Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Petičný výbor Za záchranu vodného diela Domaša krajských poslancov požiadal, aby sa stali ich partnermi v boji za zachovanie služieb v oblasti cestovného ruchu. Navrhli im, aby v tomto duchu prijali uznesenie a pomohli im rokovať so štátom. Poslanci napokon uznesenie odhlasovali.
PREŠOV. Zástupcovia petičného výboru informovali, že počas troch mesiacov vyzbierali 12 787 podpisov ľudí zo 63 okresov Slovenska a deviatich štátov.
Petičné hárky plánujú odovzdať Ministerstvu životného prostredia SR v marci, ale najprv chceli získať ešte širšiu podporu, a to práve v zastupiteľstve prešovskej župy.
„Potrebujeme partnerov, ktorí by za nás rokovali so štátom,“ povedal nám predseda petičného výboru Andrej Šust z Vranova nad Topľou. Sám v časti Monika podniká a ako zdôraznil, za posledné roky doslova „utopil“ investície, ktoré vložil do podnikania.
Takých podnikateľov je tam však veľa, nehovoriac o chatároch, ktorí si tiež myslia, že ich majetok stráca hodnotu. Problémy s nízkou hladinou Domaše sa totiž za posledné dva roky podpísali pod katastrofálne nízku návštevnosť Domaše.
Domaša sa posledné roky borí s nedostatkom vody.
Pozrite si fotogalériu >>
Posledný úder pre podnikanieZanikli vodné športy aj lodná rekreačná doprava. Podnikatelia aj obce z okolia upozornili, že ak sa situácia okolo prioritného využitia vodného diela nezačne riešiť, bude to mať vážne následky.
„Priemysel zhasol, podniky zamestnávajú len okolo 700 ľudí a okrem toho si firmy môžu postaviť vlastné čistiarne odpadových vôd. Všetci podnikatelia v oblasti cestovného ruchu majú záujem na tom, aby tam bola voda a aby kompetentní prehodnotili priority a pripravili pre túto oblasť koncepciu rozvoja cestovného ruchu,“ argumentoval Šust (na snímke).
Pavol Pelák podniká na Valkove, ale má prevádzku aj na Tišave.
„Pokles vody bol posledný úder pre naše podnikanie. Teraz je koryto plné a keď sa roztopí ľad bude dosť vody, ale zase treba regulovať odtok tak, aby v lete bola hladina na takej úrovni, aby sa ľudia nebrodili v bahne, ale mohli pestovať vodné športy,“ myslí si aktivista Pavol Pelák.
Navrhli aj odhlasovali uzneseniePoslanec Miroslav Benko (Smer-SD), ktorý je zároveň prednostom Obvodného úradu životného prostredia v Prešove v diskusii konštatoval, že sa prijali opatrenia na zdvihnutie hladiny Domaše, čo reálne prinieslo efekt.
„Od októbra minulého roka sa hladina zdvihla zo 150 metrov nadmorskej výšky na 154. V apríli prehodnotíme stav hladiny, uvidíme ako ju naplní topiaci sa sneh a rozhodneme o ďalšom odtoku. Teraz sa vypúšťa 2,5 metra kubického za sekundu,“ uviedol Benko.
Podobne ako iní poslanci verejne prezentoval podporu snahám petičného výboru aj tomu, aby sa do riešenia problému krajskí poslanci zapojili.
Napokon hlasovali za uznesenie, v ktorom sa konštatuje, že poslanci vyjadrujú podporu snahám a hoci nemajú v kompetencii riešiť tieto problémy, sú ochotní spolupracovať s obcami.
Poslanec Juraj Hurný (SDKÚ-DS) uznesenie doplnil o ďalší bod, ktorým župa žiada príslušné inštitúcie, aby vypracovali analýzy, o ktoré by sa mohli oprieť pri posudzovaní, či by Domaša mohla byť využívaná prioritne pre cestovný ruch.
„Dnes už vieme, že nemôže byť zásobárňou pitnej vody a mal by sa zmeniť účel. Podporujeme túto myšlienku, ale musíme ju riešiť s obcami, preto sme im odporučili vstúpiť do Oblastnej organizácie pre horný Zemplín a Šariš, ktorá už funguje, aby sme pripravili postup v súlade so zákonom. V prvom rade musíme rokovať so správcom Domaše, teda so Slovenským vodohospodárskym podnikom, š. p.,“ upresnil najbližšie spoločné postupy župan Peter Chudík (Smer).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári