Toto prvenstvo v štatistikách si okres udržuje dlhodobo. Miestni vidia problém vo vysokej nezamestnanosti a veku obyvateľov regiónu.
SVIDNÍK. V roku 2012 bolo na Slovensku každý deň v priemere 95 469 ľudí práceneschopných. Najviac chorých vlani Sociálna poisťovňa zaznamenala v okresoch Svidník 10,82 %, Stropkov 9,49 % a Vranov nad Topľou 9,49 %.
Vo Svidníckom okrese v roku 2012 zaznamenala Sociálna poisťovňa aj najdlhšie priemerné trvanie PN-ky na jeden prípad, ktorá trvala 89 dní. Najnižšia priemerná dočasná práceneschopnosť bola v okrese Bratislava I 1,66 %.
Dočasnú pracovnú neschopnosť (DPN) uznávajú výlučne ošetrujúci lekári. Sociálna poisťovňa (SP) eviduje všetky „Potvrdenia o DPN“, ktoré je do poisťovne povinný zaslať ošetrujúci lekár.
„Evidujú sa len potvrdenia o DPN vystavené na účely nemocenského poistenia. U týchto práceneschopných sa vykonáva posudkovými lekármi v ambulanciách ošetrujúcich lekárov minimálne raz mesačne kontrola posudzovania spôsobilosti na prácu. Zároveň sa zamestnancami kontroly SP kontroluje dodržiavanie liečebného režimu v byte poistenca,“ priblížil hovorca SP Peter Višváder.
Kontroly sa podľa Višvádera konajú tak na podnet ošetrujúceho lekára, posudkového lekára, ako aj inej fyzickej či právnickej osoby alebo zamestnávateľa.
Najvyššia práceneschopnosť v okresoch bez práce
Okresy na východe Slovenska s vysokou nezamestnanosťou si najvyššiu práceneschopnosť udržujú dlhodobo. Miera evidovanej nezamestnanosti bola vo Svidníku na konci minulého roka 23,33 percenta.
Ľudia bez práce si vylepšujú príjem aj nemocenskými dávkami. Úlohu pri tom podľa hovorcu SP zohrávajú aj ďalšie faktory.
„Môže za to aj neuspokojivý zdravotný stav obyvateľov, nepriaznivý životný štýl, dlhé čakacie lehoty na odborné vyšetrenia či operácie. Sekundárne ho ovplyvňuje aj nezamestnanosť a nepriaznivá sociálna situácia obyvateľov,“ uviedol Višváder.
Vysoký počet prípadov býva podozrivých
Kontroly dodržiavania liečebného režimu sa vo Svidníckom okrese robia takmer každý deň. Organizuje ich posudkový lekár a kontroluje určený zamestnanec Sociálnej poisťovne.
V aktuálnom mesiaci, január 2013, v okresoch Stropkov a Svidník odkontrolovali spolu 277 poistencov.
„V 108 prípadoch sme zaznamenali podozrenie z porušenia liečebného režimu. Z toho asi pätina poistencov ukončila svoju PN-ku. V porovnaní s tým istým obdobím minulého roka je počet vyplatených nemocenských dávok nižší zhruba asi o 30 percent,“ uviedol riaditeľ Sociálnej poisťovne, pobočka Svidník Martin Blicha.
Fakty
Diagnózam dominuje chrípka
K najčastejším ochoreniam, ktoré mali v roku 2012 vplyv na dočasnú PN na Slovensku, podľa Sociálnej poisťovne patria:
- choroby dýchacej sústavy (hlavne v mesiacoch január a február – chrípkové epidémie, ide síce o krátkodobé PN, ale najväčší počet, ktorý ovplyvňuje percento PN) – 34 percent zo všetkých ukončených PN.
- choroby svalovej a kostrovej sústavy a spojivového tkaniva (pohybová sústava) – 24 percent.
- poranenia, otravy a iné následky vonkajších príčin mimo výkonu zamestnania – 9 percent.
- choroby tráviace sústavy – 7 percent.
- choroby obehovej sústavy (srdcovo-cievne) – 5 percent.
iv
Anketa
Prečo Svidník vyniká v počte maródok?
Opýtali sme sa vo svidníckych uliciach.
Svidníčan Michal:
„Veľa ľudí tu je nezamestnaných, ale na druhej strane aj veľa starších, ktorí naozaj potrebujú pomoc. Mladší môžu odísť do zahraničia, pre starších je to aspoň nejaké euro navyše.“
Mária Kosťová
„Myslím si, že veľa ľudí je tu ozaj so zdravotnými problémami a potrebujú sa dlhšie zotavovať. Často si zamestnávateľ nedovolí zamestnávať dlhšie maródujúceho, a preto ho prepustí. Ak je človek bez práce, nejako si pomôcť musí a z niečoho mu treba žiť.“
Peter Holík
„Je tu málo pracovných príležitostí hlavne pre mladších ľudí. Kríza pretrváva a tí, ktorí chcú ostať doma, tak im nič iné neostáva. Ľudia sú často prepúšťaní a neostáva im nič iné, ako si nejako zlepšiť svoju finančnú situáciu.“
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári