ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Obavy riaditeľa Základnej školy s materskou školou v Šarišských Michaľanoch Jaroslava Valaštiaka, že sa do ich školy prestanú hlásiť nerómski žiaci, sa nenaplnili.
Do prvého ročníka sa zatiaľ zapísalo 22 detí zo Šarišských Michalian a 29 detí zo susednej obce Ostrovany, ktorá patrí do ich školského obvodu. Z Ostrovian k nim chodia hlavne deti z rómskej osady.
Riaditeľove obavy vyplývali z toho, že vlani v októbri Krajský súd v Prešove potvrdil verdikt prvostupňového súdu, že v tejto škole dochádza k segregácii žiakov z rómskeho etnika.
Súd vtedy rozhodol, že škola je povinná od najbližšieho školského roka vykonať nápravu a garantovať rovnosť všetkým žiakom bez rozdielu etnika.
Valaštiak dnes prehlásil, že zo Šarišských Michalian sa doteraz zapísalo do prvého ročníka na školy mimo ich obec asi osem nerómskych detí, ktoré budú dochádzať do Medzian, Sabinova či Prešova, čo nepovažuje za dramatické.
Je presvedčený, že búrlivá atmosféra po rozhodnutí súdu medzi rodičmi opadla, zabralo aj presvedčovanie na rodičovských združeniach, že žiadne z detí nebude vystavené necitlivým zmenám.
Rodičia preložili deti do susedných Medzian
Situácia medzi rodičmi v Šarišských Michaľanoch nie je podľa našich informácií až taká pokojná.
Pavol Dráb (43) zo Šarišských Michalian má päť detí. Prednedávnom bol zapísať svoje najmladšie dieťa do prvého ročníka. No nie do školy v Šarišských Michaľanoch, ale v Medzanoch.
Tam sa učia i jeho starší súrodenci. „Deti som z michalianskej školy zobral pred tromi rokmi. V Medzanoch sú spokojné,“ povedal nám P. Dráb.
Urobil tak práve pre narastajúce konflikty, ktoré vznikajú v škole v Šarišských Michaľanoch medzi rómskymi a nerómskymi žiakmi.
Podľa jeho vyjadrenia nie je rasista, ale rómske deti z osady v Ostrovanoch sú úplne inej mentality, obmedzujú nerómske deti v škole, s učením sú pozadu, čím brzdia ostatné deti a problémy sú aj s ich hygienickými návykmi a správaním sa.
Vie, že takých rodičov ako on je v Šarišských Michaľanoch viac a rozhodnutie súdu tomu ešte viac pomohlo.
Aj Jaroslav Varga (39) má všetky tri svoje deti v škole v Medzanoch, i keď bývajú v Šarišských Michaľanoch.
„V škole v Šarišských Michaľanoch začínajú žiaci rómskeho pôvodu obmedzovať majoritné obyvateľstvo. Žiaci tak potom trpia, aj čo sa týka výučby i správania. Polovica detí školy v Medzanoch je z obvodu Šarišských Michalian. Ak by bola situácia v Michaľanoch iná, tak by som zvažoval, že by chodili do školy tam, aby nemuseli cestovať."
Polovica medzianskych školákov nie je z obce
Do prvého ročníka sa v škole v Medzanoch teraz prihlásilo už 22 detí. „Z toho máme z obvodu Šarišské Michaľany šesť detí. Celkovo z obvodu Šarišské Michaľany navštevuje školu 90 detí. Do školy chodí spolu 167 žiakov. Najväčším dôvodom, prečo dávajú rodičia zo susedného obvodu svoje deti do školy k nám, je rómska otázka,“ informovala riaditeľka Základnej školy v Medzanoch Ivana Palková.
V priemere je teda osem detí v každej triede z obvodu Šarišské Michaľany. „Máme také triedy, kde ich je devätnásť, no i také, kde sú len štyria. Záleží i na tom, aký je rok,“ zdôraznila I. Palková.
Väčší nápor žiakov zo Šarišských Michalian očakáva v auguste, keď budú rodičia žiadať o preloženie svojich detí aj z vyšších ročníkov.
Obec Medzany poskytuje na zvážanie detí do školy obecný autobus. „Deti vozíme naraz, po obede je spoj zabezpečený trikrát. Ale chodíme i podľa potreby. Čiastočne je to preto, aby sme túto školu udržali a myslím si, že je to výhodné aj pre rodičov,“ uviedol starosta Medzian Radko Ander (SDKÚ).
Riaditeľ školy v Šarišských Michaľanoch Jaroslav Valaštiak sa bráni. „Občania Šarišských Michalian dali tejto škole dôveru. Prihlásilo sa tu 22 detí,“ povedal.
Zdôraznil, že rómske deti budú sledované, ako sa učia, ako sa správajú a aká je spolupráca s rodinou.
Prváci budú v integrovaných triedach
Riaditeľ Valaštiak prehlásil, že od septembra bude v škole v Šarišských Michaľanoch naďalej asi osem čisto rómskych tried. Jeho snahou však bude postupne do nerómskych tried posúvať rómskych žiakov v počte, ktorý bude únosný.
Pre prvákov od septembra plánujú otvoriť dve integrované triedy, v ktorých budú rómske aj nerómske deti.
„Začíname zavádzať zmeny postupne. Nič nie je dobré, čo sa robí narýchlo. Budeme dodržiavať pravidlá tak, aby ani jedna strana – rómska ani nerómska, nebola diskriminovaná. Čo sa robí premyslene, s citom, so srdcom, to je rozumné,“ povedal Valaštiak.
Informoval, že sa na ich škole má začať realizovať pilotný projekt za pomoci štyroch univerzít, dvoch ministerstiev, Úradu splnomocnenca pre rómske komunity a Poradne pre občianske a ľudské práva, ktorá školu žalovala na súde. Projekt by mal pomôcť riešiť spolunažívanie medzi žiakmi ich školy.
Do Šarišských Michalian chodí 425 žiakov, z toho je 165 nerómskych detí. Riaditeľ uviedol, že ich hlavnou snahou je docieliť, aby sa postavila škola v Ostrovanoch, čo by celý problém so segregáciou rómskych detí odstránilo.
Navyše, v osade sa rodí veľa detí a pomaly škola v Michaľanoch nebude kapacitne stačiť. Postupný odliv žiakov zo Šarišských Michalian nevníma dramaticky, ale nie je k tomu ani ľahostajný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári