, kuchyňu, oblečenie. Sadneš na bicykel a neobmedzuje ťa absolútne nič, nie si viazaný na nikoho.“
Inak pochodil P. Halaj stopom Európu, Blízky východ i severnú Afriku. Chystá sa aj do Indie a Nepálu, ale tento rok to skôr vidí na Južnú Ameriku. Prvé stopy absolvoval ešte ako stredoškolák po Slovensku.
„Mladý človek nemá veľa peňazí a jednou z najprijateľnejších alternatív je stopovanie. Devízou mladých je dostatok času,“ vysvetľuje Peter.
„Nie je dôležité, kam človek ide a akú krajinu si vyberie, ale dôležitejší je ten pocit, ktorý v tej danej krajine zažíva. Každá jedna má určité čaro,“ vraví stopár, ktorý takto precestoval aj Slovensko. Zároveň však chcel vidieť a spoznávať aj nové veci, nové vône, ľudí, tradície, kuchyne, hudbu...
Kde sa najlepšie stopuje
„Mám taký pocit, že v Európe to už nie je tak ako kedysi,“ odpovedá Peter Halaj. Európania spohodlneli, kým v menej rozvinutých štátoch sa stopárom darí viac: „V iných krajinách, keď niekto vidí človeka pri ceste, tak mu pomôže.“
Negatívne skúsenosti nemá ani z krajín ako Turecko či Gruzínsko. „Zážitkov je také kvantum. Moslimské krajiny sú zážitkom samé osebe. Vládne tam až bezhraničná pohostinnosť,“ hovorí Peter, ktorý je jednoznačne fanúšikom ľahkého, nekomerčného turizmu, ktorý nezaťažuje krajinu a podporuje miestnych ľudí a lokálnu ekonomiku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári