Renesančný pomník Gašpara Serédiho je v havarijnom stave. Podľa odborníkov sú na pomníku pri Dlhej Lúke nutné záchranné práce. Radnica na obnovu národnej kultúrnej pamiatky z polovice 16. storočia potrebuje 10-tisíc eur.
BARDEJOV. Renesančný pomník sa nachádza neďaleko bardejovskej mestskej časti Dlhá Lúka. Po prvej etape rekonštrukcie pod dohľadom pamiatkarov bola v minulom roku urobená len časť potrebných prác. Pomník je stále v havarijnom stave.
„Je hotový návrh a výskum reštaurovania. Je ukončená etapa čiastočného zreštaurovania v náklade zhruba 2700 eur. Ide o národnú kultúrnu pamiatku zapísanú v ústrednom zozname Pamiatkového fondu. Jej stav je naozaj vážny a určite by si vyžadovala záchranu,“ priblížil projektový manažér bardejovskej radnice Ján Novotný.
Pomník upravovali v 19. storočí. Predchádzajúca oprava pomníka sa uskutočnila v roku 1942. V súčasnosti je pamiatka poškodená a jej obnova je podľa pamiatkarov nevyhnutná.
Na záchranu chýba 11-tisíc eur
Bardejovská radnica žiadala o financie cez dotačný systém ministerstva kultúry, či Prešovského samosprávneho kraja.
„Aj s prispením financií mesta bola rekonštrukcia urobená len čiastočne. Predložili sme preto ďalšiu žiadosť o dotáciu. Na kompletné zreštaurovanie pomníka a vyhotovenie záverečnej reštaurátorskej dokumentácie je potrebných 11-tisíc eur,“ uviedol J. Novotný
V prípade, že mesto nebude pri získavaní financií úspešné, plánuje osloviť aj ďalšie nadácie určené na záchranu prírodných a kultúrnych pamiatok.
Vrátia mu podobu blízku originálu
Renesančný pomník je zaujímavý aj z architektonického hľadiska. Vzhľadom k tomu, že bol veľmi poškodený, svoj pôvodný vzhľad po mnohých opravách pozmenil. Obnova má byť spoločným postupom pamiatkarov a reštaurátora.
„Reštaurátorský výskum nastavil postup prác, ktoré v prvom rade majú zabezpečiť statické zabezpečenie pomníka. Následne je potrebné odstrániť cementové a vápenaté vysprávky. Pod nimi je veľmi pekná profilácia prvkov. Kamenný povrch sa spevní a pristúpi sa k blombáži,“ uviedol akademický sochár a reštaurátor pamiatky Martin Kutný.
V tesnej blízkosti pomníka je vyše storočná lipa, ktorú podľa Kutného plánujú orezať.
Po stávke mu puklo srdce
K renesančnému pomníku majiteľa Zborovského hradu sa viaže ľudová povesť.
O hrad G. Serédiho sa zaujímal Ján Rákoci, ktorý mu dal ponuku tisíc zlatých dukátov. Serédiho podmienkou však bolo, že dukáty musia byť vyrazené v Sedmohradsku v jednom roku aj s portrétom Rákociho.
Serédi vraj zomrel po zistení, že Rákoci splnil jeho podmienku predaja, a tak prišiel o svoj hrad. Legenda hovorí o tom, že Serédimu po ceste od žiaľu puklo srdce. Údajne na tomto mieste mu manželka nechala postaviť pomník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári