Školská reforma priniesla mnoho zmien. Jednou z nich bolo, že prijímacie skúšky prestali byť strašiakom. Od roku 2006 stredné školy brali do úvahy výsledky Monitoru či Testovania 9. Situáciu teraz môže zmeniť fakt, že deviataci budú musieť v máji absolvovať aj skúšky.
PREŠOV. V Prešovskom kraji je 122 stredných škôl, z nich je 81 v pôsobnosti župy. Riaditelia by mali už v marci zverejniť prijímacie kritériá. Skúšky sa budú konať v polovici mája. Väčšina žiakov aj rodičov očakáva, že budú rovnako formálne, ako po minulé roky.
„Máme doma deviataka a počula som, že teraz majú robiť prijímačky, ale neviem, či sa to netýka len gymnázií a umeleckých škôl,“ povedala nám Lenka Lukáčová.
František Gábor tiež nepočul, že by boli skúšky povinné.
„Ja som počul, že školy budú vyberať žiakov podľa výsledkov testov a účasti na olympiádach. O skúškach neviem,“ reagoval na našu otázku ďalší rodič.
Ako to je, to sme zisťovali na ministerstve školstva.
„Povinné skúšky sa v tomto školskom roku konajú pre študijné odbory stredných škôl, ktorých štúdium je ukončené maturitnou skúškou. Obsah a rozsah aj formu určí riaditeľ konkrétnej strednej školy,“ informoval nás hovorca ministra Michal Kaliňák.
Založili klub riaditeľov
Deviataci, ktorých sme oslovili, netajili, že sa im obnovené prijímacie skúšky nepáčia. Zamýšľali sa nad tým, či a ako by ich zvládli. Faktom totiž je, že v rámci reformy sa síce dodržiava štátny vzdelávací program, ale školský sa mení a výsledkom je, že žiaci na rôznych školách majú nerovnaké vedomosti.
Niektorí riaditelia o perspektívach svojej školy aj žiakov uvažujú dlhodobo a hľadajú možnosti nielen v neustálej zmene študijných odborov, ale v dlhodobej spolupráci. Tak vznikol z iniciatívy riaditeľa Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej (SPŠE) v Prešove Klub riaditeľov ZŠ.
„Navzájom si chceme pomáhať motivovať záujem žiakov o štúdium technických odborov. Keďže máme dobré materiálne zázemie, ponúkame základným školám možnosť využiť naše priestory na zážitkové hodiny, exkurzie aj experimenty,“ informoval nás riaditeľ SPŠE Slavomír Kožár.
Otestujú deviatakov aj inak
Záujem o spoluprácu však pri blížiacich sa skúškach posunuli aj do inej roviny.
SPŠE môže prijať okolo 180 prvákov. Keďže nechcú v nárokoch preháňať, s riaditeľmi ZŠ v Prešove sa dohodli aj na inej forme spolupráce.
„Ponúkli sme im možnosť, že naši učitelia prepočítajú s ich žiakmi matematické príklady podobné tým, ktoré zaradíme na prijímačky, aby si overili vedomosti, prípadne sa mohli niečo doučiť a neboli v strese. Týka sa to aj ďalších predmetov, vrátane slovenčiny,“ povedal nám Kožár.
Spoluprácu si pochvaľuje aj riaditeľ ZŠ na Kúpeľnej ulici Marián Džačár.
„Zdá sa, že prijímačky bude robiť väčšina našich žiakov, preto sme privítali možnosť pripraviť deti, ktoré chcú ísť na školy technického zamerania. Je to dobrá myšlienka, lebo známky na vysvedčení nie sú jednoznačným kritériom. Medzi deťmi je napríklad postrachom matematika a chémia, ale zo stredných škôl máme odozvu, že naše deti sú dobre pripravené. Každá šanca otestovať vedomosti je dobrá,“ myslí si Džačár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári