V Bardejove od januára funguje sedem mestských centier voľného času (CVČ). Na výzvu kamenného CVČ reagovalo len osem zo štyridsiatich obcí okresu.
BARDEJOV. Bardejovské mestské zastupiteľstvo koncom minulého roku prijalo všeobecne záväzné nariadenie, ktoré zapracovalo i dopady novely zákona o financovaní škôl a školských zariadení na fungovanie CVČ. Zmena legislatívy od 1. januára 2013 upravila i spôsob ich financovania.
Kým doteraz dostávali CVČ financie podľa počtu detí, po novom peniaze na deti putujú do obce, v ktorej majú trvalý pobyt.
Školské strediská záujmovej činnosti sa od nového roku na bardejovských základných školách transformovali na šesť samostatných CVČ.
„Aj vzhľadom na to, že sme nevedeli, ako v úvodnom štvrťroku zareagujú starostovia obcí, a aká bude situácia s financovaním, rozhodli sme sa pre toto riešenie. Chceme sa dopracovať k systému, aby peniaze smerovali tam, kde majú ísť,“ reagoval vedúci oddelenia školstva bardejovskej radnice René Semanišin.
V príprave je nariadenie o príspevkoch
Oddelenie školstva mesta Bardejov má podľa Semanišina v príprave mestské nariadenie o určení výšky príspevkov i v jednotlivých CVČ.
„Cieľom je vytvoriť transparentný spôsob, aby starostovia mali garanciu, že ak nám poskytnú finančné prostriedky, tak budú skutočne použité pre deti v mimoškolskej činnosti. Prichádzajú k nám žiadosti aj z iných miest a obcí. Chceme byť však korektní a podporovať CVČ na území nášho mesta, aby sa deti mohli prioritne realizovať v našich zariadeniach.“
K prehodnocovaniu či rušeniu centier by podľa Semanišina dôjsť nemalo.
„Každá škola má svoju športovú špecializáciu. Počty detí, ktoré navštevujú krúžky pri mestských školách, sú pomerne vysoké. Budúcnosť ukáže, či majú opodstatnenie, alebo ich aktivity budú presunuté. V prípade, že dôjde k zrušeniu niektorého z CVČ, sme pripravení ponúknuť alternatívu služieb kamenného CVČ,“ dodal Semanišin.
Kamenné centrum má rozpočet ľahší o 30-tisíc eur
Takzvané kamenné CVČ v Bardejove poskytuje krúžky počas prázdnin, zabezpečuje olympiády, súťaže, či iné aktivity pre deti škôl Bardejovského okresu. Centrum má zhruba 1041 členov. Z toho necelých 250 školákov je z obcí.
Aktuálne má centrum schválený návrh rozpočtu vo výške približne 160-tisíc eur, v minulom roku to bolo 190-tisíc eur. Zmenu týkajúcu sa financovania podľa zatiaľ nepocítili ako existenčný problém. Spoliehajú sa na pomoc zriaďovateľa.
„Cítime samozrejme dopad, pretože 65 eur na žiaka, ktorý navštevuje záujmový útvar, je veľmi málo. CVČ nie je len o krúžkoch, ale aj o podujatiach a akciách, ktoré robíme príležitostne. Dúfam, že nám mesto rozdiel v rozpočte pomôže vykompenzovať,“ reagovala riaditeľka Darina Soroková.
Peniaze na mimoškolskú činnosť detí sa podľa riaditeľky z niektorých obcí bude získavať ťažko. Centrum zatiaľ získalo odozvu len od ôsmich zo štyridsiatich obcí.
„Pri jednom, dvoch žiakoch sa starostovia nebránia, máme však aj obce, odkiaľ nie je zatiaľ odozva žiadna. Na obce sme posielali upozornenia zatiaľ bez výšky sumy. V príprave je mestské nariadenie, ktoré určí, koľko má obec prispieť, “ hovorí D. Soroková.
Sedemdesiatka záujmových krúžkov
Nové bardejovské CVČ, ktoré vznikli po transformovaní zo školských stredísk záujmovej činnosti, v kamennom CVČ ako konkurenciu nevnímajú. Centrum ponúka zhruba sedemdesiat vlastných záujmových krúžkov.
„Na školách sa orientujú skôr na športové krúžky a sú to aj oddiely, ktoré reprezentujú školu či mesto. My máme deti, ktoré si chcú zašportovať a k dispozícii máme telocvičňu. Obľúbený je florbal, zumba, džudo či karate,“ priblížila Soroková.
Pod centrom funguje niekoľko záujmových klubov či tanečných skupín. Vyučuje sa tu angličtina a nemčina. Pravidelne sa tu stretávajú mamičky s deťmi. Centrum organizuje aj prázdninové tábory a výlety.
V Bardejove okrem spomínaného kamenného CVČ a šiestich nových centier pri školách fungujú aj dve neštátne centrá pri cirkevných školách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári