Lákajú ich odpadky.
PREŠOV/BARDEJOV. Po sídliskách sa objavuje čoraz viac líšok. Dokonca sa na Slovensko po niekoľkých rokoch vrátila besnota. Líšky sú prenášačom i iných chorôb.
„V Bardejove bola potvrdená pozitivita niekedy v januári, takže po rokoch je to tu opäť a to sme boli vyhlásení za krajinu bez besnoty, lebo už niekoľko rokov nebola zistená. Líšky sú prenášačom nielen besnoty, ale aj mnohých iných závažných ochorení,“ informoval Milan Guľa, zástupca riaditeľa odboru lesného hospodárstva a poľovníctva Obvodného lesného úradu v Prešove.
Pri hraniciach s Poľskom bola zistená besnota už vlani.
„Aj napriek tomu, že sa robí plošná vakcinácia proti besnote, kde pri vynášaní vakcín v blízkosti miest majú túto povinnosť poľovníci a robia aj cielený odstrel na kontrolu vakcinácie a celkového stavu, je škoda, že okolité krajiny ako Poľsko a Ukrajina nespolupracujú,“ uviedol M. Guľa.
Líšky lákajú odpadky
V Prešove sa líšky najčastejšie objavujú pri okrajových sídliskách.
„Najviac líšok je na konci Sídliska III, na Rúrkach i na Sekčove. Viac líšok sme zaznamenali všade tam, kde sú pri sídliskách blízko polia či les,“ informovala hovorkyňa mesta Prešov, Jana Jurčišinová.
To, že sa vyskytujú v takej početnosti je spôsobené aj tým, že im vytvárame dobré podmienky pre život.
„Vyhadzujeme odpadky, všade je špina a medzitým aj úplne jednoduchý prístup k potrave pre líšky, keďže skonzumujú skoro všetko. Lákadlom sú pre ne záhrady alebo staveniská, ktoré sú neudržiavané. Líšky tam majú dobré možnosti úkrytu a najmä veľa hlodavcov. To im stačí k životu a je im dobre. Ľudia kŕmia líšky dokonca kuracinou,“ uviedol M. Guľa.
Po sídliskách, podľa jeho slov, chodia v noci okrem líšok aj jazvece či diviaky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári