VRANOV NAD TOPĽOU. Odpadové hospodárstvo mesta Vranov nad Topľou čakajú v blízkom čase nevyhnutné zmeny.
Mestská pokladnica totiž nestíha pokrývať náklady spojené so zberom, zvážaním či uskladňovaním odpadu, v plnej miere.
Dlh mesta voči firme Marius Pedersen, a. s., ktorá je správcom jeho odpadového hospodárstva, predstavoval v januári tohto roka vyše 313 000 eur.
Uvedený podnikateľský subjekt prejavil v súvislosti s potrebou úhrady tejto pohľadávky záujem o vstup do mestskej s. r. o. s názvom Vranovské mestské služby.
Ak sa s týmto návrhom nestotožní v blízkom období vranovské Mestské zastupiteľstvo (MsZ), Marius Pedersen očakáva, že mu radnica ponúkne inú alternatívu úhrady uvedenej dlžnej sumy.
Chcú sa vyhnúť exekúcii
Obe strany sa chcú vyhnúť krajnému riešeniu vzniknutého problému - exekúcii mestského majetku. Pre chod samosprávy by to malo totiž vzhľadom na jej súčasnú finančnú kondíciu nepriaznivé dôsledky.
"Boli by sme radi, aby mesto prijalo rozhodnutie, či pokračovať alebo nepokračovať v spolupráci v čo najkratšom termíne, najlepšie do jedného až dvoch mesiacov. Navrhujeme spoločný podnik, lebo by sme radi pokračovali v spolupráci s mestom aj naďalej," uviedol pre TASR Juraj Jakeš, obchodný riaditeľ Marius Pedersen.
V prípade vstupu tejto spoločnosti do Vranovských mestských služieb by získala samospráva finančný benefit v podobe odpustenia časti dlžnej sumy.
Zníženie pohľadávky sa však bude odvíjať od dĺžky dohodnutého zmluvného vzťahu, objednaných služieb a pomeru spoluvlastníckych podielov vo Vranovských mestských službách.
Dlh rástol od roku 2008
Dlh mesta Vranov nad Topľou voči prevádzkovateľovi jeho odpadového hospodárstva narastal postupne od roku 2008.
"Mestský úrad pri predkladaní návrhu Všeobecne záväzného nariadenia o miestnych daniach a o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady už niekoľko rokov poukazuje na fakt, že výška poplatku nepostačuje pokryť celkové náklady vynaložené pri zbere a likvidácií komunálneho odpadu v meste," uvádza sa v stanovisku radnice.
Mestský úrad sa okrem spoločného podniku zaoberá aj ďalšími alternatívami riešenia dlhu, ktorou je napríklad odpredaj pohľadávky niektorému z peňažných ústavov.
"Ak by sa našli peniaze na vyrovnanie dlžnej sumy, najtransparentnejšou cestou by bolo zrejme vypísanie verejnej obchodnej súťaže na nového dodávateľa služieb odpadového hospodárstva. Ak však nenájdeme dostatok prostriedkov na riešenie záväzku, bude najvhodnejšia alternatíva rokovať o spoločnom podniku," poznamenal pre TASR vranovský primátor Ján Ragan.
Ako ďalej uviedol, prevádzkovanie odpadového hospodárstva v réžii mesta je vzhľadom na finančné nároky takéhoto projektu v súčasnosti nereálne.
O forme vyrovnania dlhu miestnej samosprávy voči spoločnosti Marius Pedersen budú rokovať vranovskí poslanci na najbližšom zasadnutí MsZ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári