Korzár logo Korzár Prešov
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Na tróne Marek Seman a hokejisti

Anketa o najúspešnejšieho športovca a športových kolektívov mesta a okresu Bardejov má za sebou 50. ročník.

Jednotlivci. Marek Seman, Ľubomír Sabol, Marek Biroš, Ingrid Petnuchová, Róbert Marton, Jozef Urban, Jozef Chovanec, Slavomír Kica, Andrea Kuhajdíková.Jednotlivci. Marek Seman, Ľubomír Sabol, Marek Biroš, Ingrid Petnuchová, Róbert Marton, Jozef Urban, Jozef Chovanec, Slavomír Kica, Andrea Kuhajdíková. (Zdroj: Vladimír Ilečko)

Ocenenie výsledkov za rok 2012 bolo odovzdané desiatim najúspešnejším jednotlivcom, trom kolektívom, ale aj športovým legendám.

BARDEJOV. Okrúhly 50. ročník bardejovskej športovej ankety v minulom týždni vyvrcholil minulotýždňovým odovzdávaním ocenení. Dlhoročným vyhlasovateľom jubilujúcej ankety je redakcia Bardejovských novostí spolu s mestom Bardejov.

Anketa je pravidelne vyhlasovaná za účasti športovcov, trénerov a organizátorov športového života. Vo svojich začiatkoch boli oceňovaní i športovci z okresov Svidník a Stropkov. Príjemné spomienky s anketou má František Snak, ktorý bol pri jej organizovaní od roku 1970.

„Veľmi úspešne bolo vyhlasovanie v rámci športového plesu v Bardejovských Kúpeľoch, ktoré malo svoju spoločenskú úroveň. V roku 1989 sme nepočítali, že bude anketa ďalej pokračovať. Som rád, že sa v našich šľapajach pokračuje,“ skonštatoval F. Snak.

Novinkou ocenenie športovej legendy

Športová anketa vyvrcholila odovzdávaním ocenení v obradnej sieni mesta Bardejov. Za víťaza a bardejovského športovca roka bol vyhlásený futbalista Marek Seman. Najúspešnejším kolektívom sú prvoligoví bardejovskí hokejisti Bemaco HC 46 Bardejov.

Ocenenie športová legenda si prevzal Bardejovčan Jaroslav Jakubašek. Slovensko reprezentoval na majstrovstvách sveta v atletike ako prvý Bardejovčan. Atletike sa venoval od roku 1986. Jeho meno sa v tejto ankete objavilo už deväťkrát.

„Nominácia v tejto športovej ankete bola vždy zadosťučinením počas mojej aktívnej kariéry. Aktuálne ocenenie ma dojalo a nečakal som ho,“ povedal J. Jakubašek.

Za svoj najväčší športový úspech Jakubašek považuje víťazstvo na majstrovstvách Slovenska v polmaratóne. V súčasnosti sú jeho športovou vášňou psie záprahy.

Organizátori vyhlásili aj mená zaslúžilých organizátorov, mimoriadnych športových talentov, ocenenie športová legenda a štyri nominácie do novovzniknutej športovej siene slávy Bardejova.

Najlepší športovci okresu Bardejov 2012

Jednotlivci

1. Marek Seman, futbalista Partizána Bardejov
V majstrovskej sezóne 2011/2012 sa výraznou mierou pričinil o prvé miesto v regionálnej III. lige, ktoré znamenalo postup do II. národnej ligy. Je tvorcom hry a kľúčovým hráčom v strede poľa. V 19 zápasoch jesennej časti zaznamenal osem gólov, čím najviac prispel k 5. miestu v tabuľke. Tréner Mikuláš Komanický, Rastislav Kica.

2. Ľubomír Sabol, hokejista Bemaco HC 46 Bardejov.
V majstrovskej sezóne 2011/2012 patril medzi strojcov víťazstva klubu v druhej najvyššej domácej súťaže. Bol v desiatke produktivity útočníkov. Skúsený center dokáže najmä s mladými hráčmi na oboch stranách vytvoriť trojicu, ktorá sa vie presadiť. Dokázali to aj v pamätnej finálovej sérii. V prebiehajúcej sezóne doteraz zaznamenal 13 gólov a 21 asistencií. Tréner Jozef Čontofalský, Anton Tomko.

3. Marek Biroš, silový trojbojár KSTK Matej Bardejov
Na MS federácie GPC v Bardejove v septembri minulého roka získal v hmotnostnej kategórii do 90 kilogramov zlatú medialu v silovom trojboji, výkonom 802,5 kg (drep 325 kg, tlak na lavičke 225 kg, mŕtvy ťah 262,5 kg). Rovnako úspešné bolo aj jeho vystúpenie na ME v slovinskom Blede, kde taktiež získal majstrovský titul. Tréner Marcel Matej.

4. Ingrid Petnuchová, atlétka Partizána Bardejov
Po ročnej prestávke sa opäť pripravila a vybehla na trať Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, kde získala už svoj štvrtý domáci titul majsterky Slovenska, no v medzinárodnej konkurencii 67. bežkýň bola v cieli na skvelom 5. mieste, časom 2:55:48 hod. Jej osobný rekord je aj okresný a má hodnotu 2:48:23 hod. z roku 2008, keď získala svoj prvý titul majsterky SR. Trénuje sama.

5. Róbert Marton, hokejista Bemaco HC 46 Bardejov
V súťažnom ročníku 2011/2012 sa výraznou mierou zaslúžil o prvenstvo v našej druhej najvyššej súťaži. Ako brankár je ústrednou postavou a v kanadskom bodovaní mu patrila čelná pozícia. Aj jeho zásluhou mužstvo inkasovalo najmenej gólov v súťaži. V prebiehajúcej sezóne patrí k oporám, keď celému tímu sa darí. Tréneri Jozef Čontofalský, Anton Tomko.

6. Jozef Urban, atlét Demolex Bardejov
Bežec na dlhé trate sa v minulom roku výrazne presadil na Medzinárodnom maratóne mieru (MMM) v Košiciach, kde získal titul majstra Slovenska. Trať dlhú 42 kilometrov a 195 metrov zabehol za 2:25:34 hod., čo je nový okresný rekord. Medzi 763 bežcami z celého sveta bol v cieli na 11. mieste. Jeho prioritou je príprava na splnenie limitu na olympijské hry v Rio de Janeiro. Trénuje sám.

7. Jozef Chovanec, vysokohorský turista, člen KST BŠK a atlét Partizána Bardejov
Svojou vrodenou vytrvalosťou a pevnou vôľou prekonáva čoraz vyššie veľhory. V minulom roku bol na vrchole kaukazského Elbrusu a v januári 2013 vystúpil na najvyššiu horu Južnej Ameriky Cerro Acoucagnu (6 959 m n. m.) v Andách. Vie sa presadiť aj v maratónskom behu. Na štart sa postavil v Berlíne i Prahe a na majstrovstvách Slovenska v Košiciach v rámci MMM bol v cieli na 30. mieste, s časom 3:37:23 hod. Pripravuje sa a trénuje sám.

8. Peter Staríček, šachista Bardejovského šachového klubu (nebol prítomný)
Člen klubu BŠK od svojich 10 rokov, teda od roku 1991. Je najstabilnejším a najúspešnejším hráčom v súčasnom družstve BŠK hrajúcom v I. lige. Počas svojej vyše 20-ročnej šachovej kariéry nikdy nehral za iný klub. Jeho osobný rating z roka na rok rastie. Aktuálne dosahuje 2 246 ELO FIDE.

9. Slavomír Kica, futbalista Partizána Bardejov
Spoľahlivý obranca bol výraznou oporou mužstva pri postupe do II. ligy. Aj v našej druhej najvyššej súťaži patrí medzi najzodpovednejších na futbalových trávnikoch. Pri jeho činnostiach vidieť kvalitnú techniku a rýchlosť. Vie sa dostať do útoku, keď v jesennej časti bol autorom troch gólov. Tréner Mikuláš Komanický, Rastislav Kica.

10. Andrea Kuhajdíková, hráčka BKM Bardejov
Skúsená basketbalista sa výraznou mierou snaží so svojimi mladými spoluhráčkami o dobrú reprezentáciu v regionálne II. lige žien i propagácii basketbalu v meste. Individuálnou technikou i tvorivou hrou sa dokáže presadiť nielen v osobných súbojoch, ale pri dobrej orientácii pod košmi vie byť užitočnou pre družstvo. Tréner Ladislav Mojdis.

Kolektívy

1. Hokejisti Bemaco HC 46 Bardejov (1. liga)
V druhej najvyššej hokejovej súťaži na Slovensku získali v majstrovskej sezóne 2011/2012 titul majstra súťaže. Vo finálovej sérii na štyri víťazstvá porazili Piešťany na domácom ľade až v siedmom zápase 6:2. Z dvojice hokejistov v anketovej desiatke bol oporou brankár Róbert Marton a útočná formácia Ľubomíra Sabola. Povestným siedmym hráčom bolo vypredané hľadisko s takmer tritisíc fanúšikmi. V tomto ročníku sú opäť v prvej štvorke tabuľky. Tréner Jozef Čontofalský, Anton Tomko.

2. Futbalisti Partizána Bardejov (II. liga)
V ročníku 2011/2012 vo východnej treťoligovej skupine po 32 zápasoch získali prvenstvo i vytúžený postup do národnej druhej ligy s päťbodovým náskokom pred Ružinou a Lokomotívou Košice. Po prvej časti celoslovenskej druhej najvyššej súťaži zimujú na 5. mieste. Z 19 zápasov získali 30 bodov za deväť výhier, tri remízy a sedem prehier. Tréneri Mikuláš Komanický, Rastislav Kica.

3. Šachisti Bardejovského šachového klubu (I. liga)
Družstvo skončila v minulom roku v I. lige na 2. mieste a rovnakú pozíciu si drží aj v aktuálnom ročníku 2012/2013. Jeho snahou je vrátiť sa do extraligy, v ktorej bardejovskí šachisti pôsobili v doterajšej svojej histórii po prvýkrát v súťažnom ročníku 2010/2011. Hráčmi družstva sú až na dve výnimky vlastní odchovanci. Kľúčovú organizačno-športovú stránku v kolektíve dlhodobo zabezpečujú Ján Cuper, Ivan Dzuriš a Anton Kovaľ st.

Nominácie do siene slávy

Ján Chavko – Prvý bardejovský futbalový profesionál, ktorý hral v zahraniční v talianskych kluboch FC Palermo (1947), Calabria Comoi.

Vladimír Savčinský – Do histórie atletiky sa zapísal ako prvý Slovák, ktorý prekonal 200 cm v skoku do výšky (1957). Bol dlhoročným organizátorom športu v Bardejove.

Jozef Kovalčín – Československý reprezentant v šprinte. Výkonnostný atletický vrchol zaznamenal ako člen Dukly Praha, neskôr TJ Partizán Bardejov.

Jozef Bomba – Najväčšia futbalová osobnosť histórie bardejovského futbalu. Hráč Slavoja a Partizána Bardejov, Tatrana Prešov, RH Brno, VSS Košice, československý reprezentant, účastník MS 1962 v Čile, hráč výberu Európy UEFA 1964.

Osobitné ocenenia mladých talentov

Rastislav Korba - mimoriadne pohybovo nadaný chlapec, ktorý by sa uplatnil vo väčšine športov. Od roku 2011, keď ako 5-ročný prišiel na štadión Partizána je jeho prioritou futbal. S futbalovou abecedou sa začal zoznamovať pod vedením trénera Petra Cingela. V súčasnosti ho trénuje Matúš Adamčík.

Dávid Berežný - už ako 16-ročný pravidelne nastupuje v základnej zostave prvoligového staršieho dorastu (U 19). Dôrazný obranca patrí k oporám svojho mužstva. Je hráčom reprezentácie SR U 17.

Matúš Jankov - člen ŠSK JAK Bardejov, študent 1. ročníka hotelovej akadémie. Prvý na halových majstrovstvách SR žiakov vo viacboji (3 879 bodov), v hale skočil do výšky 186 centimetrov, v skoku do diaľky dosiahol výkon 5,75 metra. Tréner Andrej Pečenuk.

Soňa Fedoročková - žiačka ZŠ Pod Vinbargom. V kádri žiakov HC 46 Bardejov, členka reprezentácie SR do 18 rokov. Na kvalifikačnom turnaji v Škótsku obsadili medzi štátmi Francúzsko, Kazachstan, Taliansko, Čína, Veľká Británia - prvé miesto a postúpili do 1. divízie majstrovstiev sveta. Tréner Tomáš Ivan.

iv

2_res.jpg

Kolektívy. Najúspešnejšie bardejovské kolektívy sú prvoligoví hokejisti Bemaco HC 46 Bardejov, futbalisti Partizána Bardejov a šachisti Bardejovského šachového klubu.

3_res.jpg

Mladé talenty. Rastislav Korba, Dávid Berežný, Matúš Jankov, Soňa Fedoročková.

4_res.jpg

Jaroslav Jakubašek. Ocenenie športová legenda si prevzal bývalý atlét, dnes niekoľkonásobný majster sveta v psích záprahoch.

5_res.jpg

Nominácie do siene slávy. Pri príležitosti jubilejného ročníka organizátori odovzdali ocenenia zástupcom najznámejších bardejovských športovcov. Foto k článku: Vladimír Ilečko

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Zázračná hranica kilometrov, po ktorej sa vám elektromobil neoplatí
 4. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 5. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 23 695
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 699
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 735
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 787
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 9 321
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 029
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 329
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 007
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 411
 10. Po Slovensku na motorke 5 153
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do oranžovej fázy ich zaradili tiež päť.


a 2 ďalší 15m
Miesto činu v Turni nad Bodvou.

Útoky boli aj na ďalších miestach Slovenska.


1 h
Jakabov palác je roky zatvorený. Plán je, aby slúžil na reprezentatívne účely.

Sídlil tam Beneš, plánujú sieň slávy.


a 1 ďalší 13 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop