V Prešovskom kraji však bolo až 20,66 percent nezamestnaných a ich počet sa bude tento rok pravdepodobne ešte zvyšovať. Ukazuje sa, že problémom nie je len málo pracovných príležitostí, ale aj schopnosť uchádzačov presadiť sa pri výberových konaniach.
PREŠOV. Aktuálne je na stránke prešovského Úradu práce sociálnych vecí a rodiny okolo 40 pracovných ponúk.
Zväčša ide o služby v oblasti obchodu, potravinárstva, remeselné činnosti, ale aj administratívne práce.
Niektoré sú vyslovene pre absolventov škôl s podmienkou, že musia byť minimálne 3 mesiace evidovaní na úrade práce. Zaujímavé je, že ani pri jednej z pracovných ponúk sme nenašli konkrétny návrh mzdy.
„Ja si hľadám prácu už viac ako pol roka, sledujem všetky inzeráty a posielam životopisy, ale veľakrát som sa stretla s tým, že som miesto nielenže nezískala, ale po pohovore mi ani len neodpovedali,“ povedala nám Jana Maskalíková. Neskrývala, že podobne ako stovky ďalších ľudí stráca nádej.
Podobnú skúsenosť mal aj František Kočiško. Ten dokonca hovorí, že miesta vo väčších firmách alebo v obchodných domoch a skladoch sú obsadené dávno predtým, ako sa nejaké výberové konanie uskutoční.
„Prekvapuje ma, aké vysoké požiadavky majú firmy na zamestnancov, ale platové podmienky sú často na úrovni minimálnej mzdy. Možno len v Bratislave sú platy lepšie. Pracoval som aj tam, ale keď si má človek platiť dopravu, ubytovanie aj stravu, je na tom skoro rovnako ako tu, kde sa dá zarobiť sotva 500 eur, aj to za cenu nadčasov,“ dodal Kočiško.
Väčšina chce stále miesto
Časť záujemcov o prácu hľadá pozície na dobu určitú. Často na to majú osobné dôvody. Väčšina však uprednostňuje trvalý pracovný pomer.
Potvrdila to aj Andrea Miklasová z portálu KarieraInfo.sk. Podľa ich prieskumu vlani až 90-percent uchádzačov o prácu chceli stále miesto.
Zamestnávatelia tiež preferujú takých pracovníkov, hoci aj záujem pracovať na živnosť sa oproti roku 2011 zvýšila o 5,6 percenta.
Formu brigád využilo len 17,10 percenta zamestnávateľov. Pri súčasných zvýšených odvodoch formu sezónnych brigád na Slovensku tento rok zrejme využije menej ľudí. Mladí sa budú viac pokúšať o lepšie platené brigády v zahraničí.
Uchádzačom vraj chýba kreativita
Podľa Andrey Miklasovej z prieskumu pracovného portálu Kariera.sk vyplynulo, že iba 45 percent uchádzačov o prácu uvádza v svojich životopisoch aj svoje vlastnosti, záľuby či rôzne certifikáty doplňujúce ich vzdelanie.
„Je to veľmi nízke číslo. Aj netradičné záľuby uvedené v životopisoch môžu zamestnávateľa zaujať a pomôcť uchádzačovi presadiť sa,“ uviedla.
Uviesť akési skopírované vlastnosti nestačí. Miklasová odporúča uvádzať aj osobnú disciplínu, diskrétnosť, tolerantnosť či ochotu cestovať.
Juraj Sabol má na vec iný názor. „Životopisy sú často nanič, keď zamestnávatelia ani nevedia, čo od pracovníkov budú vyžadovať. Už sa mi viackrát stalo, že keď som na kontaktné číslo zavolal, nevedeli mi ani vysvetliť, čo by malo byť pracovnou náplňou. Napríklad ponúkali miesto v dopravnej spoločnosti a nakoniec sa z toho vykľulo, že to nie je ani šofér, ani dispečer, ale manažér v oblasti logistiky s tým, že odmena bude závisieť od počtu získaných klientov,“ popísal svoju skúsenosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári